“W obłokach”

O autorce:

Swoją wrażliwość fotograficzną rozwijałam w Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej gdzie otrzymałam dyplom za projekt “W obłokach” przygotowany w pracowni fotografii ekspresyjnej dr hab. Mariana Schmidta. Cykl moich prac został zaprezentowany m.in. na wystawie zbiorowej “11:15 DO AMSTEDAMU”, która odbyła się w Galeria Skwer w Warszawie w 2015 roku.
Mojemu postrzeganiu świata bliskie jest to co wyraził Steve McCurry: “Moją wyobraźnię przykuwają zwłaszcza ludzie. Poszukując nowego zdjęcia, upatruję tych ulotnych, niepilnowanych chwil, chwil bez nadzoru i staram się uchwycić doświadczenia wyrzeźbione na ludzkich twarzach. Pokazuję ludzi w różnym wieku, bogactwo i bagaż ich życia. Każde zdjęcie to wyraz zaufania i otwartości wobec aparatu fotografa, a pośrednio wobec widza. Moje fotografie oddają pragnienie nawiązania kontaktu z innym człowiekiem, stworzenia wyjątkowej więzi – tak, aby ktoś, kto nigdy nie spotka bohatera portretu, nie będzie znał nawet jego imienia, mógł uczestniczyć w tym ułamku sekundy z jego życia.

Ewa Przygodzka

O wystawie:

Wystawa Ewy Przygodzkiej to cykl fotografii przedstawiających artystę i jego dzieło. Mamy do czynienia jednakże z artystą niekonwencjonalnym, jakim jest dziecko. W poszukiwaniach autentyczności podstawową umiejętnością jest powrót do dziecięcej spontaniczności i otwartości. Dziecko, w każdym swym artystycznym geście, pozwala nam odkryć na nowo rzeczywistość inną niż ta, do której przywykliśmy.

Praca artystyczna dziecka jest esencją ludzkiej potrzeby ekspresji, czystą, niezmąconą jeszcze usilnym pragnieniem naśladowania rzeczywistości ani pseudointelektualnym zacięciem. W dziecięcym świecie wszystko jest możliwe i nic nie jest udawane. Autorka wystawy ilustruje przedstawioną powyżej ideę. Możemy zobaczyć artystów w konfrontacji ze swymi pracami – ukończonymi lub – pochłoniętych ich tworzeniem. Świat emocji towarzyszący twórcom nie jest bynajmniej jednoznaczny. Choć ukazany w czerni i bieli mieni się tysiącem odcieni i ukrytych barw.

Fascynujące wydają się wyrazy twarzy uchwycone na fotografiach – zamyślenie, skupienie, niepewność, lecz także – satysfakcja, duma, szczęście. Autorka portretów zagłębiła się w rzeczywistość, która dla wielu dorosłych jawi się jako obca i niezrozumiała. Nasze wspomnienia z dzieciństwa wraz z towarzyszącymi im emocjami są często deprecjonowane i pogrążają się w niepamięci. Przyglądając się poszczególnym fotografiom możemy, chociaż przez chwilę, obcować z delikatną tkanką wrażliwości i zaangażowania młodych twórców we własną pracę. Pracę, która umożliwia im spontaniczne wyrażenie siebie, swych wyobrażeń i fantazji.

Fotografie Ewy Przygodzkiej stanowią zapis niepowtarzalnego momentu w życiu młodych artystów a zarazem próbę uwiecznienia bogatej i barwnej osobowości każdego z nich. Zastosowana przez autorkę prosta czarno-biała konwencja potęguje moc wyrazu. Uważna obserwacja każdego portretu pozwala nam zobaczyć nie tylko dziecko w trakcie realizowania swojej pracy artystycznej, lecz przede wszystkim możemy dostrzec człowieka w całej złożoności jego małego – wielkiego wewnętrznego świata.

Kamila Straszyńska

Fotografie zostały wykonane w czasie trwania warsztatów artystycznych w Fundacji ART POINT w latach 2014 – 2016.