Idea Festiwalu
Festiwal Sztuka Działa do 2016 roku jest chimeryczną propozycją spotkania. Kolejne edycje aż prosiły się o manifest. A manifest dąsa się na przeszłość i wieszczy przyszłość zamkniętą w zgrabne punkty… Festiwal jest subiektywnym przeglądem zespołów, inicjatyw i projektów, które wymykają się zaszufladkowaniu i używają sztuki jako narzędzia. Sięgając po różne środki wyrazu: performance, teatr improwizowany, muzykę, dramę, fotografię, taniec, rzucają wyzwanie zastanej rzeczywistości. Ich działania aktywizują, są próbą zmiany – zmiany siebie, otoczenia, widza. Festiwal jest zaproszeniem do przestrzeni, w której można takiej zmiany doświadczać.
W tym roku tematem przewodnim Festiwalu SZTUKA DZIAŁA będą POGRANICZA. Będziemy badać miejsca, w których łączą się, zbiegają czy krzyżują idee, ekosystemy, poglądy, światy realne i utopie. Będziemy wędrować, zbierać informacje i próbować pokazać je na scenie, w galerii, w przestrzeni publicznej, wykorzystując teatr, film, fotografię, instalacje artystyczne, performance i happening.
Zapraszamy
Zapoznaj się z programem
Możesz współtworzyć wydarzenia! Dołącz do warsztatów...
Rzeka. Naturalna granica, która oddziela, ale i scala dwa obszary po obu swoich stronach.
Jak rzeka wpływa na nasze postrzeganie tej “drugiej” strony? Czy wschód lub zachód słońca po jednej stronie rzeki jest inny niż po drugiej? Czym różni się osoba na drugim brzegu? Czy nam odmacha, jeśli my pomachamy?
Podczas warsztatów będziemy badać pogranicza tego, co ludzkie i nieludzkie, słodkie i gorzkie, trójwymiarowe i dwuwymiarowe. A punktem wyjścia naszych rozważań będzie właśnie rzeka jako naturalna granica.
Każdy z weekendów to indywidualna praca nad jednym konkretnym obiektem fizycznym. Zwieńczeniem warsztatów, będzie stworzenie wspólnej wystawy designu, rozwijającej temat pogranicza – zagadnienia, które przewodzi tegorocznej edycji Festiwalu Sztuka Działa.
Pracujemy w kameralnych grupach 6-/10-osobowych.
Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkie osoby w wieku 16 – 21 lat, które chcą wcielić się w rolę designerów, artystów, spróbować swoich sił jako twórca, projektant. Wystarczą: zapał i chęci, aby pod okiem doświadczonych instruktorów i projektantów sztuki użytkowej, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przygotować profesjonalną wystawę.
Opieka artystyczna, kuratorzy wystawy: Ewa Hiller, Katarzyna Moszczyńska, Marcin Hiller
Terminy spotkań (praca warsztatowa, tworzenie obiektów):
- 19 – 20 listopada 2022 (sobota – niedziela), godzina 11.00 – 15.30
- 26 – 27 listopada 2022 (sobota – niedziela), godzina 11.00 – 15.30
- 3 – 4 grudnia 2022 (sobota – niedziela), godzina 11.00 – 15.30
Montaż wystawy:
- 8 – 9 grudnia 2022 (czwartek – piątek), godzina 16.00 – 19.00
...albo możesz wziąć udział w pokazach finałowych, zapraszamy na widownię!
Kiedy? 9 grudnia 2022, godz. 18.00
Gdzie? Scena Staromiejska, Jezuicka 4
Co? Performance Młodzieżowy
Działające w Stolicznym Centrum Edukacji Kulturalnej, połączone siły Teatru MNIEJ/WIĘCEJ WAŻNE! TEATRU 13+ i LABORATORIUM PROJEKTÓW TEATRALNYCH zapraszają na pokaz w ramach Festiwalu SZTUKA DZIAŁA 2022
POGRANICZA. DYPTYK.
Performanse
Część I – godzina 18:00
Część II – godzina 19:30
16 MIKRO OPOWIEŚCI ze stanów granicznych. Próba spojrzenia na otaczające nas relacje, idee, systemy zależności i strefy komfortu. Krytyczne spojrzenie na siebie.
Kim jest tajemniczy OBSERWATOR i czemu tylko jabłka CHAMPION? O kim mówimy: „nadzy”? Kto wypowiada słowa „Nie stoję tu nigdy sama, ale sama przetrwałam”?
Autorskie teksty, muzyka na żywo, nie zabraknie „jazzowych” improwizacji teatralnych.
Całość podzielona na dwie niezależne części.
W przerwie zapraszamy na wernisaż wystawy designu dotykającego tematu GRANIC w przełożeniu na formy przestrzenne.
Start o 19:00 w Galerii Brzozowa (wszystko w jednym budynku)
Wystąpią:
Część I
Aleksandra Chmiel, Anna Piwowarska, Franciszek Zelnik, Gustaw Szaszkiewicz, Karolina Ciechomska, Liuba Borodkina, Maria Juźków, Michał Kański, Nadia Sulich, Viktoria Kravtsova
Część II
Andrzej Misztal, Borys Gawor, Frankie Adamowicz, Iza Stasio, Julia Jabłońska, Maciej Roch Możdżyński, Magdalena Szlak, Maria Irena Szymczak, Natasza Krawczak, Zofia Stepa, Tamara Siwy, Anna Ezeibe, Karolina Pawłowska, Igor Topoliński, Maks Gaweł
Wizualizacje Części II:
Antonina Wąsowicz
Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązuje bezpłatne wejściówki. Mail z hasłem POGRANICZA. DYPTYK i wybraną godzinę (np. POGRANICZA.DYPTYK. 18:00, lub POGRANICZA.DYPTYK. 18:00 i 19:30) oraz ilość rezerwowanych miejsc proszę wysłać na adres: scek@eduwarszawa.pl
Opieka artystyczna Tomasz Daszczuk
Gdzie? Galeria Brzozowa, SCEK
Co? Wernisaż wystawy POGRANICZA
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
Kiedy? 10 grudnia 2022, godz. 18.00
Gdzie? Stara Prochownia SCEK
Co? Spektakl „Żółwie i Wrony”
Wstęp wolny BRAK MIEJSC! zapisz się tutaj już teraz!
Spektakl „Żółwie i Wrony” to 30 minut dobrej zabawy i refleksji dla dużych i małych. Słyszących i nie. Wzruszająca opowieść o różnorodności, tolerancji i przyjaźni w oprawie muzycznej stworzonej pod opieką Marka Radzimińskiego-Karpińskiego .
Młodzi artyści z Piaseczna pod opieką artystyczną projektu Migawki – Grzegorz Grecas, Madi Rostkowska, Dominika Kozłowska doświadczają nie tylko teatru, ale podejmują pierwsze próby komunikowania się w języku migowym. Jak sami mówią chcą tym projektem zwrócić uwagę na małą dostępność sztuki dla osób głuchych i jeszcze mniejszą świadomość tej sytuacji osób słyszących.
Opieka artystyczna Anka Kolanowska
Obecna wersja spektaklu powstała dzięki Fundacji BNP Paribas. W ramach projektu promowania działań wolontariackich wśród pracowników grupy BNP Paribas. Ilona Łopuska zgłosiła do Fundacji BNP Paribas pomysł na “Teatr Szerokootwarty”.
Kiedy? 11 grudnia 2022, godz. 14.00
Gdzie? sala kinowa Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej
Co? Panel dyskusyjny “Granice norm społecznych w polskim filmie krótkometrażowym” połączony z pokazem filmów.
Przygotowanie: Katarzyna Bojkowska, Warszawska Szkoła Filmowa
Opieka artystyczna: Bożena Robakowska
W panelu wezmą udział twórczynie i twórcy młodego pokolenia z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Panel poprowadzi reżyserka Katarzyna Bojkowska, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej. Dyskusja dotyczyć będzie filmów krótkometrażowych, które obejrzymy w pierwszej części spotkania, a także pogranicza społecznego sensu largo: norm społecznych, wykluczenia, konfliktu wartości, niechęci i niezrozumienia.
Podczas panelu poruszane będą kwestie przemocy seksualnej.
Liczba miejsc ograniczona.
Dedykowana grupa odbiorcza: 16+
Gdzie? Stara Prochownia SCEK
Co? Projekt muzyczno-performatywny Створіння “Б”/Stworzenie “B”
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona) – zapisz się tutaj już teraz!
Створіння “Б”/Stworzenie “B” to który ma dokumentalny charakter. Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę, życie wszystkich nas w większy lub mniejszy sposób się zmieniło. Wraz z informacjami o ostrzałach trafiały do nas całe rodziny – niektórzy z dosłownie oddawali swoje pokoje po to, żeby zmęczeni ludzie po kilkudniowej podróży mieli dobre warunki do odpoczynku. Pomagając, zmieniamy się, stajemy się lepsi ale na dłuższą metę, to wyzwanie jest trudne i bardzo wymagające. Żyjemy w 21 wieku a tuż obok toczy się wielka i bardzo brutalna wojna. To już brzmi bardzo absurdalnie. A więc jak na to reagujemy? Co czują ludzie którzy właśnie wyjechali spod ostrzałów? Co czują ludzie, którzy nie mogą pojechać do domu? Jak rozumieć “nowy początek” i jak się w nim odnaleźć? Jest to historia o ludziach, którzy stanęli w obliczu tych pytań i dalej walczą – każdy na swój sposób. Wszyscy zostaliśmy uszkodzeni przez tą sytuację, i wszyscy łączymy się w niezgodzie na to.
Skład: Dreamme, O.J, SeeYou, Massima
Montaż: Karol Dubniak
Reżyseria: Ostap Junko
Pochodzę z Ukrainy, choć urodziłem się w Polsce, co dało mi dużo życiowego doświadczenia. Jak byłem mały, zaczął się majdan i wybuchła wojna w Ukrainie. Już wtedy mogłem zrozumieć, czym jest poczucie straty znajomego czy czyhającej na ulicach śmierci i niebezpieczeństwa. Bardzo mnie to dziwiło, tym bardziej że w tym czasie moi koledzy z Polski grali w gry online, a ja się zderzałem z okrutną rzeczywistością. Te wydarzenia skłoniły mnie do zadania sobie pytania: “a czemu akurat ja? Czemu tak się w ogóle dzieje?”. Odpowiedź znalazłem w sztuce. Od tamtego czasu staram się jak najlepiej opisać to, co się wokół mnie dzieje. I to na różne sposoby — jestem muzykiem, aktorem i aspiruje na reżysera. Kiedy w lutym zobaczyłem, jak kilkuletnie dziecko przyjechało do mnie do domu z Buczy, pomyślałem, że nie może tak być. Jak byłem mały, moje pozytywne spojrzenie na świat zostało zniszczone przez agresję i nienawiść. Pamiętam, jak w centrum Kijowa snajperzy zaczęli strzelać do ludzi, i jak kolejnej nocy tułaliśmy się w busach, uciekając od niebezpieczeństwa. Nie wiedzieliśmy co będzie jutro. Pamiętam też, jak bałem się zasnąć w kawiarni, bo myślałem, że mnie tu nie chcą, że mnie wygonią. Teraz, kolejne pokolenia zderzają się z tym samym, przez co czuje wewnętrzną niezgodę. Tak właśnie urodził się projekt Stworzenie “B”. Jest to o nas — o młodych ludziach, którzy nakładając tysiące masek, starają się odnaleźć w świecie przepełnionym złem. Ostap Junko