Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 9 września – 29 września 2024
Galeria czynna codziennie w godz.14:00-19:00, wstęp wolny
Wernisaż: 10 września 2024, godz. 18:00
Wystawa Drogi. Transformacje. Doznania. stanowi formę dialogu opartego na spotkaniu prac dwóch artystek, dwóch absolwentek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dwóch kobiet, dwóch wrażliwości. Potrzeba rozmowy opartej o własne przeżycia stała się pretekstem do zestawienia naszych prac, zobaczenia ich w innym kontekście, zderzenia dwóch zupełnie innych energii poprzez zaproszenie widza do spojrzenia na malarstwo jako formę stanowiącą plastyczną opowieść o emocjach.
Prace Pauli Jaszczyk stanowią postać plastycznej rozmowy, swoistego dialogu formy, korelacji kolorów i napięcia pomiędzy obiektami. W najnowszych pracach zależało jej na przekroczeniu bezpośrednich skojarzeń i stworzeniu nastroju, który rezonuje pomiędzy płaszczyznami. Poprzez zwielokrotnienie, rytmy, kontrasty, wypukłości i wklęsłości autorka zaprasza widza do zobaczenia nieoczywistych powiązań, odkrycia kolejnych poziomów odczuwania oraz do poddania się emocjonalnemu oddziaływaniu obrazu.
Prace Karoliny Zwoniarskiej opowiadają o kobiecie. Są pretekstem do rozważań nad uniwersalnymi zagadnieniami własnej, kobiecej tożsamości, a także tego, co jest kobiece i tego, co za kobiece zwykło uchodzić. Są poszukiwaniem pełni w sferze sacrum i profanum, w bólu, brzydocie, fizjologii i w pięknie. Autorka poszukuje idolki, madonny, bogini, nauczycielki w sobie i w innych kobietach. Nie chodzi tylko o warstwę intelektualną. Zależy jej, żeby obrazy mocno, wręcz fizycznie wpływały na widza, żeby podskórnie czuł ich tkankę i energię. To energia jest nośnikiem jej historii. Malowanie to jej medytacja i uwolnienie.
Dr hab. Paula Jaszczyk, profesor ASP i UwS – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Laureatka Nagrody Dyplom 2005 ufundowanej przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006 r.), Mazowieckiego Stypendium Doktoranckiego (2009 r.) oraz programu Młoda Polska (2012 r.). Doktorat obroniła w 2010 r. na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, habilitację w 2020 r. na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na rodzimej uczelni pracuje od 2006 r., od marca 2022 r. na stanowisku profesora na Wydziale Sztuki Mediów w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie. Od 2023 r. pracuje na stanowisku profesora w Pracowni Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach. Zajmuje się malarstwem figuratywnym, tworzeniem form przestrzennych i koncertów multimedialnych.
Wybrane wystawy:
2022 – Indywidualna wystawa obiektów malarskich Dailogi/Korelacje/Napięcia, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa
2019 – indywidualna wystawa malarstwa Zewnątrz-Wewnątrz, Galeria Salon Owalny, Warszawa
2018 – indywidualna wystawa malarstwa Zmagania, Galeria Bardzo Biała, Warszawa
2017 – wizualizacje – koncert Mity, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa
2016 – wizualizacje – spektakl taneczno-audio-wizualny Zocha Aleksandry Dziurosz, Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Warsaw Dance Days/05, Mazowiecki Instytut Kultury
2016 – wizualizacje – utwór audiowizualny Impresje lapidarne autorstwa Pauli Jaszczyk i Alicji Gronau, UMFC, Warszawa
2014 – wystawa multimedialnych form przestrzennych Dźwięki/Kolory, Kształty/Emocje, Galeria Studio, Warszawa
2013 – impresja audiowizualna – Błękitne, Kobaltowe, Lazurowe (Anna Ignatowicz-Glińska, Paula Jaszczyk) Laboratorium CSW, Warszawa
2013 – koncert multimedialny – Oglądanie Dźwiękiem, Słuchanie Ruchem, Granie Obrazem (Anna Ignatowicz-Glińska, Alicja Gronau, Paula Jaszczyk i Magdalena Wajzner) Mazowieckie Centrum Kultury, Warszawa
2012 – indywidualna wystawa malarstwa Meandry, Galeria Mostra, Warszawa
2010 – wystawa multimedialnej formy przestrzennej Inwencja C – Color, Galeria 2.0, Warszawa
2010 – indywidualna wystawa malarstwa 5 lat PO, Galeria Zapiecek, Warszawa
Dr Karolina Zwoniarska – artystka wizualna i malarka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2006 r. Otrzymała wyróżnienie dziekańskie za dyplom z malarstwa, rysunku i malarstwa ściennego. Zdobyła wyróżnienie w konkursie Obraz sezonu w Warszawie zorganizowanym przez Sekcję Malarstwa OW ZPAP (edycja pierwsza, 2007 r.). Finalistka I Międzynarodowego Konkursu AKT, Marquardt Gallery (Łódź, 2008 r.). W 2009 r. założyła Stowarzyszenie Artystyczne FRONT SZTUKI, którego przez kolejne 9 lat była prezesem, organizując szereg wystaw, plenerów i festiwali w kraju i zagranicą. Od 2012 r. współtworzy Kamienicę Artystyczną TA3 w Warszawie. Obecnie jest jednym z kuratorów Galerii TA3. W 2021 r. obroniła doktorat w dziedzinie sztuki rozprawą pt. Madonna – dualizm semantyczny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Od 2021 r. jest adiunktem w Pracowni Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach.
Wybrane wystawy:
2024 – Szeptem zdobyty szczyt góry, czyli dekonstrukt składania ciała z pomylonych kawałków, Galeria TA3, Warszawa
2022 – TRANSFORMACJA, Dial Gallery, Warszawa
2022 – KORZENIE Karolina Zwoniarska / malarstwo i Jacek Zwoniarski / rzeźba, Salon Sztuki Goldenmark, Łódź
2021 – MADONNA, Elektrownia Powiśle, Warszawa
2021 – MADONNA, Galeria XS, Wydział Sztuki, UJK, Kielce
2019 – NIESKOŃCZONOŚĆ, Galeria Tycjan ZPAP, Kielce
2018 – GODDESS, Chippko. Art Gallery, Doncaster, Wielka Brytania
2017 – SPACE, Berlin Blue art Gallery, Berlin, Niemcy
2017 – Wystawa malarstwa, A Galeria, Siedlce
2017 – Wystawa malarstwa, Nowosądecka Mała Galeria, Nowy Sącz
2016 – Na trawie, Galeria TA3, Warszawa
Zdjęcia 1,2,3 – Karolina Zwoniarska,
Zdjęcia 4,5,6 – Paula Jaszczyk