POMNIKI PARYSKIE

Galeria Abakus
czas trwania wystawy: 28 czerwca-15lipca 2018
czynna codziennie w godz.13:00-20:00, wstęp wolny

 

Andrzej Roszczak (ur. 1974 w Krotoszynie) artysta sztuk wizualnych, malarz, fotograf. Ukończył Pedagogikę artystyczną na UAM filia Kalisz, pracę dyplomową obronił
w 1999 roku, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niekrasza. Autor wystawiał swoją twórczość w: Londynie, Salzburgu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kaliszu, Krotoszynie, a jego prace są w wielu prywatnych kolekcjach na świecie.

Pomniki Paryskie to wystawa, na której zobaczymy cykl obrazów inspirowanych rzeźbami, tymi które na co dzień zdobią stolicę Francji. Początkowo prace Roszczaka atmosferą nawiązywały do aury miasta znanego z wolności artystycznej, miały budzić zadumę nad przemijalnością życia, jakie od dekad toczy się wśród wspaniałych kompozycji rzeźbiarskich, prezentowanych w przestrzeni Paryża. Jednak istotną cezurą w rozwoju cyklu stały się zamachy terrorystyczne z 2015. Wobec przemocy wymierzonej w przypadkowych ludzi, artysta zdecydował się zmienić wymowę swoich prac, oddając tym samym hołd niewinnym ofiarom. Wcześniejsze jasne barwy ustąpiły mrokowi, a gładkie dotąd tło ogarnął niepokojący nastrój potężnej burzy, nadając płótnom nowego wymiaru.

Informacje, które media przekazywały podczas ataków terrorystycznych bardzo na mnie wpłynęły, to co się działo w Paryżu było wstrząsające. Duch miasta znanego z wolności artystycznej i cyganerii przeniknął strachem. Przestrzeń, ta w której żyli i tworzyli tak wspaniali artyści jak; Picasso, Léger, Matiss czy Braque uległa w moim wyobrażeniu przemianie, jakiemuś pęknięciu. Nie potrafiłem dłużej patrzeć na namalowane obrazy z cyklu Pomniki Paryskie tak samo jak wcześniej, dlatego musiałem je zmienić. Te bardzo smutne wydarzenia to spowodowały.

  Andrzej Roszczak

 

[/su_custom_gallery]