Warsztaty filozoficzne Jan Swianiewicz

Warsztaty odbywają się trybem roku szkolnego.
Zapraszamy do zapisów. Szczegóły rekrutacji na warsztaty filozoficzne

Historia filozofii

wtorek, godz. 17.00-19.30
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

wiek uczestników: 14-19 lat

Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Czy można udowodnić istnienie Boga? Czy warto być sobą? Czy Absolut jest jak krowa w nocy?

Zajęcia w przystępny sposób przybliżają te i inne kwestie, nad którymi zastanawiali się filozofowie od antyku do połowy XIX wieku. Stanowią doskonałe przygotowanie do matury lub olimpiady z filozofii, ale pozwalają też niezobowiązująco rozwijać zainteresowania, umiejętność krytycznego myślenia i prowadzenia dyskusji.

Filozofia a nowoczesność

czwartek, godz. 17.00-19.30
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

wiek uczestników: 14-19 lat


Wiodącym tematem spotkań będzie pytanie o nowoczesność: czym charakteryzują się „nasze czasy”? Kiedy się one zaczęły? Czy warto być nowoczesnym?
Dyskutować będziemy o filozofii od połowy XIX wieku, ale także o kluczowych koncepcjach z zakresu socjologii, psychologii, antropologii i politologii.  Wybrane stanowiska, zagadnienia i poglądy przedstawiane będą w porządku organizowanym przez pytanie o filozoficzne ujęcia procesu modernizacji.

Zajęcia stanowią doskonałe przygotowanie do matury lub olimpiady filozoficznej, ale skierowane są również do tych, których interesują różne nauki społeczne.

(Zajęcia finansowane są przez Miasto Stołeczne Warszawa)

Będziemy wdzięczni za podzielenie się z nami Waszymi przemyśleniami, dotyczącymi oferty zajęć dla uczestników indywidualnych, dlatego prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety. Jest ona jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych warsztatów. Dziękujemy!

ANKIETA

Prowadzący

Jan Swianiewicz

Doktor filozofii. Pracuje w think thanku forumIdei Fundacji Batorego. Przez 11 lat prowadził zajęcia dla studentów UW. Egzaminator maturalny i ekspert CKE MEN. Członek Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej. Prowadził zajęcia filozoficzne dla młodzieży w trzech liceach, szkole podstawowej i w ramach projektów pozarządowych (m. in. dwukrotnie na Letniej Akademii Filozoficznej SCEK). Specjalizuje się w filozofii dziejów, filozofii społecznej i współczesnej filozofii kontynentalnej. Kontakt: jswianiewicz@scek.pl