Lekcje z Mistrzami Reportażu 2021

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej od 2013 roku organizuje dla uczniów warszawskich szkół w wieku 13-19 lat cykl Lekcja z Mistrzem Reportażu – spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

W 2021 roku zaprosiliśmy do nas autorów i tłumaczy, których książki znalazły się w finale 12. edycji Nagrody RK: Justynę Czechowską, Karolinę Sulej, Marcina Kąckiego, Katarzynę Kobylarczyk, Mirosława Tryczyka. Autorzy opowiedzą o swojej pracy i opisanych w książkach historiach.

Spotkania poprowadziła Bożena Dudko, redaktorka i dziennikarka, prowadząca Warsztaty dziennikarskie w SCEK.

 

Miejsce:
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
ul. Jezuicka 4, Stare Miasto

Projekt finansowany jest z budżetu m.st. Warszawy.

 

Więcej informacji:
Magdalena Ordakowska
☎️
22 277 06 10
📧 mordakowska@eduwarszawa.pl

Bożena Dudko
📧 bdudko@eduwarszawa.pl

 

Lekcje z Mistrzyniami i Mistrzami Reportażu:

 


Matilda Voss Gustavsson, Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim
tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020

Termin: 29 września 2021 (środa), godz. 17:30

O książce:
W 2018 roku w Sztokholmie wybuchła bomba: literacka Nagroda Nobla nie będzie ogłoszona! Skandal był wyjątkowo głośny. Dotyczył najbardziej znanej w świecie instytucji kulturalnej – Akademii Szwedzkiej, przyznającej literackie Nagrody Nobla. To właśnie w tym kręgu obracał się Jean-Claude Arnault, mąż poetki zasiadającej w szacownym gronie akademików.
Reportaże Matildy Voss Gustavsson o drapieżniku, latami tolerowanym przez sztokholmskie środowisko kulturalne, drukowano najpierw w dzienniku „Dagens Nyheter”. Łatwo byłoby je zebrać i opublikować w jednym tomie. Młoda reporterka podeszła jednak do sprawy ambitniej. Historię molestowania i gwałtów, ale też korupcji i nadużyć finansowych, postanowiła opowiedzieć od nowa, odchodząc daleko od stylu gazetowego. Tak powstał świetnie napisany „Klub”, pasjonujący zapis dziennikarskiego śledztwa. Dociekliwego i skrupulatnego.
Ważną zaletą „Klubu” jest dobrze oddana przez tłumaczkę powściągliwość języka opowieści. Gustavsson subtelnie przedstawia niedomówienia, zatarcie granic przemocy w erotycznych grach gwałciciela i jego ofiar. Skłania przy tym do refleksji na temat jakoby utrwalonego już w Szwecji równouprawnienia płci: iluzja. Wreszcie obnaża kompleksy szwedzkiej elity kulturalnej wobec Zachodu. Jakim cudem mitoman, miernota i oszust stał się w ich świecie ważną osobistością? Bo był Francuzem?

Elżbieta Sawicka

O tłumaczce:
(rocznik 1979) – współzałożycielka Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, która od początku współtworzy program festiwalu Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Pracowała mi.in. jako nauczycielka kreatywnego pisania i agentka literacka. Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za przekład tomu wierszy Linn Hansen “Przejdź do historii”. Przekłada z języka szwedzkiego, m.in. prozę Agnety Pleijel, Idy Linde, Tove Jansson. Jej przekład “Klubu” autorstwa Matildy Voss Gustafsson znalazł się w finale XII edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

 

 

Karolina Sulej,
Rzeczy osobiste.
Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady
Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020

Termin: 27 października 2021 (środa), godz. 18:00-19:30
W ramach Warsztatów dziennikarskich SCEK
(jeżeli chcesz dołączyć napisz do nas na adres info@scek.pl)

O książce:
W czym na śmierć?
Zapomnijmy o stereotypie identycznych pasiaków w Auschwitz. W rzeczywistości stroje więźniów różnorodnością i przypadkowością bardziej przypominały karnawałowy świat na opak niż zakład karny. Poprzez rozmowy z ocalałymi, poprzez studiowanie pod nowym kątem archiwalnych wspomnień i fotografii, reporterka bada psychologiczną moc ubrań i przedmiotów osobistego użytku, która ze szczególną siłą ujawnia się w sytuacji ekstremalnej.Katarzyna Surmiak-Domańska
.

O autorce:
(ur. 1985), pisarka, reporterka, antropolożka, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, współautorka książki „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej”. Autorka m.in. zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, za którą była nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka „Wanderlust” ‒ książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Dla Instytutu Adama Mickiewicza zredagowała książkę „Resaon and Flair. 100 years of Fashion in Poland”, której jest także współautorką. Nagrała podcasty: o roli ubioru w życiu codziennym „Garderobiana” dla platformy Storytel i „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna oraz „Uncommon Ground Podcast” o związkach sztuki i biznesu. Jest też współautorką audioserialu reporterskiego „Supernowa. Historia Arkadiusa” dla Audioteki.

Marcin Kącki, Oświęcim. Czarna zima
wyd. Znak Literanova, Kraków 2020
Termin: 3 listopada (środa) godz. 18:00-19:30
W ramach Warsztatów dziennikarskich SCEK
(jeżeli chcesz dołączyć napisz do nas na adres info@scek.pl)
.
.
O książce:
Miasto żywych

Łatwo sobie wyobrazić, może nawet zbyt łatwo, że mieszkańcy Oświęcimia żyją pod ciężarem Zagłady, obecności Muzeum i hord turystów. Jednak, jak widzimy w tym reportażu, żyją również klubem hokejowym Unia czy niezagojonym konfliktem między sąsiadami Romami i nie-Romami, pokazanym w sposób przekraczający prosty symetryzm. Przez wszystkie strony tej książki Marcin Kącki idzie przez miasto, rozmawia ze wszystkimi, patrzy uważnie wszędzie i odkrywa krzyżujące się lokalne interesy i ludzi, którzy na różne sposoby kochają to miejsce.
William Brand
O autorze:
(ur. 1976) – reporter, redaktor magazynu „Wolna Sobota” w „Gazecie Wyborczej”. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2007, dwóch Nagród Watergate przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, nagrody Grand Press oraz nagrody studentów dziennikarstwa MediaTory. Autor książek LepperiadaMaestro. Historia milczeniaBiałystok. Biała siła, czarna pamięć, Plaża za szafą, Poznań. Miasto grzechu, Oświęcim. Czarna zima oraz powieści Fak maj lajf. Za Białystok otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, za Poznań – do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, a za Oświęcim – do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jest również autorem sztuk teatralnych Wróg się rodzi oraz Krzycz. Byle ciszej.

 

 

 

 

Katarzyna Kobylarczyk, Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy
wyd. Mando, Kraków 2020

Termin: 6 listopada (sobota) godz. 11:30-14:00
Zapisy poprzez elektroniczny formularz Laboratorium dziennikarskiego – kliknij tutaj
W miejscu na komentarz proszę wpisać datę spotkania.


Katarzyna Kobylarczyk
w ramach spotkania poprowadzi warsztaty „Jak opowiadać historie?”

O książce:
Nie tylko z marmuru

Katarzyna Kobylarczyk wygrała zeszłoroczną Nagrodę reportażem o odgrzebaniu prawdy o hiszpańskiej wojnie domowej. Wraca teraz ekshumacją dwóch wielkich prawd o Nowej Hucie ‒ kobiety współtworzyły tę ikonę lat PRL-u, a ziemie, gdzie zbudowano wzorcowe miasto socrealizmu, były nie tylko żyznymi polami, lecz także małą ojczyzną wielu ludzi. Odkrywamy tamtejsze kobiety nie tylko jako niewidzialne statystki i ofiary historii, ale również jako twórczynie życia w nowym mieście. Osoby, które marzyły i walczyły o coś lepszego niż propagandowa atrapa socjalistycznego miasta ludzi pracy.William Brand

O autorce:
(ur. 1980) – reporterka, autorka książek „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” i „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze i historii regionu. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Wyróżniona Kryształową Kartą Polskiego Reportażu – Nagrodą Prezydenta Lublina – za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, którą jury Nagrody Kapuścińskiego uznało za najlepszy reportaż 2019 roku. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

 

 

 

Mirosław Tryczyk, Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć
wyd. Znak Literanova, Kraków 2020

Termin: 4 grudnia (sobota) godz. 12:30-14:00
Zapisy poprzez elektroniczny formularz Laboratorium dziennikarskiego – kliknij tutaj
W miejscu na komentarz proszę wpisać datę spotkania.

 

O książce:
Błędne koło niepamięci

Jak poradzić sobie ze zbrodnią, której okrucieństwo neguje wręcz człowieczeństwo sprawców? Jak zaakceptować, a nawet wyobrazić sobie, że winnymi są dziadkowie, krewni? Najlepiej wyprzeć, nie przyjąć do wiadomości, „mama nic nie mówiła”, „byłam dzieckiem”. Kolejne pokolenia zdają się chorować na zbiorową amnezję, gdy rzecz dotyczy mordów na Żydach w miasteczkach takich jak Radziłów, Barchów, Trzcianne. Mirosław Tryczyk, jako wnuk, chce zmierzyć się z rodzinną tajemnicą i wypartą prawdą, a jako reporter ‒ zbiera świadectwa tych, którzy są tej przemilczanej prawdy depozytariuszami.Abel Murcia Soriano

O autorze:
(ur. 1977), doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja” i Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody dla najlepszych absolwentów uczelni wyższych w VI konkursie pod patronatem Procter&Gamble Polska. Autor artykułów i tekstów filozoficznych, poświęconych problematyce słowiańskiej myśli społeczno-politycznej, sztuce ikony, etyce. Wielki miłośnik słowiańskiego wschodu.

 

 

Dodatkowe spotkania w ramach Warsztatów i Laboratorium dziennikarskiego:

  • 17 listopada (środa), 18:00-19:30 z Wojciechem Orlińskimi, znawcą i biografem Stanisława Lema, w związku ze stuleciem urodzin pisarza;
  • 20 listopada (sobota), 12:00-13:30 z poetą, krytykiem literackim, dziennikarzem Januszem Drzewuckim o twórczości Tadeusza Różewicza.

 

Materiał informacyjny do pobrania:
Lekcje z Mistrzyniami i Mistrzami Reportażu – ulotka