Warsztaty dziennikarskie z Bożeną Dudko

 

„…żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem.
Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry usiłuje zrozumieć innych,
ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich trudności, ich tragedie.

(Ryszard Kapuściński, Autoportret dziennikarza)

 

Od 2011 roku w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej odbywają się skierowane do młodzieży z warszawskich szkół warsztaty dziennikarskie. Warsztaty realizowane są we współpracy z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Tegoroczną edycję poprowadzi Bożena Dudko, redaktorka i dziennikarka, sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Laboratorium rozpoczniemy spotkaniem
26 października 2019. W kolejne, wybrane soboty, aż do 14 grudnia, młodzież będzie poznawała tajniki tego niełatwego zawodu od prowadzącej oraz gości specjalnych.

 

Dziennikarz czy pracownik mediów? – jaka jest różnica między tymi zawodami?
 „To nie jest zawód dla cyników” – mówił Ryszard Kapuściński – co to znaczy?
Czy dziennikarstwo to rzemiosło czy też może być (i kiedy?) sztuką?
Co to znaczy: być czwartą władzą?
Jak pisać, żeby nie nudzić i nie szkodzić?
Jak sprawdzać wiadomości, żeby nie paść ofiarą fake newsów?
Zapraszamy na warsztaty, które pomogą Wam poznać odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.

 

Zawód dziennikarza jest bardzo trudny: często musi pisać o wszystkim, na specjalizację niewielu dziennikarzy może sobie pozwolić, więc całe życie trzeba się uczyć, dużo czytać, oglądać, słuchać. Pracować w nienormowanym czasie, również w święta, a także wczesnym rankiem czy późno w nocy.
Co więc przyciąga tak wielu ludzi do tego zawodu? Jak się go nauczyć? Czy można wcześniej niż na studiach?

Na warsztatach będziemy się uczyć od najlepszych: z książek maestro Ryszarda Kapuścińskiego, a także od mistrzów tego zawodu, którzy nas odwiedzą w SCEK i podzielą się swoimi doświadczeniami. Będą też wyjścia w teren. Wybierzemy się do redakcji „Gazety Wyborczej” i radia TOK FM. A także do Teatru Ateneum wspólnie obejrzeć „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego, z którego potem każdy uczestnik napisze recenzję. Dużo będzie się działo, nie powinniście się nudzić. Zapraszam!

Bożena Dudko

 

Przed Wami fantastyczna przygoda! Podczas pierwszych zajęć spotkacie się z red. Mirosławem Ikonowiczem, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego z PAP, poznacie specyfikę pracy korespondenta wojennego i dziennikarza agencyjnego, obejrzycie film „Jeszcze dzień życia”,
a także porozmawiacie z kierowniczką produkcji filmu, która opowie o pracy nad nim,
która trwała 9 lat.

My finansujemy Twój udział w warsztatach!

 

Terminy: 26 października, 16, 23, 30 listopada, 7,14 grudnia 2019, godz. 10:00-15:00
Miejsce: SCEK, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto, wyjścia w teren
Dla kogo: uczniowie warszawskich szkół w wieku 13-19 lat
Ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń: 24 października 2019
(zachęcamy do wysłania już dzisiaj, decyduje kolejność zgłoszeń, miejsca ograniczone!)

Wypełnioną Kartę Uczestnika (po zapoznaniu się z klauzulą RODO) można wysłać drogą elektroniczną na adres info@scek.pl (w dniu rozpoczęcia warsztatów należy przynieść oryginał!) lub dostarczyć osobiście do Biura Organizacji (ul. Jezuicka 4, pokój 105, poniedziałek-piątek,
godz. 9:00-18:00). Formularze do pobrania znajdują się na dole strony.

 

Bożena Dudko Bożena Dudko – redaktorka i dziennikarka (z wykształcenia polonistka). W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu “Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: “To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), “Anna z gabinetu bajek” (1999), “Nietykalni” (2000), “Zły dotyk” (2001), “Cała Polska trzaska” (2005). Jest inspiratorką zagranicznych antologii polskiego reportażu, dotąd ukazały się trzy: szwedzka, francuska i niemiecka. Przygotowała dwie części “Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy (2007 i 2009), a dla MSZ wystawę “Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”, która w różnych wersjach językowych była pokazywana m.in. w Niemczech, ChRL i na Tajwanie, w Gruzji, na Białorusi, w Kanadzie, USA, Portugalii, Grecji, podczas Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie. W latach 2005 – 2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego – efektem jej pracy jest m.in. tom pism rozproszonych “O książkach, ludziach i sztuce” (2009) oraz opracowanie kalendarium (1957-2008) fotograficznych dokonań Kapuścińskiego do jego albumu “Ze świata”. Jest współautorką (razem z Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji “Dzieł wybranych” Ryszarda Kapuścińskiego w Bibliotece “Gazety Wyborczej”, dla której przygotowała wydanie jego “Spaceru porannego” (2009) oraz wznowienia książek “Gdyby cała Afryka” (2011) i “Czarne gwiazdy” (2013). Na Wydziale Dziennikarstwa UW gościnnie prowadziła (semestr zimowy 2012/2013) zajęcia monograficzne o Ryszardzie Kapuścińskim, którego była ostatnią asystentką. Od 2010 r. jest sekretarzem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

 

Koordynator warsztatów:
Magdalena Kostrzewa
tel. 22 277 06 10, mkostrzewa@scek.pl, info@scek.pl

 

26 października – wystartowaliśmy!
Gość: Mirosław Ikonowicz, Katarzyna Jarzyna

Pretekstem do rozmowy o patronie Nagrody  i pracy korespondenta wojennego podczas naszego pierwszego spotkania była projekcja filmu “Jeszcze dzień życia” w reżyserii Raula de la Fuente i Damiana Nenowa (2018). Przed projekcją o 9-letniej pracy nad filmem opowiadała Katarzyna Jarzyna, kierownik produkcji. A po projekcji wojnę domową w Angoli przybliżył nam jej naoczny świadek red. Mirosław Ikonowicz, kolega Ryszarda Kapuścińskiego z PAP-u.

Serdecznie dziękuję/my Platige Films za zgodę pro publico bono na pokaz filmu w ramach naszych warsztatów 🙂 Jesteśmy bardzo wdzięczni gościom pierwszego dnia zajęć: Pani Katarzynie i Panu Mirosławowi, którzy poświęcili nam swój czas i zechcieli podzielić się swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

 

16 listopada – reportaż radiowy
Gość: Antoni Rokicki

Głównym tematem zajęć w Laboratorium Dziennikarskim SCEK-u w sobotę 16 listopada była praca w radio. Naszym gościem był Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, laureat VII edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny Roku. W 2018 roku, podczas III Festiwalu „Natura Kultura Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie, otrzymał nagrodę „Nadzieja mediów”. Jest dwukrotnym finalistą Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. W tym roku – w jubileuszowej XXV edycji Konkursu – otrzymał nagrodę główną w postaci stypendium za reportaż „Misja”, który został nominowany w plebiscycie MediaTory.

Trzymamy kciuki za Pana Antka, któremu serdecznie dziękuję/my, że zechciał się spotkać pro publico bono z młodzieżą, zainteresowaną dziennikarstwem, i w tak fascynujący sposób opowiedzieć o magii radia:) ~ Bożena Dudko


23 listopada – fotoreportaż
Gość: Jędrzej Nowicki
Tematem zajęć w Laboratorium Dziennikarskie dla młodzieży z Bożeną Dudko w sobotę 23 listopada była fotografia w mediach i praca fotoreportera. Naszym gościem był Jędrzej Nowicki , fotoreporter związany z “Gazetą Wyborczą”, dokumentalista wolny strzelec, któremu serdecznie dziękujemy, że zechciał pro publico bono podzielić się z uczestnikami warsztatów swoimi doświadczeniami.

 

30 listopada – wizyta w redakcji “Gazety Wyborczej” i Radiu TOK FM

W sobotę, 30 listopada 2019, uczestnicy Laboratorium byli na wycieczce w siedzibie Agory SA przy Czerskiej 8/10.

Dziękujemy red. Romanowi Imielskiemu, vicenaczelnemu “GW”, i kierownictwu Radia TOK FM za możliwość zwiedzenia redakcji i zobaczenia pracy w Wyborczej.pl i Radiu TOK FM od środka.
A także wszystkim, którzy w trakcie swoich dyżurów znaleźli czas, by z młodzieżą porozmawiać:)
Szczególnie jesteśmy wdzięczni: Szczepanowi Maziarkowi za pokazanie, jak ciekawa może być praca w radiu informacyjnym; Wojciechowi Tymowskiemu z “Gazety Stołecznej” za przybliżenie pracy dziennikarzy lokalnych i Karolinie Brzezińskiej z Wyborczej.pl, która opowiedziała, na czym polega praca w portalu internetowym. ~ B. Dudko

Uczestnicy wspólnie udali się pod mural upamiętniający postać Krzysztofa Millera, o którego twórczości i nagrodzie rozmawiali tydzień wcześniej podczas spotkania w SCEK. