Od 2016 roku, Jesteśmy partnerem projektu Kulturalni Edukatorzy – Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury
O projekcie
Mazowiecki Instytut Kultury jest operatorem regionalnym w województwie mazowieckim w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Kulturalni Edukatorzy – Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury to trzyletnie działanie, którego celem jest wzmacnianie środowiska animacji i edukacji oraz łączenie sektorów kultury i oświaty.
DIAGNOZA
W pierwszym roku prowadzenia diagnozy za jej cel przyjęliśmy naszkicowanie ogólnego obrazu edukacji kulturowej w regionie oraz skupienie się na środowisku edukacji kulturowej w byłych miastach wojewódzkich. W kolejnym roku planujemy przeprowadzenie pogłębionych badań na poziomie miast powiatowych oraz ośrodków gminnych. Oprócz kontynuacji działań zeszłorocznych, chcielibyśmy skupić się na badaniu otoczenia instytucjonalnego środowiska kultury i oświaty. Badaniem planujemy objąć zarówno instytucje centralne jak i lokalne, w tym wydziały zajmujące się oświatą i kulturą w jednostkach samorządowych. Wnioski z diagnozy prowadzonej w pierwszym roku projektu wskazują na konieczność przeprowadzenia analizy przepływów instytucjonalnych. Na podstawie zebranych dotychczas informacji będziemy chcieli dotrzeć także do kolejnych kategorii podmiotów, w tym zwłaszcza do edukatorów i animatorów działających nieformalnie poza instytucjami. Istotnym elementem diagnozy będzie dla nas także ewaluacja działań realizowanych w ramach projektów konkursowych. Podejmiemy również próbę zaangażowania w badanie osób biorących udział w konkursie w pierwszym roku programu i pełniących rolę jego ambasadorów. Ważnym celem pozostanie dla nas realizacja diagnozy jako badania w działaniu, połączonego z informowaniem o programie, sieciowaniem oraz działalnością szkoleniowo-warsztatową. Tak jak w ubiegłym roku przy tworzeniu diagnozy współpracujemy z Kolektywem Badawczym.
WARSZTATY
W tym roku warsztaty podzieliliśmy na dwie niezależne częśći – blok obligatoryjny i blok fakultatywny. Do udziału zaproszamy osoby i podmioty działające w dziedzinie kultury i oświaty: pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych, nauczycieli, samodzielnych animatorów i edukatorów oraz urzędników.
warsztaty obligatoryjne
Na początku lutego uruchomimy zapisy na warsztaty w cyklu obligatoryjnym. Zapisy trwają do 12 lutego.
Cykl warsztatowy będzie się składał z 3,5 dnia szkoleniowego.
- I zjazd: diagnoza w projektowaniu działań z zakresu edukacji kulturowej (możliwość noclegu)
- II zjazd: współpraca, komunikacja, wartości
- III zjazd: ABC współpracyedukacji i kultury
Odbędą się 3 obligatoryjne cykle warsztatowe w Warszawie, po 20 uczestników każdy. Warsztaty będą ściśle powiązane z konkursem i oprócz przekazania wiedzy, kompetencji i narzędzi będą wspierały zawiązywanie partnerstw oraz współpracy pomiędzy szeroko pojętymi: oświatą i kulturą.
warsztaty fakultatywne
trwają od kwietnia do końca sierpnia 2017 roku. W warsztatach mogą wziąć udział w pierwszej kolejności uczestnicy obligatoryjnego cyklu warsztatowego, uczestnicy warsztatów w 2016 roku a później wszyscy chętni edukatorzy z województwa mazowieckiego.
Uzupełnieniem warsztatów będą webinaria realizowane we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
KONKURS
W 2017 roku konkurs na współorganizację wydarzeń będzie dwuetapowy. W konkursie można będzie składać projekty działań realizowanych przez osoby z sektora kultury i sektora oświaty. W konkursie będą mogły wziąć udział tylko te osoby, które wcześniej uczestniczyły w cyklu warsztatowym w 2016 roku lub w 2017 roku. Ich zadaniem będzie znalezienie partnera z drugiego sektora oraz złożenie odpowiednich wniosków na formularzach opracowanym na potrzeby projektu. Przed złożeniem wniosku wszystkim uczestnikom zapewnimy możliwość osobistych konsultacji z odpowiednimi specjalistami Niezależna Komisja Ekspercka wybierze najlepsze projekty, które otrzymają dofinansowanie. Na etapie realizacji działania organizatorzy będą wspierani przez “Latających Animatorów” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.
REALIZACJA DOFINANSOWANYCH PROJEKTÓW
W konkursie wyłonimy minimum 12 projektów. Wszystkie one zostaną zrealizowane na terenie województwa mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.
Projekty będą realizowane w okresie od 19 czerwca do 31 października 2017 roku.
PUBLIKACJE
Na koniec roku wydamy narzędziownik, czyli broszurę podsumowującą najważniejsze wydarzenia i działania realizowane w ramach projektu oraz prezentującą w skrótowej i przystępnej formie metody i narzędzie, które były wykorzystywane bądź powstały w trakcie realizacji Kulturalnych Edukatorów. Opublikujemy także raport z diagnozy środowiska edukacji i animacji w naszym województwa.
Koordynatorki projektu:
Agata Roman
a.roman@mik.waw.pl
tel. 22 586 42 07
Magdalena Różycka
m.rozycka@mik.waw.pl
tel. 22 586 42 25
Kontakt z ramienia SCEK: Martyna Gryżewska, 22 27 70 611, mgryzewska@scek.pl
Organizator projektu:
Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury
w ramach programu Bardzo Młoda Kultura: