“Malarstwo”

Wystawa prac Artura Popka
Galeria Stara Prochownia, ul. Boleś
ć 2
Czas trwania wystawy: 01.04. – 02.05.2016

 

Trzy cykle prac malarskich, będące kontynuacją i rozwinięciem głównych wątków w mojej twórczości w ostatnich latach.

Tarcze
Maluję tarcze dla moich najbliższych, dla przyjaciół, dla istot w pokrewieństwie dusz i chyba też dla siebie. Chcę, by stanowiły fetysze chroniące przed złem. Pierwowzory tarcz wyławiam w kulturach pradawnych i prymitywnych. Zależy mi na tym, żeby malując te przedmioty wniknąć w ich natywny sposób powstania, przekroczyć barierę materii, dotknąć opracowywanych przedmiotów po drugiej stronie płótna.

Bestiarium
Zwierzęta wychodzą niechętnie z ukrycia – mniejsi bracia, mądrzy w swoich ułomnościach, przenoszący w żółtych ślepiach wiedzę pradawną, uczciwą i prostą. Człowiek w próżności swojej stawia na piedestale myśl abstrakcyjną. Jakże głęboko się myli, wytwarzając nowe potrzeby po to tylko, by je zaspakajać. Od zwierząt uczę się tłumaczenia swego przebywania w świadomości.

Peregrynacje
Obrazy z cyklu Peregrynacje to zapiski z podróży. Niekoniecznie tych polegających na przemierzaniu kuli ziemskiej. Podróże to zmiany okoliczności, to rzucanie się w wir ryzyka, poznawanie nowego, to ruszanie się z bezpiecznego, dobrze wygrzanego fotela. Powodem takiego wiercipięctwa jest wieczny głód poznania, tęsknota za nieznanym.

Artur Popek
Urodzony 26 maja 1960 roku w Szczebrzeszynie. Ukończył z wyróżnieniem psychologię oraz wychowanie plastyczne na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dziekan Wydziału Artystycznego w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kadencję 2012-2016. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i ADOGI (Międzynarodowe Stowarzyszenie Małej Formy Graficznej) w Barcelonie, Hiszpania. Od 2000 roku związany z Grupą KRAK – Hollywood, L.A. USA. Od 2000 roku Dyrektor Artystyczny Society for Arts w Chicago USA. W latach 2001-2010 współpracował jako grafik-ilustrator z Nowym Dziennikiem w New York USA.
Jest autorem około stu projektów katalogów, książek, druków akcydensowych itp. Jest laureatem kilkunastu prestiżowych nagród i wyróżnień w zakresie grafiki i malarstwa. Jego prace zdobyły renomę międzynarodową, wchodząc w skład wielu zbiorów uznanych galerii, muzeów oraz kolekcji prywatnych.