Festiwal Sztuka Działa – VIII edycja 22 listopada – 1 grudnia 2019 roku

“Kolektyw” –  Wernisaż wystawy wieńczącej warsztaty tworzenia instalacji przestrzennych

 22 listopada 2019 | 18:00 | Galeria Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 | Wstęp wolny

Wystawa Kolektyw

Zapraszamy na wydarzenie otwierające tegoroczną edycję Festiwalu Sztuka Działa – wernisaż wystawy „Kolektyw”, któremu przewodzi koncepcja zabawy w łączenie.
Młodzi artyści działają pod hasłem WSPÓLNOTA.
Cechą charakterystyczną dla wspólnoty jest dobrowolność: możemy się do niej dołączyć, ale możemy się też z niej “wypisać” w każdej chwili. Stąd pomysł łączników.
Uczestnicy zajęć zdecydują, w której części instalacji, chcą w danym momencie zaznaczyć swoją obecność.

Opieka merytoryczna, kuratorki wystawy: Ewa Hiller, Katarzyna Moszczyńska
Artyści: Uczniowie Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie

Wystawa czynna: 23.11 – 30.11.2018, godz. 13.00 – 20.00

Znajdź nas na facebooku

Po co komu śpiew?

 24 listopada 2019 | 16:00 |Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 |
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek:
drogą mailową pod adresem rezerwacja@scek.pl W tytule maila prosimy wpisać hasło “PO CO” a w treści maila imię, nazwisko osoby rezerwującej miejsca oraz liczbę wejściówek

Po co komu śpiew

Pradziadkowie śpiewali, dziadkowie śpiewali, rodzice śpiewali, a my przestaliśmy. Okazuje się, że to nie był najlepszy pomysł. Śpiewanie to dużo więcej niż zwyczajna zabawa!

Przyjdź i dowiedz się, dlaczego warto śpiewać. Przekonaj się, że Twój głos jest dużo piękniejszy, niż Ci się mogło wydawać!
Prowadzenie: Ewa Jurkiewicz, dyrygent, absolwentka dyrygentury chóralnej na UMFC, dyrygentka 9 chórów amatorskich, nominowana do tytułu Warszawianka roku 2019.

Znajdź nas na facebooku

Wylogowanie. Instrukcja

 29 listopada 2019 | 19:00 |Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 |
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek:
drogą mailową pod adresem rezerwacja@scek.pl W tytule maila prosimy wpisać hasło “Wylogowanie” a w treści maila imię, nazwisko osoby rezerwującej miejsca oraz liczbę wejściówek

Wylogowanie. Instrukcja

Performatywna próba zdefiniowania WSPÓLNOTY poprzez świadomy gest jej opuszczenia. Dodania odwagi chcącym spróbować/niezdecydowanym na wylogowanie.

„Wylogować się od spania. Nieśmiesznych żartów. Wylogować się od niechcianej części siebie. Messengera. Wylogować się od religii. Z kręgu śpiących w szkole. Wylogować się od poczucia winy. Bycia zbyt głośnym. Niepotrzebnych opłat za komunikację miejską. Poczucia powagi przyszłości. Wylogować stare konto na gadu-gadu do którego zapomniałam hasła 10 lat temu i są tam moje obrzydliwe zdjęcia. Przynależności.”
Jak wyglądają pogranicza wspólnot? Co jest dalej? Kogo można spotkać poza przestrzenią wspólną, na bezdrożach? Kim się wtedy stajesz? Będziesz żałować?
Pokaz zrealizowany w ramach młodzieżowych warsztatów teatralnych MNIEJ WIĘCEJ WAŻNE i 13+

Performerzy: 
Maks Kot, Wera Sobczyk, Kuba Czeremuszkin, Dymitr Osada, Marcelina Machała, Stoch Róża, Świderska Lena, Józefina Kowalska, Barbara Uflewska, Jakub Krupiński, Maria Pastushenko, Zuzanna Tyszkowska, Mercedes Skulska, Hanna Sławińska, Julia Witkowska, Sara Naccach

Koncepcja, projekcje wideo, organizacja przestrzeni i opieka artystyczna: Tomasz Daszczuk

Spektakl “Spólnota” Teatr Układ Formalny

1 grudnia 2019, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 |
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek:
drogą mailową pod adresem rezerwacja@scek.pl W tytule maila prosimy wpisać hasło “Spólnota” a w treści maila imię, nazwisko osoby rezerwującej miejsca oraz liczbę wejściówek.

