Festiwal Sztuka Działa – XI edycja 8, 9, 10 grudnia 2023 roku

Kolejna, już jedenasta, edycja Festiwalu Sztuka Działa za nami!

Hasło tej edycji, “Dobrostan”, skupia uwagę na ważnych aspektach życia, które często giną w zgiełku codzienności. Jest to zaproszenie do zastanowienia się nad własnym dobrostanem, a także do wyważonego podejścia do nadmiaru, który coraz częściej towarzyszy nam w życiu codziennym. 

Przez sztukę i różnorodne środki wyrazu, Festiwal stawia wyzwanie obecnym tendencjom społecznym, które skłaniają nas do nieustannego pośpiechu i ucieczki od dyskomfortu. Pragnienie wartościowego życia prowadzi nas przez różne fazy 

od pragnienia i głodu po nasycenie i dostatek

od dyskomfortu do wygody 

od bólu i chorób do ukojenia i zdrowienia 

od strachu i stresu do radości i nadziei .

Festiwal jest przestrzenią, która pozwala zatrzymać się, zanurzyć w sztuce i doświadczyć tych transformacji. To zaproszenie do spowolnienia, refleksji nad własnym bytem, odkrywania i pielęgnowania kontaktu ze sobą oraz do doświadczania życia jako wartościowego i pełnego. 

Nad dobrostanem zastanawialiśmy się na warsztatach dźwiękowym, tanecznym, mindfullness oraz designu. Wynikiem tego ostatniego jest wystawa instalacji przestrzennych, którą można oglądać do 3 stycznia 2024 w Galerii Brzozowa. Wydarzeniem wieńczącym całą imprezę była projekcja filmu Georgie ma się dobrze oraz rozmowa o dobrostanie dzieci w kontaktach z dorosłymi, którą z psycholożka i psychoterapeutką, Tamarą Kasprzyk, poprowadził Artur Wolski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prowadzącym warsztaty (Anna Eliza Gwiazda, Justyna Sobczyk, Sebastian Świąder, Karol Garczyński), Tamarze Kasprzyk, Arturowi Wolskiemu, koordynatorom Festiwalu, Bożenie Robakowskiej, Tomaszowi Daszczukowi, Martynie Skrednów, wolontariuszom oraz naszemu partnerowi, Against Gravity. Jednak największe podziękowania należą się Wam, uczestnikom naszych wydarzeń. Już teraz zapraszamy was na kolejną, przyszłoroczną edycję. Do zobaczenia!

PROGRAM:

17-26 LISTOPADA 2023

  • Warsztaty tworzenia instalacji przestrzennych 

17 listopada 2023 (piątek), godzina 16.00 – 19.30, 18, 19 listopada 2023 (sobota – niedziela), godzina 10.00 – 15.00
24 listopada 2023 (piątek), godzina 16.00 – 19.30, 25, 26 listopada 2023 (sobota – niedziela), godzina 10.00 – 15.00
Miejsce spotkań: pracownia projektowania przestrzennego SCEK, Jezuicka 4

W ramach jedenastej edycji Festiwalu Sztuka Działa odbyły się dwa weekendy warsztatów designu, które poprowadziła Anna Eliza Gwiazda. Uczestnicy stworzyli na nich instalacje przestrzenne, których tematem jest dobrostan.

DOBROSTAN, czyli zadowolenie z kondycji życia fizycznego, psychicznego i społecznego. Poprzez zaprojektowanie i wykonanie obiektów przestrzennych, uczestnicy i uczestniczki warsztatów komentowali pojęcie współczesnego dobrostanu, a nawet wspierali jego rozwój. 
Reakcje emocjonalne człowieka mają charakter uniwersalny i podążają za wzorcami, jednak ich ekspresja – czyli przeżywanie, są indywidualną kwestią każdego człowieka. Właśnie te niuanse, specyficzne zachowania i osobiste potrzeby badaliśmy i określaliśmy za pomocą form przestrzennych oraz zaprojektowanych przedmiotów i obiektów użytkowych. 

Dziękujemy prowadzącej i kuratorce oraz wszystkim uczestnikom zajęć. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku na kolejnej edycji Festiwalu!

O prowadzącej: Anna Eliza Gwiazda to projektantka produktu oraz obiektów krytycznych, działająca w Warszawie. W projektowaniu najważniejszym czynnikiem jest dla niej użytkownik oraz projektowanie w oparciu o wiedzę o ludzkiej psychice. Traktuje design jako medium, którym można poruszać problemy społeczne poprzez spekulacje i krytykę. Fascynuje się możliwościami i historią polskiego szklarstwa. Założycielka marki GWIAZDA STUDIO, koncentrującej się na świadomym projektowaniu i wdrażaniu niskonakładowego szkła produkowanego w procesie rzemieślniczym. Jej prace zdobywały wyróżnienia w konkursach m.in. Elle Decoration Polska, Horbowy International Competition,  Młoda Polska oraz brały udział w wystawach krajowych i międzynarodowych mi.in. Dubai Design Week, Dutch Design Week, Paris Design Week, Vienna Design Week, 4 Design Days – Best Designer under 30.

8 GRUDNIA 2023 (piątek)

  • Wernisaż wystawy “DOBROSTAN” wieńczący młodzieżowe warsztaty artystyczne tworzenia instalacji
    Galeria Brzozowa, ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)
    Czas trwania wystawy: 8 grudnia 2023 – 3 stycznia 2024
    Wernisaż: 8 grudnia 2023, godz. 18:30
    Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

Wystawa prac powstałych na warsztatach tworzenia instalacji przestrzennych, które zorganizowaliśmy w ramach XI edycji Festiwalu Sztuka Działa 2023. W tym roku tematem przewodnim był DOBROSTAN. Uczestnicy w ciągu dwóch weekendów (17-19.11.2023 i 24-26.11.2023) pod okiem projektantki, Anny Elizy Gwiazdy, zastanawiali się nad tym, czym dla nich jest dobrostan, a wynikiem tych przemyśleń są prace, które można oglądać do 3 stycznia 2024 w Galerii Brzozowa. Młodym artystom gratulujemy, a wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na wystawę!Opis wystawy:Celem warsztatów było zredefiniowanie pojęcia dobrostanu poprzez kreowanie obiektów przestrzennych. Każdy projekt wykonany przez uczestników i uczestniczki warsztatów różni się ze względu na formę, oświetlenie, geometrie, układ funkcjonalny i umiejscowienie w przestrzeni Galerii Brzozowa. Wybór i określenie potrzeb użytkowników docelowych zaprojektowanych obiektów oraz ich specyficznych potrzeb przekłada się na rozwiązania przestrzenne i materiałowe. W trakcie wernisażu, podsumowującego proces pracy, Galeria Brzozowa zamienia się w przestrzeń poruszającą zmysły, sumienia i umysły odwiedzających.

Autorzy:

Janka Stelmaszyk

Szczer-Sur

Anastasiya Krapivkina

Marta Najda

Aleksandra Jarocka

Karol Dąbrowski

Maja Kozłowska

natalia dziadul @na______tala

Oliwia Dziadul @dziadullo

  • Strefa ciszy i relaksu – W przerwach między aktywnościami była możliwość skorzystania ze strefy ciszy i relaksu specjalnie zaprojektowanej w piwnicach Staromiejskich (będzie także możliwość podzielenia się wrażeniami w dedykowanej temu księdze gości), Galeria Brzozowa SCEK, ul. Jezuicka 4

9 GRUDNIA 2023 (sobota)

  • UWAGA na siebie! Warsztat o dobrostanie w procesach twórczych
    W sobotę 9 grudnia 2023 odbył się prowadzony przez Justynę Sobczyk warsztat o dobrostanie w procesach twórczych. Warsztat był doskonałą okazją do zapoznania się z technikami wspierającymi nasze codzienne funkcjonowanie. Zanurzyliśmy się w swoim ciele, popatrzyliśmy na własne myśli po to, by puścić je wolno. Połączyliśmy techniki pracy z ciałem z prostymi ćwiczeniami mindfulness, które łatwo można wprowadzić w naszą codzienność, ale również w trening aktorski. Kiedy: 9.12.2023, sobota, godz. 10.0012.30
    Gdzie: Sala widowiskowa SCEK, Jezuicka 4
    Prowadzenie: Justyna Sobczyk

     

    O prowadzącej:
    Reżyserka, pedagożka teatru, założycielka warszawskiego Teatru 21, współzałożycielka Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21 – pierwszej społecznej instytucji kultury w Warszawie, dedykowanej twórczości artystów i artystek z niepełnosprawnościami. Od 18 lat związania z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, z ramienia którego od 2014 roku współkieruje Studiami Podyplomowymi Pedagogiki Teatru na Uniwersytecie WarszawskimWykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Do realizowanych spektakli zaprasza często Artystów/Artystki z niepełnosprawnościami, starając się stworzyć miejsce dla ich widocznej i twórczej obecności. Laureatka Paszportu Polityki 2021 w kategorii Teatr „za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym”. 

 

  • Usłyszeć dobrostan. Warsztat dźwiękowy
    W sobotę 9 grudnia 2023 odbył się warsztat dźwiękowy Usłyszeć dobrostan.Na co dzień, zanurzeni w hałasie codzienności, szukamy namiastki wytchnienia i relaksu. Czy możliwe jest naginanie rzeczywistości, które chociaż trochę pomoże przenieść nas w odmienny, wyśniony dobrostan? Jakie dźwięki chcielibyśmy zapisać, zachować i wyciągać z pudełka, kiedy potrzebujemy odpoczynku i spokoju? Co wprawia nas w stan przyjemności? Którymi możemy się podzielić, a które wolimy zostawić tylko dla siebie?
    W trakcie warsztatu generowaliśmy i nagrywaliśmy dźwięki. Następnie je przetwarzaliśmy, rozciągaliśmy i przecinaliśmy. Stworzyliśmy swoje własne osobiste archiwa odgłosów, szeptów, melodii i stworzyliśmy z nich interaktywne, dźwiękowe instalacje.Kiedy: 9.12.2023, sobota, godz. 13.0016.00
    Gdzie: Sala widowiskowa SCEK, Jezuicka 4
    Prowadzenie: Sebastian Świąder

     

    O prowadzącym:
    Sebastian Świąder – pedagog teatru, muzyk, kompozytor, reżyser działań performatywnych, inicjator interdyscyplinarnych procesów twórczych. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury. Pracownik Teatru Ochoty oraz członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym inicjuje i współtworzy wiele projektów pedagogiczno-teatralnych w instytucjach kultury i teatrach (m.in. we współpracy z Instytutem Teatralnym, TR Warszawa, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem BAJ w Warszawie). Współpracuje z Teatrem 21, Teatrem Węgajty/projekt terenowy, Stowarzyszeniem Katedra Kultury, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę” (jako członek sieci Latający Animatorzy Kultury). Pedagog Teatru w wielu spektaklach repertuarowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Projektuje i prowadzi warsztaty teatralne, muzyczne i performatywne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Laureat Nagrody Specjalnej Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2023 roku. 

 

  • Dobrostan w kontekście tańca. Warsztat taneczny
    W sobotę 9 grudnia 2023 miał miejsce warsztat taneczny Dobrostan w kontekście tańca.Taniec bez wątpienia należy do aktywności, które podobnie jak śmiech czy relaks wpływają korzystnie na stan ludzkiego organizmu. Połączenie pozytywów, jakie daje ruch ciału i kojącego działania muzyki na duszę, jest zbawienne dla naszego samopoczucia. Taniec towarzyszy ludziom od wieków. Był i jest formą ekspresji twórczej, oznaką celebracji, aktem komunikacji niewerbalnej. Uczy akceptacji własnej osoby i poszerza samoświadomość w zgodzie ze światem, czasem i przestrzenią oraz prawami fizyki. Taniec otwiera nas metafizycznie, wyzwala z konwenansów i codziennych ograniczeń. Jednym pozwala poczuć się radośnie i beztrosko niczym w czasach dzieciństwa, innym pomaga przepracować trudne emocje – uzewnętrznić to, co niewypowiedziane. Pewne jest jednak to, że taniec jest momentem zapomnienia, chwilą szczęścia, kiedy w pełni czujemy, że żyjemy…. tu i teraz!  O prowadzącym:
    Karol Garczyński – tancerz, instruktor tańca. Przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 6 lat w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka. Wraz z zespołem występował w kraju i za granicą oraz osiągnął trzykrotne Mistrzostwo Polski w Tańcach Polskich . Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Tańczył między innymi w Dziadku do Orzechów na scenie Teatru Wielkiego czy w musicalu Upiór w Operze Teatru Roma. Był Tancerzem Solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, został laureatem I edycji Konkursu Młodych Choreografów. Warsztat pedagogiczny oraz techniki tańca jazzowego kształcił, współpracując z Piotrem Galińskim. Prowadzi zajęcia dla osób w każdym wieku, a w wolnych chwilach zajmuje się animacją taneczną grup zagranicznych.  Kiedy: 9.12.2023, sobota, godz. 16.3018.30
    Gdzie: Scena Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
    Prowadzenie: Karol Garczyński

10 GRUDNIA 2023 (niedziela)

  • pokaz filmu Georgie ma się dobrze + rozmowa po seansie
    W niedzielę 10 grudnia 2023 odbyła się projekcja filmu Georgie ma się dobrze (reż. Charlotte Regan, 2023), a także rozmowa z Tamarą Kasprzyk o dobrostanie w kontakcie dzieci z dorosłymi, którą poprowadził Artur Wolski. Pokaz był ostatnim wydarzeniem w ramach tegorocznej, już jedenastej, edycji Festiwalu Sztuka Działa. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie na seans. Dziękujemy także pani Tamarze Kasprzyk oraz panu Arturowi Wolskiemu za ciekawą, poruszającą różne wątki rozmowę o filmie i budowaniu dobrostanu naszego oraz dzieci. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Festiwalu!

    Opis filmu:
    Po śmierci matki dwunastoletnia Georgie mieszka sama na przedmieściach Londynu. Jest rezolutna i niezależna jak Pippi Langstrumpf, ale nie ma skrzyni ze złotymi monetami. Wraz z kolegą Alim kradną rowery, dzięki czemu może się utrzymać. Opiece społecznej wmawia, że mieszka z wujkiem. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się Jason, który okazuje się jej ojcem. Opowieść o trudnym budowaniu od zera relacji między dzieckiem i rodzicem, opowiedziana z humorem i szczerością. Regan z lekkością i formalną odwagą portretuje dobrze znaną jej klasę pracującą wschodnią części Londynu. . 

    TAMARA KASPRZYK – Mam za sobą studia psychologiczne, szkolenie psychoterapeutyczne i liczne warsztaty rozwojowe, jednak największa zmiana mojej samoświadomości wiąże się z pojawieniem się w moim życiu dzieci. To w kontakcie z nimi nabrałam podejrzenia, że kiedy przychodzimy na świat, mamy wszystko na swoim miejscu, a rolą dorosłych jest nie przeszkadzać dziecku w rozwoju. Na co dzień szefuję Fundacji Familylab, z przyjemnością prowadzę też seminaria inspirujące, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniami z rodzicami i nauczycielami. Nieustannie szukam swoich sposobów na zmienianie świata na lepszy. Fascynuje mnie temat poczucia własnej wartości oraz osobistej odpowiedzialności – konstruktów bardzo świeżych w naszej kulturze, które – jak się ciągle przekonuję – ogromnie wpływają na harmonijny rozwój człowieka, niezależnie od wieku. 

    ARTUR WOLSKI – pomysłodawca i organizator wielu imprez kulturalnych m.in.: „Spotkań Bardzo Cool(turalnych)” – cykl ma już 20 lat, „Uczniowskiej Rzeczpospolitej Obywateli”, wystawy fotograficznej „Naczelne”, akcji z Interia.pl: „Smakuj w rozmowie”, „Dzieciaki! Gotujcie się do czytania!”, „Najmniejszych Projekcji Świata”, „Czytam! Daję słowo!”, „Książka na podryw”, z Gazetą Wyborczą „Warszawa się uśmiecha”, od 2008 r. z Biurem Edukacji „Literackiej Mapy Warszawy”, przeglądu filmowego „Fala”, cyklów: „1/100″, „2+1”, „Otwarte Kino Atlantic”, „Film i Edukacja”. Organizator urodzin i jubileuszy m.in.: A. Wajdy, R. Kapuścińskiego, W. Bartoszewskiego, R. Wilhelmiego, J. Kofty, W. Osiatyńskiego, W. Gołasa, T. Mazowieckiego, J. Majewskiego, T. Konwickiego, J. Hena, J. Kaczmarskiego, G. Herlinga-Grudzińskiego, M.Edelmana, A. D. Rotfelda, W. Pszoniaka, A. Dudzińskiego, I. Cembrzyńskiej, J. Bralczyka, E. Stachury, J.Kaczmarskiego, T. Jastruna. Pomysłodawca i założyciel stowarzyszenia Entropia Słowa. W 2009 roku powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do scenariuszowej grupy ekspertów w PISF-ie. Laureat nagród i wyróżnień Prezydenta m.st. Warszawy – Sapere Auso  oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. W 2012 roku prowadził Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. W 2023 roku odznaczony orderem Zasłużony dla Polskiej Kultury.

    Partner pokazu: Against Gravity

    Kiedy: 10.12.2023, niedziela, godz. 12.3015.00
    Gdzie: Sala widowiskowa SCEK, Jezuicka

KOORDYNATORZY FESTIWALU:
Martyna Skrednów
Bożena Robakowska-Domagała
Tomasz Daszczuk

KONTAKT:
scek@eduwarszawa.pl, tel. 222770611
Wszystkie wydarzenia są finansowane z budżetu m. St. Warszawy i udział w nich jest bezpłatny. Zapraszamy!