FOSA 2013

28 stycznia 2013 – 07 lutego 2013 roku

Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne 2013 były jubileuszową, dziesiątą edycją projektu. Interdyscyplinarne warsztaty w ramach Spotkań odbywały się od 28 stycznia do 7 lutego 2013 r. w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. W tym roku musical przygotowany w ramach projektu wystawiony został dwukrotnie na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. W spektaklu wystąpiła 100 uczestników. Widowiskowym finałem FOSA 2013 był spektakl “Tropem Białego Królika”, który zabrał widzów w niezapomnianą podróż po zaczarowanym świecie zamieszkanym przez postaci z rozmaitych bajek. Alicja, Biały Królik, Kapelusznik, Pinokio, Jacek i Placek, Mały Książę oraz Mary Lennox zaprosili młodych widzów do wspólnej zabawy, podczas której razem wykreowali baśniową historię. Młodzi uczestnicy wzięli na warsztat utwory muzyczne ze spektakli przygotowanych przez reżysera, Cezarego Domagałę, oraz kompozytora, Tomasza Bajerskiego. Dziesięciolecie Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych było także doskonałą okazją do spojrzenia w przeszłość. W spektaklu pojawiły się bajkowe motywy i zaczarowane postaci z przedstawień przygotowanych podczas poprzednich edycji projektu.

FOSA 2013 już za nami. Te dwa zimowe tygodnie były dla uczestników projektu wypełnione nauką scenariusza finałowego widowiska, rozwijaniem warsztatu aktorskiego, pracą nad muzyczną materią musicalu, doskonaleniem choreografii i… świetną zabawą. Dzień po dniu informowaliśmy Was o tym, jak przebiega projekt. Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć autorstwa Katarzyny Król.

Dzień pierwszy

Wszyscy spotkaliśmy się o godzinie 10.00 na oficjalnym rozpoczęciu projektu. Uśmiechniętych uczestników przywitał Wojciech Feliksiak, dyrektor Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Reżyser finałowego musicalu, Cezary Domagała, wprowadził wszystkich w fosowy klimat – będzie dużo pracy i dużo śmiechu. Bożena Robakowska, instruktorka teatralna, nie bez powodu zwana “Matką Foską”, ostrzegła wszystkich przed przeziębieniami. Uczestnicy z niepewnymi minami czekali, aż poznają podział na grupy, których w tym roku zostało stworzonych pięć. I tak: Złoci, Marionetki i Róże, Kapelusze, Uczniowie i Zwierzaki, wszyscy rozpoczęli swoją bajkową przygodę i udali się wraz z instruktorami na pierwsze zajęcia warsztatowe na sceny teatralne, muzyczne i sale taneczne SCEK. Dział kostiumów też nie próżnował, pierwszy dzień i pierwsze przymiarki już za nami.

Dzień drugi

“Czy Zając, Suseł i Kapelusznicy mają swoje teksty?”
“Gdzie jest teraz Żmija?”
“Jacek i Placek po obiedzie do reżysera.”
“Czy Mały Książę już śpiewał?”
“A dzisiaj szarlotka… znowu coś, co lubię.”
“Złoci na przymiarki.”
“Obiad wega raz!”

To tylko niewielka część cytatów zasłyszanych na korytarzach i w salach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w dniu dzisiejszym. A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze dźwięki gitary i głosy uczestników nucących fragmenty nowo poznanych musicalowych piosenek – nawet podczas przerwy obiadowej.

Dzień trzeci

Szalejąca grypa próbuje pokrzyżować i nasze plany. Wszystkich chorych szkoda, ale trzeba pracować dalej. Pomimo już lekkiego zmęczenia i nie najlepszej aury pogodowej, humory wszystkim dopisują – za dowód niech posłużą zdjęcia.

Dzień czwarty

W powietrzu czuć napięcie kończącego się tygodnia. Uczestnicy douczają się jeszcze nie do końca zapamiętanych wersów scenariusza, a instruktorzy wprowadzają ostanie zmiany do scen. Dama staje się Chinką; Uczniowie skaczą na skakance; Królik zjada ciasto marchewkowe; Róże po raz pierwszy tańczą z elementami kwietnych strojów; Kapelusze mają dusze; Jacek i Placek próbują zgadnąć, gdzie mieszka księżyc. Efekty zmagań już niebawem!

Dzień piąty

Piątek weekendu początek… ale nie dla fosowiczów. Dzisiaj było dużo pracy – od jutra nagrania w studio, więc wszystkim chodzą po głowie melodie piosenek finałowego przedstawienia. Uczestnicy doskonale wcielają się w postaci ze scenariusza, dlatego SCEK coraz bardziej przypomina bajkową krainę.

Dzień szósty i siódmy

Nagrania piosenek w studio – dla uczestników, dla których tegoroczna FOSA nie jest pierwszą przygodą z tym projektem, to już niemal rutynowe zadanie. Dla naszych nowych fosowiczów to zaś zupełnie nowe wyzwanie. Przez weekend Studio ART CAFE, mieszczące się w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, pracowało na pełnych obrotach. Wszyscy poradzili sobie śpiewająco!

Dzień ósmy

To już nie przelewki. Widowiskowe zwieńczenie Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych 2013 coraz bliżej. Dzisiaj ostatni dzień zajęć indywidualnych i warsztatów prowadzonych w oddzielnych grupach. Od jutra wszystkie sceny składane będą w jedną całość finałowego spektaklu i wtedy okaże się, czy wszyscy uczestnicy wpadli na ten sam trop Białego Królika.

Dzień dziewiąty

Dzisiaj wystartowaliśmy na Scenie Starej Prochowni. Jak na razie musical “Tropem Białego Królika” trwa około 6 godzin – ale spokojnie, to tylko pierwsza próba całego spektaklu, przerywana uwagami reżysera, choreografa i instruktorów – oficjalne piątkowe pokazy widowiska będą znacznie krótsze. Uczestnicy oswajają się z rekwizytami i jeszcze nie do końca kompletnymi kostiumami. Od jutra będą oswajać się ze sceną Teatru Dramatycznego.

Dzień dziesiąty

Od dzisiaj FOSA zagościła w Teatrze Dramatycznym m.st Warszawy. Uczestnicy chłoną niepowtarzalną atmosferę tego bardzo zasłużonego dla polskiego teatru miejsca. Próba była wyzwaniem nie tylko dla uczestników, ale także dla wszystkich osób realizujących przedstawienie. Scenografia, oświetlenie, rekwizyty, profesjonalna reazliacja dźwięku (jutro jeszcze czeka nas próba kostiumowa) – wszystko to sprawia, że przedstawienie, które jeszcze dziesięć dni temu było tylko zapisanymi kartkami scenariusza, teraz urasta do rangi widowiskowego muzycznego spektaklu. Wszyscy czują już lekkie podenerwowanie nadchodzącym finałem i próbują nie stracić orientacji w zawiłych korytarzach Pałacu Kultury i Nauki.

Dzień jedenasty

Próba generalna za nami. Kostiumy prezentują się pięknie, a młodzi wykonawcy rozsadzają scenę swoją energią – wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Teraz trzeba tylko opanować tremę – jutro na sali Teatru Dramatycznego w czasie dwóch pokazów musicalu zasiądzie około półtora tysiąca widzów – i świetnie się bawić. My jesteśmy o uczestników spokojni. Przecież mają za sobą dwa tygodnie ostrej fosowej zaprawy.

Dzień dwunasty

Wielki, widowiskowy finał Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych 2013 już za nami. Obydwa pokazy musicalu “Tropem Białego Królika” wypełniły całą widownię Teatru Dramatycznego. Na scenie wszystko odbyło się zgodnie z planem. Królik uciekał, Alicja próbowała go dogonić, Zwierzaki suszyły pióra w Gonitwie Parlamentarnej, Jacek i Placek w poszukiwaniu bogactwa ściągnęli na siebie gniew Złotych Ludzi, Mały Książe rozmawiał ze Żmiją i oswajał Lisa, Pinokio i Knot zapłacili oślimi uszami za niesubordynację, Mary i Róże śpiewem i tańcem próbowali ożywić Tajemniczy Ogórd, Marionetki udowodniły, że mają duszę, a Świerszcz był głosem rozsądku. Jednym słowem: uczestnikom, reżyserowi, instruktorom i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spektaklu udało się wykreować bajkowy świat, który oczarował młodych i tych trochę starszych widzów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pracę i wysiłek, który włożyli w czasie tych dwóch tygodni w realizację projektu oraz za niezapomnianą przygodę, którą mogliśmy razem z nimi przeżyć, organizując tę jubileuszową, dziesiątą edycję FOSA.

„TROPEM BIAŁEGO KRÓLIKA”

Pokazy musicalu: 8 lutego 2013 r., godzina 10.00 i 13.00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

  • Scenariusz i reżyseria: Cezary Domagała
  • Muzyka: Tomasz Bajerski
  • Scenografia: Ewa Łaniecka
  • Kostiumy: Gabryella Miłowska-Moląg
  • Choreografia: Marta Domagała
  • Kierownictwo muzyczne: Tomasz Bajerski
  • Asystent choreografa: Agnieszka Senderowska
  • Warsztaty muzyczne oraz współpraca artystyczna przy realizacji scenicznej: Urszula Napiórkowska, Elżbieta Siczek i Przemysław Zalewski
  • Warsztaty aktorskie oraz współpraca artystyczna przy realizacji scenicznej: Katarzyna Podurgiel, Bożena Robakowska-Domagała i Tomasz Daszczuk
  • Wykonawcy: uczestnicy warsztatów artystycznych FOSA 2013 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej

FOSA 2013 w mediach:

Partnerzy projektu:

 

Materiały video:


Do pobrania:

Program spektaklu FOSA 2013

Plakat spektaklu “Tropem Białego Królika”

Informacja prasowa

Regulamin FOSA 2013