” CZARNE-BIAŁE-SREBRNE”

Czas trwania wystawy: 21.04.2016 – 26.06.2016

O wystawie:
Od trzydziestu lat zajmuję się sztuką-tkaniną artystyczną, malarstwem, rysunkiem i fotografią. Obecna wystawa w Galerii Abakus obejmuje wybór dzieł tkackich. Wystawa moich tkanin nosi tytuł: „CZARNE, BIAŁE, SREBRNE”, ponieważ skupiam w niej uwagę na tych trzech barwach, którymi podkreślam jednocześnie symbolikę brzmienia tytułów poszczególnych prac. Tytuły mają istotne znaczenie. Splatają się nierozerwalnie z treściami zawartymi w tkaninach.
Do wydobycia treści stosuję starannie przemyślane i wybrane materiały oraz dobieram odpowiednią technikę tkacką. Posługuję się różnymi technikami włącznie z aplikacją i drukiem ręcznym jednostkowym, tworząc czasem nowe rozwiązania splotowo-fakturowe, które stosuję w zależności od zamysłu artystycznego. Różnorodnych splotów i faktur używam w szczególności w miniaturach tkackich dla określenia kompozycji i odpowiedniego wybrzmienia tytułu. Miniatury wygrywam najczęściej w tonacjach minorowych, w dużym skupieniu i wyciszeniu. Jednak kiedy odchodzę od krosien tkackich by stanąć przy sztalugach batutę przejmuję tonacja majorowa i włącza się prawie cała orkiestra wyzwalająca kolory. Tutaj na wystawie zawężam jednak gamę ale nie ściszam dźwięków. Niech wybrzmią: biel, czerń i srebro.

Anna Kabacińska-Banaszkiewicz

O autorce:

Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki w ASP w Gdańsku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego otrzymała w 1985 roku. Jako specjalizację dodatkową ukończyła tkaninę artystyczną. Miała dwadzieścia dwie wystawy indywidualne w dziedzinie malarstwa i tkaniny. Brała udział w sześćdziesięciu wystawach zbiorowych w zakresie sztuki włókna, malarstwa i rysunku w kraju i zagranicą. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, tkaniny unikatowej i fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie.