FOSA 2011

14 lutego 2011 – 25 lutego 2011 roku

Od poniedziałku, 14 lutego, w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej miały miejsce warsztaty artystyczne FOSA 2011. Po sobotnich i niedzielnych przesłuchaniach nastąpił przydział uczestników do grup odpowiedzialnych za poszczególne sekwencje musicalu. Pierwsze dni warsztatów to przede wszystkim wdrażanie się w nowy rytm pracy, ale także poznawanie instruktorów, scenariusza musicalu i nauka ról.

W tegorocznej edycji FOSA zaprezentowaliśmy, w formie spektaklu teatralnego, skróconą wersję dramatu Szekspira “Romeo i Julia”. Tym razem poprzeczka została podniesiona wyżej niż w poprzednich realizacjach. Młodzi wykonawcy zagrali swoje role posługując się Szekspirowskim wierszem – jedenastozgłoskowcem. Przedstawienie przesycone było wyrazistymi emocjami – nienawiścią, miłością, rozpaczą. W inscenizacji posłużyliśmy się, w znacznej mierze, współczesnymi środkami wyrazu. Nawiązania do epoki, w której rozgrywa się dramat Szekspira, widoczne były jednak w stylizowanych kostiumach i scenografii. Niewątpliwie odbiór spektaklu ułatwiła współczesna muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby widowiska oraz teksty piosenek, które zastąpiły część dialogów. Taka konstrukcja przedstawienia umożliwiła twórcom wykreowanie różnorodnych nastrojów opowiadanej historii.

Na scenie Sali Kongresowej wystąpiło zamiennie kilka par odtwarzających tytułowych bohaterów. Także inne główne role dramatu zaprezentowane zostały w podobny sposób. Udział w musicalu “Romeo i Julia” wymagał dużych umiejętności warsztatowych i dojrzałości emocjonalnej. Inscenizacja była ogromnym wyzwaniem dla młodych uczestników projektu FOSA 2011.
Trzymaliśmy mocno kciuki!!!

I wreszcie, po dziesięciu dniach ciężkiej pracy i pokonaniu wielu słabości, po licznych próbach, dublach oraz walce o każdy szczegół, w piątek, 25 lutego, w dniu premiery widowiska, o godzinie 8.00 rano, nastąpiła pełna mobilizacja całego, bez mała dwustuosobowego, zespołu.

O 13.00 odbył się wielki, wspaniały, widowiskowy finał projektu:
Premiera musicalu w reżyserii Cezarego Domagały
“ROMEO I JULIA”
w Sali Kongresowej PKiN.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom FOSA 2011
za aktywny udział, wytrwałość, pracę, cierpliwość i świetną zabawę.
Dostarczyliście nam bardzo wielu wzruszeń i mnóstwo radości :))
Do zobaczenia za rok!!!

W dniu 20 kwietnia, o godz. 18.00, w Sali Kinowej Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, odbył się pokaz dokumentacji filmowej musicalu “Romeo i Julia”.

Biuro FOSA:
Martyna Skrednów, Agnieszka Budzyń, Joanna Liberek, Karolina Orłowska.
Dział Animacji i Organizacji Imprez Artystycznych SCEK, tel. 22 831-53-93, mail: info@scek.pl

Linki do publikacji prasowych i radiowych na temat FOSA 2011:

Poniżej zamieszczone są materiały filmowe na temat FOSA 2011 (z kronika.waw.pl):

  • Materiał filmowy w kronika.waw.pl 14/2011 (o FOSA 2011 od 01:09 min.)
  • Materiał filmowy w kronika.waw.pl 16/2011 (o FOSA 2011 od 02:40 min.)
  • Materiał filmowy w kronika.waw.pl 17/2011 (o FOSA 2011 od 00:20 min.)

Materiały video: