Piwnice Staromiejskie

Piwnice Staromiejskie w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej i Starej Prochowni SCEK

Dwie z pięciu piwnic odnowionych w ramach projektu “Renowacja i adaptacja na cele kulturalne piwnic staromiejskich Warszawy na obszarze wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” znajdują się w budynkach będących siedzibą Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Kamienica przy ulicy Jezuickiej 4 oraz Stara Prochownia, zlokalizowana przy ulicy Boleść 2, od 20 lat są miejscem edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i warszawiaków. Odrestaurowane piwnice stanowią doskonałą przestrzeń dla realizacji statutowej działalności SCEK, umożliwiając tym samym wzbogacenie oferty edukacyjnej i kulturalnej instytucji, a także w znacznym stopniu podnoszą wartość historyczną i architektoniczną obydwu zabytkowych budynków.

Odrestaurowane Piwnice Staromiejskie w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, w kamienicy przy ulicy Jezuickiej 4, pełnią rozmaite funkcje edukacyjne i kulturalne. W przestrzeniach piwnic mieszczą się m.in.: Muzyczna Scena Kameralna, Scena Dziecka, Galeria Brzozowa, Kawiarenka Literacka, Pracownia Batiku, Sala Prób Muzycznych i Sala komputerowa.

Muzyczna Scena Kameralna i Scena Dziecka to nowoczesne sale umożliwiające widowni liczącej około 50 osób udział w rozmaitych wydarzeniach artystycznych. W koncertach odbywających się na Muzycznej Scenie Kameralnej występują przede wszystkim młodzi artyści i uczestnicy zajęć wokalnych i muzycznych Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. W repertuarze koncertów znajduje się zarówno muzyka klasyczna, głównie wokalna, jak i rozrywkowa. Przedstawienia prezentowane na Scenie Dziecka przez Fundację Teatr Małego Widza adresowane są do dzieci już od 1. roku życia i są nie tylko doskonałym wprowadzeniem najmłodszych w zaczarowany świat teatru, ale także doskonałą zabawą – również dla rodziców i opiekunów. Obie sale są ponadto miejscem realizacji warsztatów interdyscyplinarnych odbywających się w ramach Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych oraz innych projektów organizowanych przez SCEK.

Galeria Brzozowa mieści się w obszernym holu oddzielającym salę muzyczną i teatralną oraz w korytarzach piwnic prowadzących do Kawiarenki Literackiej. W Galerii wystawiane są prace plastyczne przede wszystkim młodych artystów i dyplomantów uczelni artystycznych. Odnowione historyczne mury tworzą doskonałą scenerię dla prezentacji obrazów, grafik, zdjęć, plakatów i innych prac, które w cyklach miesięcznych pokazywane są w Galerii. Galeria Brzozowa jest także miejscem realizacji programu edukacyjnego “Lekcja w Galerii”, w ramach którego uczniowie zapoznają się z tematyką i stylistyką aktualnej wystawy oraz tworzą zainspirowane nią prace.

Na Kawiarenkę Literacką składają się dwa pomieszczenia w północno-zachodniej części piwnic kamienicy. W Kawiarence odbywają się warsztaty literackie i filozoficzne oraz wieczory poetyckie organizowane w ramach Sceny Literackiej SCEK. Odważne i ciekawe rozwiązania zastosowane w czasie prac renowacyjnych pozwoliły zachować złożoną, kształtowaną na przestrzeni wieków strukturę architektoniczną tego miejsca, co sprawia, że Kawiarenka Literacka jest także doskonałym miejscem dla turystów odwiedzających Stare Miasto oraz gości Galerii Brzozowa, aby na chwilę przysiąść i przy kubku kawy lub herbaty poczuć niepowtarzalny klimat Piwnic Staromiejskich.

W Pracowni Batiku, Sali Prób Wokalnych oraz Sali komputerowej realizowane są warsztaty i zajęcia prowadzone przez nauczycieli i artystów-pedagogów Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Dwa nieduże pomieszczenia składające się na Pracownię Batiku tworzą doskonałą przestrzeń dla młodych ludzi zainteresowanych oryginalnymi technikami plastycznymi – do takich niewątpliwie zaliczyć należy batik, czyli wywodzącą się z Indonezji metodę barwienia tkaniny – natomiast częściowo przeszklona Sala Prób Wokalnych jest inspirującym miejscem dla młodych wokalistów, którzy mogą spróbować swoich sił w ramach warsztatów wokalnych. Sala stanowi także niezbędne zaplecze do rozśpiewania dla artystów występujących na Muzycznej Scenie Kameralnej. W Sali komputerowej, wyposażonej w pięć stanowisk komputerowych i obszerne stoły warsztatowe, odbywają się warsztaty projektowania graficznego w oparciu o profesjonalne programy komputerowe oraz warsztaty projektowania przestrzennego doskonale rozwijające umiejętności niezbędne w zawodzie architekta wnętrz.

Budynek Starej Prochowni, druga siedziba Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, jest miejscem o niezwykłej historii. Pierwotnie baszta Mostu Zygmunta Augusta, potem skład prochu, następnie więzienie marszałkowskie, aż w końcu przestrzeń służąca działaniom edukacyjnym i kulturalnym – niezwykłe losy tego budynku, od wielu stuleci wpisanego w życie Warszawy, sprawiają, że jest to miejsce niezwykle chętnie odwiedzane przez mieszkańców Warszawy oraz podziwiających Stare Miasto turystów. Odnowione Piwnice podnoszą atrakcyjność tego miejsca, wpisując w przemyślany sposób nowoczesne rozwiązania w historyczne mury kamienicy, a także są doskonałym miejscem do realizacji zadań edukacyjnych Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.

W odrestaurowanych Piwnicach Starej Prochowni znajdują się m.in.: Galeria Kazamaty oraz Scena Kazamaty, czyli dwa nieduże, ale niezwykle nastrojowe pomieszczenia, znajdujące się w miejscu dawnych lochów budynku. W Galerii Kazamaty prezentowane są prace wykonane w ramach warsztatów plastycznych, fotograficznych oraz projektowania przestrzennego odbywających się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, a także twórczość młodych, utalentowanych artystów. Scena Kazamaty jest nie tylko doskonałym miejscem do wystawienia kameralnych przedstawień – w jej przestrzeni odbywają się także indywidualne konsultacje teatralne, warsztaty radiowe oraz zajęcia filmowe. Sala Klubowa, ostatnie główne pomieszczenie odnowionych Piwnic Starej Prochowni, to nowoczesna, wyposażona w zaplecze gastronomiczne przestrzeń, w której odbywają się warsztaty z młodzieżą prowadzone przez nauczycieli SCEK oraz warszawskie spotkania poświęcone edukacji i kulturze.

Prace renowacyjne w piwnicach Starej Prochowni umożliwiły także zagospodarowanie terenu przylegającego do budynku od strony Żoliborza. Okazały Amfiteatr wybudowany w miejscu, w którym dawniej znajdowała się okalająca kamienicę fosa, pięknie komponuje się z kładką prowadzącą z baszty śladem XVI-wiecznego Mostu Zygmunta Augusta. Koncerty, spektakle i inne wydarzenia kulturalne odbywające się w Amfiteatrze gromadzą liczną publiczność – widownia mieści ok. 120 osób – która może rozkoszować się muzyką i teatrem na świeżym powietrzu w przepięknej scenerii.

Piwnice Staromiejskie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej mieszczące się w kamienicy przy ulicy Jezuickiej 4 i w Starej Prochowni są pełne życia. Wernisaże, koncerty, spektakle, performance, projekty edukacyjne, warsztaty artystyczne i kulturalne, a także wieczory poetyckie – wszystko to odbywa się w tych pięknych, zabytkowych a zarazem nowoczesnych przestrzeniach. Piwnice są ponadto przyjazne dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Odpocznij kulturalnie w staromiejskich piwnicach

Jaką ciekawą wystawę zobaczyć można w Muzeum Warszawy? Kiedy najlepiej wybrać się do Centrum Interpretacji Zabytku? Co nowego szykuje Staromiejski Dom Kultury? Od dziś wszystkie te informacje znaleźć można na nowo uruchomionym portalu www.szlakpiwnic.pl. Serdecznie zachęcamy do jego odwiedzenia.

Staromiejskie piwnice to miejsca niezwykłe. Często liczą sobie po kilkaset lat i są najlepiej zachowanymi fragmentami warszawskiej Starówki. Ale to nie tylko nośniki historii; to także placówki tętniące życiem kulturalnym. Odbywają się w nich wystawy, koncerty, warsztaty, spektakle teatralne oraz wykłady, przyciągające nie tylko warszawiaków, ale również turystów. Każda z piwnic ma swój unikatowy charakter i każda prezentuje bogatą ofertę kulturalną. Od dzisiaj najciekawsze wydarzenia znaleźć można na specjalnie dedykowanej piwnicom stronie www.szlakpiwnic.pl. Znajduje się tam zarówno kalendarz wszystkich odbywających się w piwnicach zajęć, jak i specjalnie wyselekcjonowany wybór imprez i wydarzeń. Można poczytać o historii poszczególnych obiektów, dowiedzieć się, jak przebiegała ich renowacja, a także obejrzeć galerie zdjęć i odbyć wirtualną wycieczkę.

Szlak Kulturalnych Piwnic łączy historię z kulturą i przeszłość z teraźniejszością. Pozwala poznać dramatyczne dzieje Starego Miasta, a jednocześnie doświadczyć muzyki, literatury, poezji czy malarstwa w wyjątkowych wnętrzach. Dlatego zapraszamy do regularnego odwiedzania strony Szlaku Piwnic i polubienia facebookowego profilu facebook.com/SzlakKulturalnychPiwnic. Zachęcamy również do wizyt w poszczególnych placówkach i poznania podziemnej historii miasta, która niejedną osobę potrafi zaskoczyć i wprawić w zadumę.