Opis spektaklu:
W XX-leciu międzywojennym działało w Polsce ponad 15 tysięcy spółdzielni. Był to ogromny ruch napędzający gospodarkę, skierowany na integrację i niwelowanie podziałów społecznych. Podziałów, które dominowały w społeczeństwie złożonym z trzech dzielnic, w kraju zniszczonym wojną, powoli odbudowującym swoją niepodległość. Poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek. To tylko niektóre działania wyprzedzające swoją epokę, które już sto lat temu upominały się o równościowe prawa, o które dzisiaj wciąż trzeba walczyć.

Spektakl „Spólnota” przenosi widza do początku lipca 1928 roku, w sam środek wielkiego święta — Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy tysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi symbolizujące jedność i postęp. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty oraz pokazy sztuk spółdzielczych. Bywały i zamieszki. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała swoich przeciwników, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej.

„Spólnota” opiera się na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu.Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa. Czym dzisiaj jest wspólnota? Czy warto brać odpowiedzialność za to co wspólne?
SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 14. ROKU ŻYCIA

DRAMATURGIA: Piotr Froń
REŻYSERIA: Marta Streker
KONCEPCJA, II REŻYSER: Przemysław Furdak
SCENOGRAFIA: Katarzyna Anna Leks
KOSTIUMY: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
MUZYKA: Tymoteusz Witczak
KONSULTACJA HISTORYCZNA: Kamil Borecki
OBSADA: Igor Kujawski (gościnnie), Agata Obłąkowska (gościnnie), Karolina Micuła (gościnnie), Wiktoria Czubaszek , Adam Michał Pietrzak, Przemysław Furdak
KIEROWNIK PRODUKCJI: Piotr „Melchior” Torchała
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 90 minut
PREMIERA: 3 listopada 2018 roku; Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PARTNERZY: Urząd Miasta Wrocławia, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Centrum Historii Zajezdnia, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”

Ludzie Festiwalu:

W warsztatach biorą udział uczestnicy zajęć prowadzonych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej oraz uczniowie warszawskich szkół. Przewodzą im nauczyciele SCEK, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz zaproszeni artyści.

Ewa Hiller
Absolwentka Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, wcześniej skończyła Kulturoznawstwo Slawistyczne, specjalność Bohemistyka w ISZiP na UW i studiowała Historię Sztuki na UKSW, część studiów w ramach Erasumus odbyła na zagranicznych uczelniach University of Ostrava i University of Design Schwaebisch Gmuend. Jest miłośniczką warsztatów, zdobywania wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach np. dzikie rośliny jadalne, społeczne zachowania krów, recycling plastiku, fotografia, ceramika i wiele innych. Otrzymała wyróżnienie z Rysunku i rzeźby od dr. Marka Sarełły. Współpracowała z Czeskim Centrum w Warszawie tworząc serię kulturalnych wydarzeń. Uczestniczy w konkursie “sieci wsparcia” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, który ma na celu poprawę sytuacji starszych osób. Jest laureatką konkursu “Młodzi na start”, jej projekty był prezentowane na Gdynia Design Days, Łódź Design Festival i Wawa Design Festiwal.

Katarzyna Moszczyńska
Absolwentka Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przewodnicząca Samorządu Studenckiego. Aktywnie bierze udział w życiu wydziału aktywizując studentów oraz pomaga przy organizacji wydarzeń, wystaw projektów uniwersyteckich na skalę ogólnopolską i międzynarodową. W zeszłym roku współpracowała z dr Robertem Pludrą przy tworzeniu projektu instalacji audiowizualnej we Wrocławiu. Współprowadziła wiele warsztatów tworzenia instalacji przestrzennych.


 

Tomasz Daszczuk 

Reżyser, pedagog teatru, nauczyciel. W Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej prowadzi autorskie projekty teatralne, inicjuje Festiwal SZTUKA DZIAŁA i Warszawski Festiwal Teatralny Młodych. Współpracuje z warszawskimi instytucjami promującymi idee Pedagogiki Teatru: Instytut Teatralny – Lato w Teatrze i Teatroteka Szkolna,  TR WARSZAWA – projekty z licealistami, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru  – SCENARIUSZE PRZYSZŁOŚCI (cykl warsztatów o PRACY). Inspiracji poszukuje na granicach konwencji.


Teatr Układ Formalny 

Teatr powołany w ramach Fundacji, Układ Formalny jest inicjatywą studentów i absolwentów Wrocławskich uczelni: Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława WyspiańskiegoAkademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza GeppertaAkademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

 


 

Koordynatorzy Festiwalu:
Tomasz Daszczuk – nauczyciel SCEKaktor, reżyser, pedagog teatru
Bożena Robakowska – nauczyciel SCEKaktorka
Martyna Skrednów – koordynator projektów, animator kultury

Kontakt:

Stara Prochownia SCEK
ul. Boleść 2, 00-259 Warszawa
tel. 22 277 06 11, info@scek.pl, mskrednow@scek.pl

 Zobacz poprzednie edycje Festiwalu