“Horyzont zdarzeń”

Wystawa prac Grupy Aktywności Twórczej SCEK
Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 21.10. – 21.11.2016

Grupa Aktywności Twórczej to warsztaty plastyczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, uczniów szkół specjalnych i uczestników ośrodków wsparcia. Warsztaty odbywają się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej od 16 lat. Obecnie w zajęciach bierze udział ponad 200 osób. Prace pokazane na wystawie są efektem rocznej pracy. Warsztaty prowadzą Joanna Łabęcka i Joanna Piątek.

Horyzont, to umowna i nigdy nie narysowana, choć widoczna linia. Łączy lub rozdziela niebo i ziemię. Jednak jeśli ktoś próbowałby go dotknąć, będzie szedł do końca świata i zawsze między wyciągniętą ręką a horyzontem, będzie ta sama kubatura przestrzeni. Ale nie warto się przejmować. To tylko takie złudzenie optyczne. Horyzont mamy pod stopami. Chodzimy po nim. Gdziekolwiek się znajdujemy, horyzont jest dokładnie pod naszą prawą i lewą stopą. I zawsze znajdzie się ktoś, kto z dala zobaczy właśnie nas, przechadzających się po nitce horyzontu. Tak samo my widzimy innych, na krańcu dostępnej dla naszego oka odległości.
Zwyczajność, codzienność, w malarstwie jak w życiu. Uczestnicy warsztatów Grupa Aktywności Twórczej malują kilka odsłon storczyka, czyjś portret, krajobraz zimą, gdzie niekoniecznie śnieg jest biały, dworce kolejowe, tory, pociąg. Prezentowana w galerii Stara Prochownia wystawa jest jak nitka horyzontu. To widziany z dystansu efekt rocznej pracy osób niepełnosprawnych intelektualnie i tych, którzy służą im pomocą.

Joanna Łabęcka