Obnażenie

Wystawa grupy artystycznej STAN RZECZYWISTY
Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
czas trwania wystawy: 13 września – 15 października 2018
galeria czynna codziennie w godz. 13:00-20:00, wstęp wolny

“Obnażenie” to tytuł kolejnej wspólnej prezentacji artystów z grupy Stan Rzeczywisty*. Wieloznaczność tego słowa daje dużą wolność w interpretacji zarówno artyście jak i widowni. Sztuka współczesna prezentuje człowieka jako obiekt artystyczny, przetwarzany poprzez emocje i jednocześnie odsłaniając artystę w jego twórczym zamyśle. Często jest to czytelny przekaz i możemy wtedy mówić o nieustannym, świadomym i ekshibicjonistycznym wystawianiu się na spojrzenia widza i jego ocenę. Artysta poprzez swoje działania obnaża się całkowicie, pokazuje wrażliwość, lęki, i fobie. Poprzez sztukę komunikuje jaki jest. Wystawia się na ocenę zarówno jako człowiek jak i jako twórca. Artysta poprzez różnorodne media spotyka się z odbiorcą. Współczesne społeczeństwo potrzebuje Sztuki z tego samego powodu dla którego pierwszy człowiek na ziemi jej potrzebował. Sztuka jako narzędzie komunikacji w najdoskonalszej formie wyraża naszą duszę. Jest najlepszym narzędziem do zrozumienia nas samych, naszych potrzeb, motywacji i działań. Artysta poprzez sztukę najlepiej wyraża siebie a robi to mimo częstych wątpliwości i obaw przed nadmiernym obnażeniem i byciem pozbawionym ochrony i kamuflażu. Czasem jednak świadomie ukrywa intencje i pozostaje w ukryciu. Działania nastawione na kreowanie rzeczywistości a nie odsłanianie jej.
Lęk przed obnażeniem paraliżuje do nieprzytomności? Ujawnienie słabości i prawdziwej natury będzie wykorzystane przeciw twórcy? Lęk przed byciem rozpoznanym, odzieranym warstwa po warstwie z tego co sami wiemy o sobie nie jest dobrym doradcą-artysta sam sobie przykręca kurek z tym co Najlepsze: z samym sobą. Myśl, duch i materia pozostają jedyną ostoją intymności. Niewyrażone nie istnieje. Być może ten atawistyczny lęk przed wyjawieniem „ja” powoduje ustawiczną ucieczkę lub uprawianie gry pozorów. To co obnażone nie jest „prawdą” jest kolejnym umiejętnym trickiem zrealizowanym w działaniach twórczych. Powstało aby wykreować pożądaną reakcję …

I na koniec choć najbardziej oczywiste obnażenie jako przedstawienie nagości jako fizyczność i materii ciała ludzkiego, pierwsze skojarzenie jakie niesie to słowo. Obnażenie postaci ludzkiej i transformacje jakim podlegało ciało ludzkie ze względu na kierunki w sztuce pozostaje oswojonym terytorium o wiele bardziej niż obnażenie myśli czy idei twórczej.

* STAN RZECZYWISTY *nocne spotkania z twórcami. 
Jesteśmy grupą artystów profesjonalnych – malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografów, których pracownie mieszczą się na warszawskiej Pradze Północ.
Niektórzy z nas również tu mieszkają.
Wspólnie od 2014 roku podejmujemy inicjatywy artystyczne mające na celu przybliżenie sztuki współczesnej mieszkańcom Warszawy ale nie tylko.
Przez trzy lata, regularnie, w każdy piątek o godz. 19 zapraszaliśmy na *nocne spotkania z twórcami do naszych pracowni. Gościliśmy zarówno kolekcjonerów, miłośników sztuki a także ciekawych “kuchni twórczej”, pragnących podejrzeć stan rzeczywistyza drzwiami pracowni artysty (wystawy, pokazy, dyskusje, warsztaty, mini koncerty). Zapraszaliśmy również publiczność na nasze wspólne wystawy podczas ważnych wydarzeń kulturalnych.
Od 2017 roku mamy nową formułę i nowe plany wspólnych działań – interdyscyplinarne wystawy w przestrzeniach wystawienniczych, pokazujące i promujące efekty naszej pracy artystycznej publiczności warszawskiej i zagranicznej.
Oprócz wspólnych działań  każdy z nas działa  solo – tworząc indywidualne projekty/wystawy, warsztaty tematyczne  np.: linoryt, malowanie różnymi technikami malarskimi, mozaika, ceramika, techniki graficzne, itp.

Obecnie w grupie działa siedmiu artystów (sześć pracowni) – Julita Delbar, Edyta Dzierż, Dorota Gęsiorska, Magdalena Hajnosz, Zofia i Jan Kubiccy, Joanna Świerczyńska. Wcześniej współdziałali z nami również artyści: Janusz Cegieła, ś.†p. Eugeniusz Geno Małkowski, Leszek Gęsiorski, Jacek Mirczak, Joanna Mrozowska, Konrad Lesiak, David Pataraia, Ewa Zawadzka.

Wciągu pięciu lat działania grupy wiele się zmieniało: w życiu artystycznym, w składzie grupy i nie tylko…

Jednak niezmienna jest  nasza dynamiczna obecność w życiu artystycznym dzielnicy, Warszawy, Polski (m.in.: Święto Pragi, Święto ulicy Ząbkowskiej i Konesera, ogólnopolska Noc Muzeów).

Informacje o artystach i ich pracowniach oraz terminy i szczegóły naszych inicjatyw już zrealizowanych i tych planowanych zamieszczamy w “kalendarzu”, w zakładce “wydarzenia” na naszej stronie internetowej www.stanrzeczywisty.pl  oraz na FB www.facebook.com/StanRzeczywisty

 

[/su_custom_gallery]