“Powracające pejzaże”

Galeria Stara Prochownia
Czas trwania wystawy: 10 marca – 10 kwietnia 2017

 

Maria Waliszewska-Bendek studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w 1976 roku
na wydziale malarstwa, w pracowni Krystyny Łada-Studnickiej. W 1977 roku była stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1978-79 studiowała w Studium Scenografii ASP u prof. Józefa Szajny przy Teatrze Studiow Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe i pastelowe. W latach 1975-2016 miała ponad czterdzieści wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz była współautorką wielu wystaw zbiorowych.

Więcej informacji: www.mariabendek.pl

 

Wystawa „Powracające pejzaże” prezentowana w Galerii Stara Prochownia składa się z dwóch części.
Pierwsza obejmuje obrazy powstałe w latach 1990-92 na wystawę w Teatrze Nowym w Poznaniu, zorganizowaną podczas premiery „Króla Leara” w reżyserii Eugeniusza Korina z udziałem tragicznie wówczas zmarłego Tadeusza Łomnickiego. „Chłodne, wystudzone, jakby nawet zbyt obiektywne” – pisał o tych obrazach Jacek Strzemżalskiw 1992 r. „Spokój, który autorka proponuje, by patrzeć wstecz, oglądać to, co zostało z twórczości Człowieka,a co zostało bezpowrotnie zniszczone może drażnić. Ale tylko pozornie. W tych obrazach będącym wiecznym teatrem i stałą scenografią życia rozgrywa się bolesny dramat Człowieka.”

Część druga to powrót po latach do pejzażu. „Zmieniałam się jako człowiek i dojrzałam jako artystka. Maluję, wystawiam, rozwijam się i poszukuję – inne rzeczy w sztuce są dla mnie teraz ważne. A poszukiwania twórcze dotyczą bardziej formy niż treści. Malując chmurę – chcę, żeby to była kwintesencja chmury,
żeby widz poczuł jej zapach i delikatny powiew wiatru na twarzy. A kilka pociągnięć pędzla pozwoliło znaleźć idee wody, wiatru czy światła księżyca i zamknąć to wszystko w płaszczyźnie obrazu. Uwierzcie mi, że to bardzo ciężka i ambitna praca, ale też fascynująca podróż. Zapraszam do obejrzenia wystawy! Miłych wrażeń!”.

Maria Waliszewska-Bendek