Lekcja z Mistrzem Reportażu

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej od 2013 roku kilku we współpracy z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, organizuje dla uczniów warszawskich szkół w wieku 13-19 lat cykl Lekcja z Mistrzem Reportażu – spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody.

W tym roku odbyło się pięć lekcji. Reportażyści: Maciej Zaremba Bielawski, Paweł Kapusta, Małgorzata Rejmer, Mariusz Szczygieł i Ilona Wiśniewska opowiedzieli o swojej pracy i opisanych w książkach historiach młodym warszawiakom.

Rozmowy z autorami poprowadziła Joanna Wenek, doradca metodyczny w zakresie języka polskiego m.st. Warszawy. Spotkania odbyły się w budynku Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2.

 

Drodzy Zainteresowani!

Serdecznie zapraszamy na kolejny cykl spotkań z Mistrzami Reportażu. Jako prowadząca od lat rozmowy z reporterami zdaję sobie sprawę z tego, że nikt z równą pasją nie opowie historii tak, jak może to zrobić autor-reporter. Dlatego raz jeszcze zachęcam do udziału w proponowanych spotkaniach, które mogą stać się ogromną przygodą.

Joanna Wenek

 

Warunkiem udziału w Lekcji było zapoznanie się z fragmentami lub całą książką reportażysty, który prowadził wybrane spotkanie. Zgłoszenia na konkretne spotkania prosimy wysyłać do dnia określonego w harmonogramie zamieszczonym poniżej, na adres: info@scek.pl (w tytule maila należy wpisać „Lekcja z Mistrzem Reportażu – zgłoszenie”).

  • W przypadku zgłoszeń indywidualnych prosimy zamieścić w mailu dane kontaktowe uczestnika (telefon, adres e-mail), dane szkoły (nazwa, adres, kontakt do szkoły) oraz wybrany termin zajęć.
  • W przypadku zgłoszeń grupowych prosimy zamieścić dane kontaktowe do opiekuna grupy (telefon, adres e-mail), dane szkoły, z której jest grupa (nazwa, adres, kontakt do szkoły), liczebność grupy oraz wybrany termin zajęć.
  • Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Prosimy o zapoznanie się z klauzą przetwarzania danych osobowych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, która załączona jest poniżej.

 

Koordynator projektu:
Magdalena Kostrzewa
☎️
22 277 06 10
📧 mkostrzewa@scek.pl, info@scek.pl

Projekt finansowany jest przez m.st. Warszawa.

W ramach akcji edukacyjnej towarzyszącej Nagrodzie organizujemy konkurs dla młodzieży (13-19 lat) na reportaż od dowolnej formie . Szczegóły dotyczące konkursu: http://scek.pl/konkurs-na-reportaz/

Zapraszamy na następujące Lekcje:

 

Maciej Zaremba Bielawski - Lekcja z MIstrzem Reportażu   Maciej Zaremba Bielawski - Lekcja z MIstrzem Reportażu

Maciej Zaremba Bielawski
ze szwedzkiego przeł. Mariusz Kalinowski
Dom z dwiema wieżami (Huset med de två tornen),
wyd. Karakter, Kraków

Termin: 5 kwietnia 2019, godz. 10:30
Termin przyjmowania zgłoszeń: 3 kwietnia 2019

O książce:
Jak stałem się mną
W 1968 autor tej książki usłyszał od matki: „Wyjeżdżam. Jestem Żydówką”. Przyjął rolę pośrednika. Przekonywał ojca, że „matka będzie poniżona, jeśli zostanie”, a mamę, że „ojciec będzie poniżony, kiedy wyjedzie”. „Dom…” napisany w Szwecji po pół wieku emigracji stał się podróżą w głąb świadomości. Nie jest to, wbrew pozorom, autobiografia. To rodzaj reportażu z pamięci własnej, która sprawia, że z czasem „stajemy się sobą”. Potomek rycerza spod Grunwaldu i sędziego Izaaka Immerdauera z Krzeszowic „zstępuje w dziadków” i za swoich rodziców przyjmuje ciężar przemilczanej polsko-żydowskiej historii.

Tadeusz Sobolewski

O autorze:
Urodził się w 1951 roku. W 1969 roku wyemigrował z matką i braćmi do Szwecji. Studiował historię idei. Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. Jest także autorem książek, w Polsce ukazały się dotąd: Polski hydraulik, Higieniści. Z dziejów eugeniki, Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody Akademii Szwedzkiej (w 2005 i 2008 roku), Wielkiej Szwedzkiej Nagrody Literackiej (w 2006 roku) i innych. W 2009 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lund.

Fotorelacja:

 

 

Ilona Wiśniewska - Lekcja z Mistrzem Reportażu   Ilona Wiśniewska - Lekcja z Mistrzem Reportażu

Ilona Wiśniewska
Lud. Z grenlandzkiej wyspy, wyd. Czarne, Wołowiec

Termin: 15 kwietnia 2019, godz. 11:30
Termin przyjmowania zgłoszeń: 11 kwietnia 2019

O książce:
Trzy miesiące w Uummannaq
Najpierw jest Sassuma Arnaa, Matka Morza, „którą trzeba szanować, ponieważ dostarcza pożywienia”; może dlatego w grenlandzkim najważniejsze rzeczy mówi się bez słów. W precyzyjnej, poetyckiej, anty-pastoralnej prozie Ilonie Wiśniewskiej udaje się zawrzeć coś z wielu rodzajów grenlandzkiej ciszy. „Lud” to opowieść o lodzie i ludziach, o zwierzętach i krajobrazie, o starych wierzeniach i nowoczesności, a także o historii duńskiego kolonializmu nadal odciskającej piętno na mieszkańcach. Autorka nie egzotyzuje swoich bohaterów, ale też nie udaje, że wszystko rozumie. Patrzy, słucha, śni.

Julia Fiedorczuk

O autorce:
Ilona Wiśniewska (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek BiałeZimna wyspa Spitsbergen, Hen. Na północy Norwegii oraz Lud. Z grenlandzkiej wyspy. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę Hen otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, a za Lud nominację do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Mieszka w północnej Norwegii.

Fotorelacja:

 

 

Mariusz_Szczygieł- Lekcja z Mistrzem Reportażu   Mariusz_Szczygieł- Lekcja z Mistrzem Reportażu

Mariusz Szczygieł
Nie ma, wyd. Dowody na Istnienie, Warszawa

Termin: 26 kwietnia 2019, godz. 11:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: 24 kwietnia 2019

O książce:
Taniec na linie

Jest w tej książce coś z alchemii, coś z tańca na linie – tak nieoczekiwana, a zarazem głęboko przemyślana okazuje się jej konstrukcja, tak klarowny punkt, do którego zmierza. Praga, Budapeszt, Paryż, Warszawa, codzienność, metafizyka. „Reportaż to nieumiejętność przeżycia własnego doświadczenia egzystencjalnego za pomocą fikcji” – pisze Szczygieł. Prowadzi nas zatem przez rzeczywistość i z okruchów własnych i cudzych doświadczeń układa opowieść, która pomaga stanąć wobec tego dojmującego, centralnego „nie ma”, wokół którego skupia się nasze życie.

Olga Stanisławska

O autorze:
Reporter i felietonista, związany z „Gazetą Wyborczą” i jej reporterskim dodatkiem „Duży Format”, laureat m.in. Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 za książkę Gottland, Nike Czytelników 2007. Zdobył tytuł Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press oraz Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jego książki tłumaczone są na 17 języków. Jest także autorem antologii reporterskich, w  tym trzytomowej 100/XX. Antologii polskiego reportażu XX wieku. Pracuje w Fundacji Instytut Reportażu, mieszka w Warszawie.

 

 

 

Paweł Kapusta - Lekcja z Mistrzem Reportażu  Paweł Kapusta - Lekcja z Mistrzem Reportażu

Paweł Kapusta
Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym, wyd. Wielka Litera, Warszawa

Termin: 29 kwietnia 2019, godz. 11:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: 24 kwietnia 2019

O książce:
Kto uzdrowi chory system?
„Agonię” otwiera głośny reportaż z Wirtualnej Polski o ratownikach medycznych, pracujących w pogotowiu za głodowe pieniądze. To pierwsza w historii naszego konkursu książka, która powstała dzięki dziennikarstwu online. Napisana przez dziennikarza, piszącego głównie o sporcie, mocnym, szybkim, rwanym stylem, jak relacja z meczu bokserskiego. Składa się z 11 tekstów o szwankującym systemie zdrowia i ludziach, którzy się z nim zmagają, po obu stronach. Lekarze, stażyści, pielęgniarki ze skrajnym poświęceniem ratują życie. Wielu wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu godniejszych warunków. Każdy z nas może potrzebować ich pomocy. Kto nas uratuje, gdy będziemy w agonii?

William Brand

O autorze:
Dziennikarz, reporter; pracuje w Wirtualnej Polsce od listopada 2016 roku, wcześniej przez kilka lat był dziennikarzem tygodnika „Piłka Nożna”. Za reportaż o ratownikach medycznych w listopadzie ub.r. otrzymał Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej w kategorii „Najlepsze w Internecie”. Jego reportaż znalazł się również w finale Nagrody Grand Press 2017, był też nominowany do European Press Prize. W redakcji Wirtualnej Polski nadal zajmuje się głównie tematyką piłkarską.

 

 

 

 

Malgorzata-Rejmer- Lekcja z Mistrzem Reportażu  Malgorzata-Rejmer- Lekcja z Mistrzem Reportażu

Małgorzata Rejmer
Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, wyd. Czarne, Wołowiec

Termin: 27 września 2019, godz. 11:30
Termin przyjmowania zgłoszeń: 25 września 2019

O książce:
Bez rozrachunku

Autorka pokazuje, z jaką łatwością komunistyczny reżim Envera Hoxy zmienił ludzkie życie w więzienie, gdzie ściany miały oczy i uszy, gdzie donosicielstwo było na porządku dziennym, gdzie ludzie specjalizowali się w upodlaniu swoich sąsiadów i bliskich. Czy można o tym opowiadać dowcipnie, a jednocześnie z empatią? Ten reportaż pokazuje, że tak. Z jednej strony większość rozmówców tęskni za dobrym i sprawiedliwym państwem. Z drugiej, wielu z nich z sentymentem przygląda się ruinom czasu minionego, wcale nie uważając Hoxhy za despotę i mordercę! Dla nich błoto jest rzeczywiście słodsze niż miód: znakomita metafora, która pokazuje straszliwy rozmiar moralnego i intelektualnego spustoszenia.

Nina Witoszek

O autorce:
Małgorzata Rejmer (ur. 1985) – pisarka, absolwentka studiów kulturoznawczych w ramach MISH UW. W 2009 wydała powieść Toksymia, za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży Bukareszt. Kurz i krew, za który otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Była także nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody im. Beaty Pawlak. Za swoją trzecią książkę Błoto słodsze niż miód otrzymała Paszport „Polityki”. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Herito” i kilkunastu innych tytułach prasowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Mieszka w Tiranie.

 

 

 

 

 

nagroda im. ryszarda kapuścińskiego 10 lat                    

 

 

 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych w SCEK

 

Lekcja z Mistrzem Reportażu 2019