Informujemy, że w roku szkolnym 2020/2021 odbędzie się kontynuacja X edycji Kursu Wiedzy o Sztuce Współczesnej, zatytułowana „Sztuka w czasach zarazy”.
Uczestników X edycji zapraszamy na 9 wykładów, które zostały odwołane w poprzednim roku szkolnym, ze względu na pandemię koronawirusa, oraz na drugie spotkanie z czołową artystką polskiej sztuki krytycznej Katarzyną Kozyrą.
Wykłady będą odbywały się w wybrane środy, w godz. 18:00-19:30 i będą dostępne w dwóch formach – stacjonarnej w SCEK oraz poprzez transmisję online w aplikacji Microsoft Teams.
HARMONOGRAM:
14 października – dr Aleksandra Jatczak
21 października – mgr Joanna Falkowska-Kaczor
28 października – mgr Marek Stępień
4 listopada – dr Aleksandra Jatczak
– UWAGA, ZMIANA TERMINU: WYKŁAD ODBĘDZIE SIĘ 10 LISTOPADA!!
18 listopada – prof. dr hab. Marta Leśniakowska
25 listopada – prof. dr hab. Waldemar Baraniewski
2 grudnia – prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska
9 grudnia – dr Aleksandra Jatczak
Czasy, które pokochały fotografię mody – o tym jak w II połowie XX wieku zdjęcia wyparły rysunek z systemu mody.
Spotkanie z Katarzyną Kozyrą odbędzie się w nowym roku.
XI edycja – dla nowych uczestników, zaplanowana jest na rok szkolny 2021/2022.
Koordynator merytoryczny: Halina Polak, historyk sztuki
Koordynator organizacyjny: Agata Szocińska-Oleksiak
W razie pytań prosimy o kontakt: Agata Szocińska-Oleksiak 22/277 06 09, aszocinska@scek.pl
Nasze wykłady, skierowane są do szerokiej grupy słuchaczy zainteresowanych głębszym poznaniem sztuki XX wieku, a w szczególności do nauczycieli, młodzieży, maturzystów, kandydatów na studia i studentów kierunków humanistycznych. Prowadzą je znakomici wykładowcy, między innymi:
- prof. dr hab. Maria Poprzęcka (UW)
Do 2008 dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Podyplomowego Studium Muzealniczego IHS UW oraz Kierownik Zakładu Dziejów Myśli o Sztuce. Od 1998 prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Członkini Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Od 1998 roku Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Członkini Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest malarstwo XIX wieku oraz sztuka współczesna i ich szeroki kontekst krytyczny i teoretyczny. Bardzo istotne są dla niej zagadnienia metodologiczne i aksjologiczne, zwłaszcza wynikające z badań nad sztuką nowoczesną. Organizuje konferencje metodologiczne. Autorka wielu publikacji. Współautorka „Sztuki Świata”.
- prof. dr hab. Iwona Luba (UW)
Kieruje Zakładem Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UW. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego. Badaczka sztuki polskiej i europejskiej XIX i XX wieku. Organizatorka wystawy Rok 1955 (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Królikarnia, 2005). Stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Lanckorońskich. Członkini Rady Naukowej Instytutu Historii Sztuki UW, Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Komitetu Głównego Olimpiady Artystycznej, współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Olimpiady Artystycznej, współzałożycielka i członkini Rady Naukowej Fundacji ARS AURO PRIOR. Autorka pracy doktorskiej Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego (Warszawa 2004).
- mgr Przemysław Głowacki
Historyk sztuki, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie. Absolwent historii sztuki UW, autor pracy o architekturze współczesnej u prof. Marii Poprzęckiej. Współpracownik Laboratorium Edukacji Twórczej w CSW Zamek Ujazdowski. Prowadzi zajęcia ze studentami kulturoznawstwa na UKSW. Zajmuje się szeroko pojętą edukacją muzealną, prowadzi warsztaty i wykłady dla młodzieży oraz dorosłych. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Olimpiady Artystycznej. Wyróżniony odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.
- prof. dr hab. Waldemar Baraniewski (ASP)
Historyk sztuki, pracownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym przedmiotem jego badań jest historia sztuki XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień sztuk przestrzennych (architektury i rzeźby) oraz problematyki funkcjonowania sztuki w kręgu systemów totalitarnych. Zajmuje się również krytyką artystyczną i historią artystycznych kontaktów polsko-niemieckich. Opublikował m.in.: „Kazimierz Skórewicz. Architekt, konserwator, badacz architektury, 1866-1950” (2000), „Ideologia w architekturze Warszawy okresu realizmu socjalistycznego” (1996). Współorganizował wystawy w Muzeum Narodowym oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Należy do Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
- mgr Dorota Płuciennik
Historyczka sztuki po Uniwersytecie Warszawskim, skończyła studia podyplomowe z zakresu pedagogiki na UW i edukację historii sztuki na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest egzaminatorką, weryfikatorką maturalną oraz konstruktorką zadań maturalnych z historii sztuki. Pracuje jako nauczycielka przedmiotu w liceach i szkołach policealnych w Warszawie. Autorka programów nauczania historii sztuki dla obu typu szkół.
- mgr Marek Stępień
Artysta plastyk i historyk sztuki. Pracownik Liceum Rzemiosł Artystycznych i UW. Debiutował 1984 roku w nurcie kultury niezależnej. Wykładowca i popularyzator historii sztuki, w szczególności sztuki współczesnej. Nauczyciel w liceum i wykładowca uniwersytecki (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW).
Chcemy, aby nasze zajęcia były atrakcyjne zarówno dla nowych słuchaczy, jak też i dla tych, którzy uczestniczyli w poprzednich odsłonach cyklu. Część tematów będzie zupełnie nowa, a niektóre wykłady pogłębią pewne zagadnienia obecne wcześniej. Kursanci na zakończenie zajęć będą mogli otrzymać świadectwo ukończenia kursu.
Poprzednie Edycje
|
|
|
|
|
|
|
|||
Odsłona I 2010/2011 |
Odsłona II 2011/2012 |
Odsłona III 2012/2013 |
Odsłona IV 2013/2014 |
Odsłona V 2014/2015 |
Odsłona VI 2015/2016 |
Odsłona VII 2016/2017 |
Odsłona VIII 2017/2018 |
Odsłona IX 2018/2019 |
Odsłona X 2018/2019 |