Festiwal Sztuka Działa – VII edycja 23 listopada – 2 grudnia 2018 roku

INTERDYSCYPLINARNE POKAZY ARTYSTYCZNE

Warsztaty dla młodzieży:

Warsztaty designu (brak miejsc)

Czym jest tabu? Czy w sztuce współczesnej istnieją jeszcze tematy zakazane, nie wypowiedziane językiem artystycznym? Czym tabu jest dla artysty? Czym dla odbiorcy? Podejdziemy do tematu dosłownie i z przekorą. Postaramy się stworzyć rzeczy które będą wchodziły w dialog z odbiorcą. Momentami zahaczymy o abstrakcyjne formy i eksperymenty. Naszym narzędziem będzie nieograniczona wyobraźnia. Struktury przestrzenne będą artystycznym przekazem tego wszystkiego, co trudne i niewypowiedziane dla twórcy.
Prowadzące: Katarzyna Moszczyńska, Ewa Hiller – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Warsztaty performatywne. Strefa WolnoSłowa  (brak miejsc)

W czasie warsztatów skupimy się przede wszystkim na teatrze, ale spróbujemy też swoich sił w innych dziedzinach sztuki, żeby przekonać się, jaka forma wyrazu jest nam najbliższa i dlaczego. Będziemy pisać, tworzyć mini-scenariusze teatralne, gdzie inspiracją do pracy będą prawdziwe wydarzenia, artykuły z prasy codziennej, literatura, zdjęcia, a nawet wiadomości tekstowe. Część zajęć poświęcona zostanie improwizacji słownej, podstawowym zadaniom aktorskim, grom i ćwiczeniom teatralnym oraz zmierzeniu się obecnością przedmiotu na scenie (czy to w roli scenografii czy rekwizytu). W centrum naszego zainteresowania postawimy ciało. Wsłuchamy w jego wewnętrzny rytm i uwolnimy radość, która w nim drzemie. Będziemy pracować na tzw. improwizacji zadaniowej.
Prowadzące: Alicja Borkowska, Katarzyna Stefanowicz, Dorota Papis, gościnnie Ray Dickaty, saksofonista i kompozytor.

Warsztaty wokalne (brak miejsc)

Prowadzący: Urszula Napiórkowska, Marcin Piękos

 

 

Pokazy festiwalowe

Wernisaż wystawy „Podpowierzchnie”

23 listopada 2018, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

Opieka merytoryczna, kuratorki wystawy: Katarzyna Moszczyńska, Ewa Hiller

Wykonanie: Uczniowie Technikum Architektoniczno – Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego

Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto, wstęp wolny

Wystawa czynna: 23.11 – 30.11.2018, 13.00 – 20.00

Spektakl i warsztaty z publicznością dla grup zorganizowanych szkolnych “Słowo na G.” (brak miejsc)

30 listopada 2018, godz. 17:00 | Staromiejskie Piwnice, Starej Prochowni SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto

Czas trwania spektaklu: 90 minut (dwie części po 45 minut),
Czas trwania warsztatu: 90 minut

Gwałt. Zadać gwałt. Zgwałcić. Gwałciciel. G. Słowo na „G”. A plotka, legenda, albo zdjęcie na „snapie” rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, gdzie nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji. Wynikiem tego starcia będzie model – protokół postępowania, który towarzyszyć będzie bohaterom jeszcze na długo po otrzymaniu świadectwa z czerwonym paskiem.

Za 45 minut, na ostatniej godzinie lekcyjnej odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie to nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. W spektaklu rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.

Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza obecnie, gdy tzw. edukacja seksualna w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” wykonuje ogromny krok wstecz.

Scenariusz i dramaturgia: Magdalena Drab
Reżyseria: Grzegorz Grecas
Aranżacja przestrzeni i  kostiumy: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk,
II scenograf: Jan Głąb
Muzyka: Tymoteusz Witczak
Realizacja nagrań audio: Krzysztof Grębski
Obsada: Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Malwina Magdalena Rusów, Maciej Rabski
Warsztaty: Żenia Aleksandrowa, Monika Wolińska, Sylwia Patrycja Olesińska, Monika Wolińska
Kierownik produkcji: Piotr „Melchior” Torchała

Spektakl powstał przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu (dawną Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu).

Poemat Muzyczny “Światy równoległe” w wykonaniu uczestników Muzycznej Sceny Młodych

1 grudnia 2018, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

Wykonawcy: Julia Foks, Krystyna Gorayska, Julia  Mielniczuk, Sasza Hairulin, Mateusz Juchnicki, Kamil Książek, Jan Mańkowski, Szymon Kleszcz,  Agnieszka Kukla, Aleksandra Kurasiewicz, Izabela Rosiecka, Patrycja Klimek, Ewelina Szczotka, Ewelina Stańczyk.

Przygotowanie:  Urszula Napiórkowska.

Muzyka:  Marcin Piękos.

Pokaz finałowy “Powiedz”

2 grudnia 2018, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

Występują: uczestnicy warsztatów performatywnych Festiwalu

Przygotowanie młodzieży: Strefa WolnoSłowa / Alicja Borkowska, Dorota Papis, Katarzyna Stefanowicz

Idea Festiwalu:

Tegoroczna​ ​ edycja​ ​ Festiwalu​ dotyczy tabu.​ ​ Zaprosiliśmy​ ​ artystów działających​ ​w​ ​ bardzo​ ​różnych​ ​ konwencjach,​ ​ aby​ ​ zmierzyli​ ​ się​ ​ z​ ​ tematem​ ​ wykorzystując​ ​ swoje​ ​ ​metody​ ​i formy​ ​ pracy.​ Odbiorcami​ ​ Festiwalu​ ​ jest​ ​ młodzież,​ ​ dlatego czeladnikami​ ​ w​ ​ tym​ ​ eksperymencie​ ​ będą​ ​ uczniowie warszawskich​ ​ szkół​ ​ oraz​ ​ uczestnicy​ ​ zajęć​ ​w Stołecznym​ ​ Centrum​ ​ Edukacji​ ​Kulturalnej.

Ludzie festiwalu:

Alicja Borkowska

Założycielka fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów, reżyserka, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie skończyła również podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez wiele lat związana z Teatro dell’Argine w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla migrantów i uchodźców, była współkuratorką i koordynatorką festiwalu „La Scena dell’Incontro. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szkołach i w teatrach, w Polsce i za granicą. Od 2015 roku jest odpowiedzialna za program kulturalny i artystyczny w tworzonym przez fundację Strefa WolnoSłowa we współpracy z Teatrem Powszechnym – Stole Powszechnym. Koordynuje projekty lokalne i międzynarodowe fundacji.

Ewa Hiller

Studentka IV roku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, wcześniej skończyła Kulturoznawstwo Slawistyczne, specjalność Bohemistyka w ISZiP na UW i studiowała Historię Sztuki na UKSW, część studiów w ramach Erasumus odbyła na zagranicznych uczelniach University of Ostrava i University of Design Schwaebisch Gmuend. Otrzymała wyróżnienie z Rysunku i rzeźby od dr. Marka Sarełły. Współpracowała z Czeskim Centrum w Warszawie tworząc serię kulturalnych wydarzeń. Uczestniczy w konkursie „sieci wsparcia” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, który ma na celu poprawę sytuacji starszych osób. Jest laureatką konkursu „Młodzi na start”, jej projekty był prezentowane na Gdynia Design Days, Łódź Design Festival i Wawa Design Festiwal.

Katarzyna Moszczyńska

Studentka IV roku na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przewodnicząca Samorządu Studenckiego. Aktywnie bierze udział w życiu wydziału aktywizując studentów oraz pomaga przy organizacji wydarzeń, wystaw projektów uniwersyteckich na skalę ogólnopolską i międzynarodową. W zeszłym roku współpracowała z dr Robertem Pludrą przy tworzeniu projektu instalacji audiowizualnej we Wrocławiu. Współprowadziła wiele warsztatów tworzenia instalacji przestrzennych.

 Urszula Napiórkowska

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Konsultant i coach w zakresie emisji głosu i aparatu mowy. Specjalizuje się w neutralizowaniu napięć i niwelowaniu blokad aparatu wokalnego. Jest skutecznym coachem w przygotowaniu kandydatów do castingów i do egzaminów wstępnych na wydział wokalno – aktorski. Uczestniczy w realizacji młodzieżowych projektów artystycznych tj. FOSA, Muzyczna Scena Młodych.

Dorota Papis

Marcin Piękos

Katarzyna Stefanowicz

Performerka, choreografka, producentka, instruktorka tańca. Absolwentka Choreografii i Teorii Tanica oraz Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, ponadto Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Jako producentka zrealizowała kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów artystycznych oraz festiwali. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty oraz regularne zajęcia tańca z wachlarzami, improwizacji, teatru fizycznego i tańca w Szkole Wachlarzy, Centrum Kultur Świata, Stole Powszechnym oraz w ramach współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury. Od 2016 współpracuje z Fundacją Strefa WolnoSłowa działającą przy Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Koordynatorzy Festiwalu:

Tomasz Daszczuk – nauczyciel SCEKaktor, reżyser, pedagog teatru
Bożena Robakowska – nauczyciel SCEKaktorka
Martyna Skrednów – koordynator projektów, animator kultury

Kontakt: tel. 22 277 06 11, info@scek.plmskrednow@scek.pl