“…Odcienie zdarzeń…”

Czas trwania wystawy:  08.09.2016 – 09.10.2016 


Ewa Łaniecka

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się scenografią teatralną, telewizyjną, uprawia malarstwo i rysunek.
Jej malarstwo związane z doświadczeniami teatralnymi, nie jest prostym przeniesieniem rejestrowanych kadrów, czy scen. Jest natomiast przeniesionym na płótno wrażeniem, klimatem, chwilą, która utrwalona wzbogaciła jej sposób postrzegania. Zestaw prac powstały w ostatnim czasie, jest wynikiem fascynacji światem monochromatycznym. Czerń, biel, szarości dominują w jej obecnych pracach. Zachwyca się i przenosi na płótno piękno rzeczy widzianych codziennie, jak również syntezę zapamiętanych zdarzeń w zaprojektowanych przez siebie dekoracjach teatralnych. Rysunki są wspomnieniem o ludziach spotkanych w różnych sytuacjach życiowych.

Mirosław Poznański
Reżyser światła, operator filmowy, realizator telewizyjny. Absolwent kierunku operatorskiego Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Autor zdjęć i światła do ponad stu widowisk telewizyjnych i spektakli Teatru Telewizji. W teatrze współpracował m.in. z Krzysztofem Warlikowskim, Grzegorzem Jarzyną, Erwinem Akserem, Oskarasem Korsunowasem, Izabelą Cywińską, Jacquesem Lassallem, Jerzym Grzegorzewskim, Antonim Liberą, ..
Od najmłodszych lat fascynowała go obserwacja działania naturalnego światła padającego pod różnymi kątami na przestrzenie i przedmioty w nich się znajdujące, odrealniając je jakby pociągnięciami pędzla. Spostrzeganie i utrwalanie naturalnych zjawisk świetlnych jest jakby w opozycji do działań zawodowych, gdzie głównie kreuje oświetlenie planów na scenie, czy w studio. Wystawione zdjęcia są próbą ukazania spojrzenia towarzyszącego mu, oparte na fascynacji makro światem w mikro otoczeniu.