“TAK TAK – NIE NIE”

Wystawa prac uczestników Grupy Aktywności Twórczej SCEK
Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 23.10.- 22.11.2015

 

Wszystko, co próbuję powiedzieć o portretach pokazanych na wystawie Grupy Aktywności Twórczej wydaje mi się nietrafione. Jeśli powiem, ze portrety wydobywają charakter portretowanej osoby i dłuższą chwilę pozostaję z portretem „sam na sam”, po chwili mam wrażenie, że zostaję na powierzchni, zamknięta między długością a szerokością, a obraz wędruje gdzieś głębiej. Zostaję sama. Patrzę na powierzchnię pokrytą barwnymi plamami i czekam cierpliwie, aż znów na chwilę uchylą się te rzadko otwierane drzwi. Zobaczę za nimi przestrzeń i światło.
Jedno z nielicznych określeń jakie wydają mi się adekwatne do obrazów pokazanych na wystawie, jest to, ze są one nieuchwytne. Nie da się ich zatrzymać na dłużej. Posiadać, jak posiada się radio bądź samochód. Można przeżyć z nimi spotkanie, ale nie można ich mieć. Mimo tego jest coś, co sprawia, że chcę by były blisko, w zasięgu wzroku. Chcę czekać na to uchylenie drzwi, mimo iż trwa tylko chwilę, a potem długo, długo nic.

Joanna Łabęcka

Grupa Aktywności Twórczej to warsztaty plastyczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, uczniów szkół specjalnych i uczestników ośrodków opiekuńczych. Warsztaty odbywają się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej od 15 lat. Obecnie w zajęciach bierze udział ponad 200 osób. Prace pokazane na wystawie są efektem rocznej pracy. Warsztaty prowadzą Joanna Łabęcka i Joanna Piątek.