Projekt “Sięgając gwiazd”

Darmowy pakiet materiałów do edukacji muzycznej dla szkół podstawowych. Przedstawiamy Państwu rezultat projektu „Sięgając Gwiazd” realizowanego w ramach Programu PEGAZ Biura Edukacji m.st. Warszawy.

Koncert finałowy projektu „Sięgając gwiazd w sercu Mazowsza” odbył się w czerwcu 2021 roku.

Został zmontowany i podzielony na 3 filmy edukacyjno – artystyczne. Innowacyjny materiał muzyczny współtworzyli uczniowie warszawskich szkół ponadpodstawowych dla swoich młodszych kolegów. Specjalnie dla osób niedowidzących i niewidomych prezentowane filmy przygotowano z udziałem lektora.

Angażujące publiczność koncerty przygotowane pod okiem artystów i pedagogów, zostały wyreżyserowane specjalnie z myślą o młodych słuchaczach i widzach.
Celem projektu jest propagowanie kultury Kurpiów oraz współczesnego spojrzenia młodzieży na tę tematykę.

Uczestnikami projektu są młodzi ludzie w wieku 17- 19 lat, uczęszczający na warsztaty wokalno- aktorskie w ramach laboratorium Muzyczna Scena Młodych.
Scena ta działa od wielu lat w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej im. Komisji Edukacji Narodowej.

Wybrane utwory wokalne, archaiczne w swej melodyce i tekście stały się fabułą scenariusza i tworzą dramaturgię spektaklu.
Wykonywane są przez rodowitą Kurpiankę w wersji a capella, w oryginalnym ubiorze kurpiowskim. Kolejno, ta sama melodia zaśpiewana jest przez młodych wykonawców w wersji przekomponowanej lub improwizowanej z elementami choreografii.

Tak trudna tematyka projektu, połączona z wymagającym poziomem muzycznym, wymagała od uczestników wielopoziomowego warsztatu aktorskiego, który nie skupiałby się jedynie na umiejętnościach wokalnych, ale dodatkowo opierałby się na ruchu i podstawowych zadaniach aktorskich. Młodzież miała możliwość wzięcia udziału w warsztatach z improwizacji i choreografii. Zajęcia ruchowe opierały się przede wszystkim na wypracowaniu świadomości własnego ciała, działaniu w przestrzeni i kreatywnym poszukiwaniu rozwiązań ruchowych w budowaniu przestrzeni scenicznej. Uczestnicy nie koncentrowali się na tańcach ludowych, które bezpośrednio odwołują się do motywu projektu, ale poszukiwali oryginalnych rozwiązań przestrzennych. Zdobyte umiejętności podczas warsztatów z improwizacji pokazały uczestnikom, abym poszukiwać innowacyjnych rozwiązań w sposobie wyrazu na scenie i interpretacji piosenek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania koncertu:
Część 1:

Część 2:

Część 3:

Wystąpili:
Franciszek Durka, Kamila Łuczyk, Aleksandra Góra
Julia Mielniczuk, 
Maria Pisera, Joanna Polkowska, Karol Seliga
Mateusz Tomaszewski, 
Aleksandra Kurasiewicz, Milena Ziemak
Katarzyna Praczyk-Piątkowska


Magdalena Czarnota – fortepian
Lucyna Strzemecka – skrzypce

Izabella Borkowska – choreografia

Urszula Napiórkowska – przygotowanie i opieka artystyczna
Marcin Piękos – kierownik muzyczny – fortepian

Projekt dofinansowany z programu: