Sport. Malarstwo

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 18 października – 18 listopada 2018
Galeria czynna codziennie w godz.: 13:00-20:00, wstęp wolny

 

Roman Gruszecki ur. w 1973 r. we Włodawie. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie­-Skłodowskiej w Lublinie. W roku 1999 r. dyplom w pracowni rzeźby u prof. Sławomira Mieleszki. W latach 2013­-2015 studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka.

Po dyplomie w 1999 r. rozpoczyna samodzielną pracę twórczą w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby. Uprawia malarstwo sztalugowe olejne, akwarelę, pastel. Powstają liczne portrety, obrazy inspirowane Kazimierzem Dolnym oraz wieloma pięknymi miejscami szczególnie południa Europy: Francji , Grecji, Chorwacji, Włoch a także Holandii. Bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Od 2009 roku prowadzi Galerię Kolor w Kazimierzu Dolnym, a także współpracuje z galeriami w Polsce i Francji. Należy do Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz do Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

Tematem prac malarskich prezentowanych na wystawie jest sport, a dokładniej zmagania ludzkie z dyscypliną sportową. Jest to pretekst do kompozycji form i kolorów. Temat jest bardzo stary – jeden z najstarszych w sztuce. Malarz podejmuje temat współczesnych, popularnych dyscyplin jak kolarstwo, żużel, boks itd.