“Szanuj każde zwierzę”

O autorce:
Nazywam się Danuta Żukowska, projektuję grafikę. Dawno temu ukończyłam Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych [dziś ASP] w Łodzi. Od 1968 do 1989 pracowałam jako naczelny grafik Państwowego Wydawnictwa Rolniczego i Leśnego [PWRiL] w Warszawie. Lubiłam tę pracę. Z czasem, gdy zewnętrzna szata się poprawiła, postanowiłam “dobrać się”do wnętrza podręczników szkolnych, niezachęcających do nauki: szary papier, kilka rozmazanych zdjęć, czasem jakaś tabela lub ilustracja techniczna. Wybrałam podręcznik dla szkół rolniczych planowany do wznowienia za rok. Przez 3 miesiące, pracując po 12godzin na dobę zrobiłam ponad 50 ilustracji merytorycznych, wybrałam kilka niezbędnych zdjęć i opracowałam czytelny układ poligraficzny. Pokazałam mój projekt dyrektorowi Wydawnictwa, który zarządził: drukujemy. Ministerstwo Kultury nagrodziło książkę, Ministerstwo Rolnictwa też. Wkrótce w PWRiL wszystkie podręczniki dla zasadniczych szkół rolniczych i techników były opracowywane nowocześnie. To była moja największa duma i radość.
Niestety PWRiL nie przetrwał działania niewidzialnej ręki wolnego rynku i w 1989 wydawanie podręczników przejęło inne wydawnictwo. Grafika dotychczasowa musiała ustąpić komputerowej. Zostały mi na pamiątkę 4 nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za”Najpiękniejszą Książkę Roku”[1974,1977,1985,1991],
a także wyróżnienia w warszawskim konkursie na “Najlepszy Plakat Miesiąca” [1965,1967,1973,1975,1979,1980]. Plakat był bowiem dla mnie zawsze dziedziną równie ważną co grafika książkowa.

O wystawie:
W obecnym stuleciu kieruję moją uwagę w stronę zwierząt, zarówno tych porzuconych i zapomnianych przez człowieka, jak również tych hodowanych na wielką skalę i pozbawionych możliwości życia w zgodzie ze swą naturą. Myślę, że już najwyższy czas, by poprawić dobrostan zwierząt hodowlanych, które tak jak my odczuwają radość, cierpienie i bół. Potrzebne jest prawo, które uwzględni ich podmiotowość i ograniczy krzywdy jakie im wyrządzamy. Pomóżmy razem naszym braciom mniejszym.

 

[/su_custom_gallery]