FOSA 2017

FERYJNE OTWARTE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE DZIECI I MŁODZIEŻY

“Kraina Kłamczuchów”
Widowisko muzyczne

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej przygotowuje na czas ferii zimowych kolejną, już  czternastą, edycję projektu FOSA 2017, czyli Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych Dzieci i Młodzieży. Zaproszona do projektu młodzież – uczniowie warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – podczas warsztatów aktorskich, muzycznych, wokalnych i choreograficznych pod kierunkiem nauczycieli oraz instruktorów będzie kształcić swoje umiejętności, aby wspólnie wystąpić  na scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy w widowisku muzycznym pt.: „KRAINA KŁAMCZUCHÓW”,  inspirowanym opowiadaniem Gianniego Rodari  „Gelsomono w kraju kłamczuchów” w przekładzie Hanny Ożogowskiej.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma morzami był sobie kraj, którym rządził zły monarcha, niegdyś pirat. Ze swoimi kamratami terroryzował mieszkańców, którym nakazał kłamać i sam ich oszukiwał. Koty musiały szczekać, psy miauczeć, a w piekarni sprzedawano atrament. W szkole uczono mówić i pisać nieprawdę, gazety podawały fałszywe informacje, a ludzie nie mogli nazywać rzeczy po imieniu. W tej dziwnej krainie kłamczuchów pojawiają się w dość nieoczekiwanych okolicznościach chłopiec o imieniu Gelsomino i jego przyjaciel kot Zoppino. Gelsomino jest obdarzony niezwykłym głosem o potężnej sile. Ilekroć próbuje śpiewać, nawet szeptem, to pękają szyby w oknach i mury domów. Kot Zoppino  wbrew zakazom miauczy, a do tego kieruje nim przemożna siła pisania na murach  prawdy. Czy razem z pomocą zbuntowanych mieszkańców są w stanie zwalczyć tyranię i położyć kres kłamstwu? Czy  ich talent i umiejętności  będą orężem  w walce z kłamstwem i czy prawda zwycięży?

Pasjonująca opowieść pełna przygód i zaskakujących zdarzeń, którą uczestnicy warsztatów artystycznych FOSA 2017 zaprezentowali swoim młodszym kolegom uczestnikom warszawskiej akcji „Zima w mieście” w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy 24 lutego 2017 roku.  Musical reżyserował Cezary Domagała.

Materiały video: