Paweł Marek Jakubowski

Malarstwo
Galeria Stara Prochownia, ul.Boleść 2
Galeria czynna codziennie w godz. 13:00-20:00, wstęp wolny
Czas trwania wystawy: 26 października – 20 listopada 2017

 

Paweł Marek Jakubowski, urodzony w Warszawie w 1960 roku. Studiował konserwację dzieł sztuki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rysunku i malarstwa uczył się u profesorów Piotra Bogusławskiego, Stefana Damskiego, Danuty Makowskiej i Mariana Nowińskiego. Dyplom z konserwacji malarstwa, pod kierunkiem profesor Marii Lubryczyńskiej, obronił w 1987 roku.

Na warszawskiej uczelni pracuje od 1988 roku, obecnie na stanowisku  profesora nadzwyczajnego i prowadzi Pracownię Konserwacji i Restauracji Malarstwa Ściennego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Jest doktorem habilitowanym, autorem publikacji dotyczących problemów związanych z konserwacją i aranżacją zabytkowych wnętrz. Wykonuje duże kompleksowe prace konserwatorskie, malarskie oraz projektowe, m.in. w kościołach w Brańszczyku, Różanie, Komorowie, Radzyminie, Sieluniu, Ostrołęce i innych. W Warszawie: prace konserwatorskie i aranżacyjne fasady neogotyckiej kamienicy Władysława Ławrynowicza (Al. Ujazdowskie 22); transfer i konserwacja malowideł postsecesyjnych z dawnej podwarszawskiej rezydencji do Muzeum Warszawy, restauracja Pokojów Chińskich i Myśliwskich w Muzeum Pałac w Wilanowie (współkierownictwo prac); konserwacja i aranżacja malarskiego wystroju wnętrza dawnego żydowskiego domu modlitwy przy ul. Targowej 50/52 w Muzeum Warszawskiej Pragi; konserwacja i przeniesienie malowideł ściennych z „Pokoju Grafików” Wydawnictwa Iskry do Muzeum Warszawy.

W dorobku ma również sześć indywidualnych wystaw malarstwa oraz udział w wystawach zbiorowych.

Zdjęcia z wernisażu dzięki uprzejmości Adama Wełnickiego i Romana Stasiuka:

https://photos.app.goo.gl/t2gkHcWVay4RmVsi2