Lekcja z Mistrzem Reportażu 2015

Lekcja z Mistrzem Reportażu – spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki!

W 2015 roku po raz trzeci Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zorganizowało dla uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych cykl Lekcja z Mistrzem Reportażu – spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014.

Warunkiem udziału w Lekcji było zapoznanie się z fragmentami lub całą książką reportażysty, który poprowadzi wybrane spotkanie. Do udziału w Lekcji z Mistrzem Reportażu mogły zgłaszać się indywidualni uczniowie oraz całe klasy lub grupy ze szkół ponadgimnazjalnych.

Spotkania odbyły się w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej oraz wybranych szkołach.

Rozmowy z autorami prowadziła Joanna Wenek nauczycielka języka polskiego w liceum ogólnokształcącym i doradca metodyczny w zakresie języka polskiego m.st. Warszawy.

Koordynator projektu:
Magdalena Kostrzewa – 22 277 06 10; info@scek.pl.

W roku 2015 odbyły się następujące Lekcje z Mistrzami Reportażu:

  • Michał Olszewski
    „Najlepsze buty na świecie”
    (wyd. Czarne) to zbiór reportaży o współczesnej Polsce, które autor pisał przez 11 lat. Olszewski odwiedza miejsca pamięci, takie jak Auschwitz czy Brzezinka, pisze o tym, jak żyje się tam zwykłym ludziom. Pisze o rekonstruktorach bitew, którzy noszą wehrmachtowskie (i tytułowe) „najlepsze buty na świecie”. Pisze też o zanieczyszczeniu powietrza w polskich kurortach, życiu w ośrodku Monaru i w domu opieki społecznej.
  • Iza Michalewicz
    “Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” (wyd. Zwierciadło)
  • Magdalena Grzebałkowska
    “Beksińscy. Portret podwójny”,  (wyd. Znak)
  • Witold Szabłowski
    “Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji” (wyd. Agora)
  • Ewa Winnicka
    “Angole” (wyd. Czarne)