GEOMETRIA PUSTKI

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto
Galeria czynna codziennie w godz. 13:00-20:00, wstęp wolny
Czas trwania wystawy: 26 października – 19 listopada 2017

Irena Pawlak, ur. w Łodzi (1955).
Dyplom na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej, kierunek Inżynieria Środowiska (1983). Dyplom z wyróżnieniem na Studiach Podyplomowych Malarstwa i Rysunku; ASP im. Stanisława Strzemińskiego w Łodzi; pracownia prof. Mariana Kępińskiego i prof. Andrzeja Grendy (2013). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i tworzy w Łodzi. Uprawia malarstwo w różnych technikach i rysunek.

 

O twórczości:
Fascynuje mnie niedostępna zmysłom struktura materii, przenikające się warstwy cząstek i fal, ukryte wymiary dwóch nieskończonych pejzaży: jednego na zewnątrz i drugiego wewnątrz nas; pejzaży utkanych z pajęczej sieci słońc, księżyców i cząstek elementarnych. Na styku tych dwóch nieskończoności, jakby w punkcie zero, dzieje się nasze krótkie, pełne pośpiechu i nieświadome ich obecności życie. 

Dla tego tematu poszukuję nowych środków wyrazu tworzących mój własny język malarski. Moja technika malarska jest zróżnicowana. Stosuję wielokrotne laserunki, które mają wywołać u odbiorcy spokój i ciszę, a gruboziarnistymi fakturami opisuję przestrzeń i załamania światła. Z pozornie abstrakcyjnej plątaniny malarskich znaków wyłaniają się tematy nurtujące naukę i filozofię, tematy wkraczające w tajemnicze obszary metafizyki.

Obecnie w mojej twórczości pojawiły się kompozycje zgeometryzowane – gęste siatki linii inspirowane geometrią wielowymiarową, która jest stosowana jako język  współczesnej matematyki i fizyki. Równie ważna jest dla mnie magia światła, jak i wielokrotne przenikanie symetrii, dlatego też poszukiwania stylu i techniki doprowadziły mnie do surrealizmu geometrycznego. 

Poszukując malarskich tematów wyruszam w “plener”- w nieograniczone niczym podróże wyobraźni, odwiedzam światy w których nie ma nic, co można zobaczyć za oknem. Zmierzam w kierunku minus nieskończoności,
w przestrzeń, której wymiary są zwinięte do niewidocznego dla nas punktu. Wymiary te dowolnie rozwijam tak, aby ujrzeć to co kryją…..

Zapraszam w podróż.

Irena Pawlak

Wystawy:

2010 Wystawa indywidualna pt.”Kosmiczny taniec i metafizyka” i “Anioły w hiperprzestrzeni”. Mała Galeria APK, Augustów.

2011 Wystawa indywidualna pt. “Ona i On”. Galeria Piotra Uznańskiego, Łódź ul. Piotrkowska 31

2011 Wystawa indywidualna pt. “Kosmiczne impresje”. Centralne Muzeum Włókiennictwa, Dom Papiernika, Łódź ul. Piotrkowska 282.

2013 Wystawa indywidualna pt. “Kosmiczne Misterium” w Łódzkim Domu Kultury

2015 Wystawa indywidualna. Galeria MOK, Piotrków Trybunalski.

2015 GALERIA KOBRO, ASP. im Stanisława Strzemińskiego w Łodzi. Wystawa zbiorowa INDYWIDUALNOŚCI.

2015 /2016 Wystawa indywidualna, Amsterdam, Holandia, Galeria w Domu Polskim

2016 Wystawa indywidualna pt. “ŚnieNie”. Galeria AOIA, ŁÓDŹ.

2016 Wystawa indywidualna. Galeria – Stacja Nowa Gdynia na granicy Łodzi i Zgierza


Kontakt do artystki:
e-mail: ranaeco@gmail.com
tel.: 512 262 100

 

[/su_custom_gallery]