Drogi. Transformacje. Doznania. | Wystawa Pauli Jaszczyk i Karoliny Zwoniarskiej

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 9 września – 29 września 2024
Galeria czynna codziennie w godz.14:00-19:00, wstęp wolny
Wernisaż: 10 września 2024, godz. 18:00

 

Wystawa Drogi. Transformacje. Doznania. stanowi formę dialogu opartego na spotkaniu prac dwóch artystek, dwóch absolwentek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dwóch kobiet, dwóch wrażliwości. Potrzeba rozmowy opartej o własne przeżycia stała się pretekstem do zestawienia naszych prac, zobaczenia ich w innym kontekście, zderzenia dwóch zupełnie innych energii poprzez zaproszenie widza do spojrzenia na malarstwo jako formę stanowiącą plastyczną opowieść o emocjach.

Prace Pauli Jaszczyk stanowią postać plastycznej rozmowy, swoistego dialogu formy, korelacji kolorów i napięcia pomiędzy obiektami. W najnowszych pracach zależało jej na przekroczeniu bezpośrednich skojarzeń i stworzeniu nastroju, który rezonuje pomiędzy płaszczyznami. Poprzez zwielokrotnienie, rytmy, kontrasty, wypukłości i wklęsłości autorka zaprasza widza do zobaczenia nieoczywistych powiązań, odkrycia kolejnych poziomów odczuwania oraz do poddania się emocjonalnemu oddziaływaniu obrazu.

Prace Karoliny Zwoniarskiej opowiadają o kobiecie. Są pretekstem do rozważań nad uniwersalnymi zagadnieniami własnej, kobiecej tożsamości, a także tego, co jest kobiece i tego, co za kobiece zwykło uchodzić. Są poszukiwaniem pełni w sferze sacrum i profanum, w bólu, brzydocie, fizjologii i w pięknie. Autorka poszukuje idolki, madonny, bogini, nauczycielki w sobie i w innych kobietach. Nie chodzi tylko o warstwę intelektualną. Zależy jej, żeby obrazy mocno, wręcz fizycznie wpływały na widza, żeby podskórnie czuł ich tkankę i energię. To energia jest nośnikiem jej historii. Malowanie to jej medytacja i uwolnienie.

Dr hab. Paula Jaszczyk, profesor ASP i UwS – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Laureatka Nagrody Dyplom 2005 ufundowanej przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006 r.), Mazowieckiego Stypendium Doktoranckiego (2009 r.) oraz programu Młoda Polska (2012 r.). Doktorat obroniła w 2010 r. na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, habilitację w 2020 r. na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na rodzimej uczelni pracuje od 2006 r., od marca 2022 r. na stanowisku profesora na Wydziale Sztuki Mediów w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie. Od 2023 r. pracuje na stanowisku profesora w Pracowni Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach. Zajmuje się malarstwem figuratywnym, tworzeniem form przestrzennych i koncertów multimedialnych.

Wybrane wystawy:

2022 – Indywidualna wystawa obiektów malarskich Dailogi/Korelacje/Napięcia, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa
2019 – indywidualna wystawa malarstwa Zewnątrz-Wewnątrz, Galeria Salon Owalny, Warszawa
2018 – indywidualna wystawa malarstwa Zmagania, Galeria Bardzo Biała, Warszawa
2017 – wizualizacje – koncert Mity, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa
2016 – wizualizacje – spektakl taneczno-audio-wizualny Zocha Aleksandry Dziurosz, Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Warsaw Dance Days/05, Mazowiecki Instytut Kultury
2016 – wizualizacje – utwór audiowizualny Impresje lapidarne autorstwa Pauli Jaszczyk i Alicji Gronau, UMFC, Warszawa
2014 – wystawa multimedialnych form przestrzennych Dźwięki/Kolory, Kształty/Emocje, Galeria Studio, Warszawa
2013 – impresja audiowizualna – Błękitne, Kobaltowe, Lazurowe (Anna Ignatowicz-Glińska, Paula Jaszczyk) Laboratorium CSW, Warszawa
2013 – koncert multimedialny – Oglądanie Dźwiękiem, Słuchanie Ruchem, Granie Obrazem (Anna Ignatowicz-Glińska, Alicja Gronau, Paula Jaszczyk i Magdalena Wajzner) Mazowieckie Centrum Kultury, Warszawa
2012 – indywidualna wystawa malarstwa Meandry, Galeria Mostra, Warszawa
2010 – wystawa multimedialnej formy przestrzennej Inwencja C – Color, Galeria 2.0, Warszawa
2010 – indywidualna wystawa malarstwa 5 lat PO, Galeria Zapiecek, Warszawa

Dr Karolina Zwoniarska – artystka wizualna i malarka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2006 r. Otrzymała wyróżnienie dziekańskie za dyplom z malarstwa, rysunku i malarstwa ściennego. Zdobyła wyróżnienie w konkursie Obraz sezonu w Warszawie zorganizowanym przez Sekcję Malarstwa OW ZPAP (edycja pierwsza, 2007 r.). Finalistka I Międzynarodowego Konkursu AKT, Marquardt Gallery (Łódź, 2008 r.). W 2009 r. założyła Stowarzyszenie Artystyczne FRONT SZTUKI, którego przez kolejne 9 lat była prezesem, organizując szereg wystaw, plenerów i festiwali w kraju i zagranicą. Od 2012 r. współtworzy Kamienicę Artystyczną TA3 w Warszawie. Obecnie jest jednym z kuratorów Galerii TA3. W 2021 r. obroniła doktorat w dziedzinie sztuki rozprawą pt. Madonna – dualizm semantyczny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Od 2021 r. jest adiunktem w Pracowni Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach.

Wybrane wystawy:

2024 Szeptem zdobyty szczyt góry, czyli dekonstrukt składania ciała z pomylonych kawałków, Galeria TA3, Warszawa
2022 TRANSFORMACJA, Dial Gallery, Warszawa
2022 – KORZENIE Karolina Zwoniarska / malarstwo i Jacek Zwoniarski / rzeźba, Salon Sztuki Goldenmark, Łódź
2021MADONNA, Elektrownia Powiśle, Warszawa
2021MADONNA, Galeria XS, Wydział Sztuki, UJK, Kielce
2019NIESKOŃCZONOŚĆ, Galeria Tycjan ZPAP, Kielce
2018GODDESS, Chippko. Art Gallery, Doncaster, Wielka Brytania
2017SPACE, Berlin Blue art Gallery, Berlin, Niemcy
2017 – Wystawa malarstwa, A Galeria, Siedlce
2017 – Wystawa malarstwa, Nowosądecka Mała Galeria, Nowy Sącz
2016Na trawie, Galeria TA3, Warszawa

 

Zdjęcia 1,2,3 – Karolina Zwoniarska,
Zdjęcia 4,5,6 – Paula Jaszczyk