Festiwal Sztuka Działa – IV edycja 23 – 28 listopada 2015 roku

W dniach 23-28 listopada 2015 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej odbyła się czwarta edycja Festiwalu SZTUKA DZIAŁA. Na jej program złożyło się siedem wydarzeń, które zaprezentowane zostały w Starej Prochowni SCEK, przy ulicy Boleść 2, oraz w kamienicy przy ulicy Jezuickiej 4. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązywała rezerwacja bezpłatnych wejściówek.

Program Festiwalu “Sztuka Działa 2015”

23.11.2015 (poniedziałek), godz. 15.00

  • projekcja filmu „Alfabet”, reż. Erwin Wagenhofer, po filmie odbyła się debata pt.: ”Czy w edukacji potrzebna jest rewolucja?”

Debata odbyła się z udziałem:

dr Izabeli Lebudy – pedagoga i psychologa, adiunkta w Zakładzie Psychopedagogiki Kreatywności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących pedagogiki i psychologii twórczości a także uwarunkowań poczucia sukcesu nauczycieli

mgr Sabiny Piłat – nauczycielki kształcenia zintegrowanego w polsko-francuskiej szkole „La Fontaine”, opiekunki projektów szkolnych (szkoła podstawowa, gimnazjum), blogerki grupy edukacyjnej – Superbelfrzy RP, współredaktorki ogólnopolskiego bloga Zamiast Kserówki

Gościem debaty był także Konstanty Kowalewski – uczeń XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie, organizator XXI Festiwalu Teatralnego w Kochanowskim

Spotkanie prowadziła Karolina Orłowska – nauczyciel edukacji filmowej w SCEK, psychopedagog kreatywności, współautorka książki „Spotkanie z dramą” i scenariuszy zajęć edukacyjnych, konsultant merytoryczny w dziedzinie edukacji i zabawy.

W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele, animatorzy kultury, studenci, którzy aktywnie zadawali pytania zaproszonym ekspertom, a także dzielili się swoimi doświadczeniami. Podczas spotkania poruszone zostały między innymi zagadnienia zachęcania uczniów do nauki, myślenia dywergencyjnego, egzaminów i współzawodnictwa, celów i zadań szkoły oraz oczekiwań różnych grup wobec tej instytucji. Był to czas konfrontacji opiniii edukatorów, uczniów i rodziców.

 

23.11.2015 (poniedziałek), godz. 15.00

  • Laureaci XXI Festiwalu Teatralnego w XXVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Warszawie

Sztuczna inteligencja,
reżyseria i absolutnie rewelacyjne wykonanie: Łukasz Gawroński
NAGRODA AKTORSKA

Pestki w wielkim jabłku,
scenariusz i reżyseria: Kamil Kwieciński
GRAND PRIX

25.11.2015 (środa), godz. 19.00

  • PODAJ DALEJ 2015 – finałowy pokaz IV edycji projektu, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

26.11.2015 (czwartek), godz. 19.00

  • Święto Wiosny//Święta Wojna – spektakl, Stowarzyszenie Praktyków Kultury

27.11.2015 (piątek), godz. 18.00

  • toniejestpostawaartystyczna! czyli premiery nie będzie – monodram
    reżyseria: Anna Piotrowska, wystąpił: Łukasz Pawłowski

28.11.2015 (sobota), godz. 19.00

  • OUT OF THIS WORLD – spektakl tylko dla widzów dorosłych, Black Cat Theatre,
    Scenariusz i reżyseria: Inez van Gills
    Wystąpili: Arti September i Bart Adamsky

projekcja filmu „Alfabet”, reż. Erwin Wagenhofer
Sala kinowa SCEK, ul. Jezuicka 4
23 listopada (poniedziałek), godz. 15.00

(…) dla Wagenhofera nie ma świętości. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą pieniądze. Austriak podniósł więc rękę na poddany unifikacji, międzynarodowy system edukacji. Słowami naukowca Kena Robinsona przekonuje, że systematycznie i bezmyślnie niszczymy w sobie wyobraźnię i kreatywność. Badania sugerują, że dziewięćdziesiąt osiem procent kilkulatków to potencjalni geniusze, którzy sukcesywnie zatracają swoje zdolności w szkole. “Dzieci są jak latawce – niby wzlatują pod niebiosa, ale w istocie są trzymane na sznurku przez dorosłych (…). Nie ma wolnego lotu, tak jak nie ma wolności wyboru. Dzieci są uczone, że na każde pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź, a potem testowane z umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Samo testowanie zdążyło się już zresztą stać biznesem. Presja i rywalizacja od dawna jest metodą. Edukowanie coraz rzadziej wiąże się z realnym rozwojem; coraz częściej ma na celu stworzenie mas dobrze zarabiających i przyuczonych do regularnej konsumpcji. Zajadania frustracji i zapijania lęków. “To ludzie, którzy zwyciężają na starcie, ale odnoszą porażkę na mecie” – mówi o młodych pokoleniach jeden z ekspertów.

/fragment recenzji Anny Bielak; źródło: http://www.filmweb.pl/

Laureaci XXI Festiwalu Teatralnego
w XXVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Warszawie
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
23 listopada (poniedziałek), godz. 19.00

Festiwal Teatralny jest organizowany co roku z inicjatywy przede wszystkim uczniów oraz absolwentów XXVIII Liceum i cieszy się zainteresowaniem mediów oraz widowni. W Festiwalu, prócz uczniów z tejże szkoły, biorą udział uczniowie z innych warszawskich liceów.
Po raz pierwszy Festiwal odbył się w 1995 roku, w tym roku do skutku dojdzie 21. edycja imprezy.

Work-in-progress / Badania solarystyczne 2.0,
reż. Dawid Żakowski
Teatr Sztuka Nowa
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
24 listopada (wtorek), godz. 19.00

Work-in-progress / Badania solarystyczne 2.0, to multimedialny eksperyment eksplorujący obszary teatru, filmu, literatury i nowych technologii, a jednocześnie kolejny etap przygotowań do spektaklu na podstawie „Solaris” Stanisława Lema, którego premiera jest planowana w 2016r. Trwa rekrutacja do jednokierunkowej misji kosmicznej S 2.0. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i oddziaływaniu zmysłowych bodźców.
W pokazie udział biorą: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Małgorzata Suś, Maciej Tomaszewski

Teatr Sztuka Nowa to zespół młodych performerów, pracujących razem od 2013 roku pod kierunkiem aktora i reżysera Dawida Żakowskiego. Dzięki ich działaniom powstaje w Warszawie nowa Scena Teatru Fizycznego. Od września 2015 r. zespół pracuje w stałej siedzibie
Lub/Lab przy ulicy Lubelskiej 30/32.

Podaj Dalej 2015 –finałowy pokaz projektu IV edycji
Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
25 listopada (środa), godz. 19.00

Print

PODAJ DALEJ to innowacyjny projekt edukacji kulturalnej realizowany od 2012 roku.
Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 15-19 lat. W tym roku weźmie w nim udział
50 uczestniczek i uczestników. Spotka się aż 6 młodzieżowych grup teatralnych!

Celem projektu jest umożliwienie spotkania się grup młodzieżowych uczestniczących w stałych zajęciach teatralnych na terenie Warszawy. W PODAJ DALEJ biorą udział młodzieżowe grupy teatralne działające w organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury i szkole. Każda z grup pracuje właściwymi sobie metodami teatralnymi wśród nich są: teatr fizyczny, performans, teatr zespołowy, improwizacja, teatr w przestrzeni miejskiej, taniec ludowy, teatr tańca, praca z materiałami audiowizualnymi i wiele innych. W myśl zasady przewodniej projektu „Każdy uczy każdego”, uczestniczki i uczestnicy w ramach serii spotkań wymiany wcielają się w rolę ekspertów
i uczą się wzajemnie technik teatralnych.

Zakończeniem projektu PODAJ DALEJ jest spektakl wykorzystujący wszystkie techniki, przygotowany pod okiem reżysera przez wszystkich uczestników projektu.

PODAJ DALEJ umożliwia spotkanie młodych ludzi z różnych środowisk. Przedsięwzięcie jest intensywnym doświadczeniem, w trakcie którego młodzi ludzie znajdujący się w rozmaitych sytuacjach życiowych pracują razem metodami performatywnymi, by uczyć się komunikacji, dialogu, szerszego patrzenia na rzeczywistość społeczno-kulturową i konfrontować różnorodne doświadczenia.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest : SUPERBOHATER.

19.00: Święto Wiosny//Święta Wojna – spektakl
Stowarzyszenie Praktyków Kultury
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
26 listopada (czwartek), godz. 19.00

Spektakl “Święto Wiosny // Święta Wojna” Młodzieżówki Stowarzyszenia Praktyków Kultury został przygotowany w 2014 roku przez młodych uchodźców z Gruzji, Kirgistanu i Czeczenii mieszkających w ośrodku dla uchodźców w Dębaku oraz w Warszawie.

Gdzie naprawdę leżą granice?
Czy są kategorią geograficzną, czy bardziej psychologiczną lub socjologiczną?
Na czym polega istota przekraczania granic?
Jak przekroczyć granice istniejące tylko w naszych głowach?
W spektaklu biorą udział: Lika Kuchashvili, Mariami Khalatovi z Gruzji, Kuban Turabajew, Kurman Turanbajew i Asan Turanbajew z Kirgistanu, Maria Reka z Ukrainy oraz Ilman Aslambekov, Madina Demilova, Iman Demilova, Zalina Demilova, Khava Soldaeva, Kheda Soldaeva, Anzor Soldeav i Adam Soldaev z Czeczenii.

Dramaturgia: Nela Brzezińska i Daniel Brzeziński.

Oprawa muzyczna: Natalia Judzińska.

Spektakl jest częścią projektu Akademia Praktykowania Kultury dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowanego przez m.st. Warszawa. Materiał dramatyczny powstawał częściowo w ramach projektu “PODAJ DALEJ 2014” realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa.

toniejestpostawaartystyczna! czyli premiery nie będzie – monodram
reż.Anna Piotrowska
występuje: Łukasz Pawłowski
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
27 listopada (piątek), godz. 18.00

Niezwykły instynkt improwizacyjny Pawłowskiego i przepastne pokłady energii umożliwiły (…) rzecz arcytrudną – wykreowanie bohatera zbiorowego w pojedynkę, bohatera przeistaczającego się, o wielu twarzach, a jednak spójnej energii, utrzymywanej grą aktorską i wyczuciem przestrzeni, w jakiej rozgrywał się spektakl w imię Artysty. Nie był to bowiem pokłon złożony Tadeuszowi Kantorowi, a właśnie spektakl Artysty, niejako bohatera patronującego całej niemalże twórczości Kantora. „toniejestpostawaartystyczna! czyli premiery nie będzie!” to coś sytuującego się pomiędzy tradycją teatralną, fascynacją wielkimi postaciami Wielkich Kreatorów teatru takich jak Kantor, a żywą, osobistą i bezkompromisową własną wizją, która manifestuje się „tu i teraz”, nie bacząc na powiązania z innymi twórcami.
Ogromnym walorem spektaklu jest pobudzenie widza do intensywnej refleksji nad najważniejszymi kategoriami teatralnymi – istotą aktu kreacji, rolą artysty, funkcją poszczególnych składowych dzieła teatralnego (bohatera, opowieści, reżysera, aktora, widza), lecz przemycanie tych treści jakby mimochodem, bez drażniących cytatów z Kantora, bez natrętnej dydaktyki, mimo okolicznościowej rocznicy 100-lecia urodzin artysty, która skutecznie mogłaby przemienić sztukę w okolicznościową laurkę. Tak się jednak nie stało.

/fragment recenzji Anny Dudy, źródło http://www.rozswietlamykulture.pl/

OUT OF THIS WORLD
Uwaga: spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.
Black Cat Theatre
Scenariusz i reżyseria: Inez van Gills
Występują: Arti September i Bart Adamsky
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
28 listopada (sobota), godz. 19.00

OUT OF THIS WORLD, to sensacyjna opowieść o dwóch takich, co…się nudzili. Trzymająca w napięciu fabuła, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Wybitna scenografia, którą można zjeść po spektaklu, zabawne dialogi, doskonała muzyka i wyjątkowa choreografia sprawiają, że przenosimy się w inny wymiar teatru. Teatru, dalekiego od dosłowności, teatru, który nie musi poszukiwać, bo już znalazł, teatru, który oddziałuje na wszystkie zmysły, bo pachnie i smakuje. Teatru, który odpowiada na pytanie, czy w edukacji kulturalnej potrzebna jest rewolucja.

Trzeba zobaczyć!
Autorką materiałów graficznych SZTUKA DZIAŁA FEST jest Urszula Hajdukiewicz.
Trailler popełnił Kacper Łoś Poszytek.
Dziękujemy 🙂

Materiały video: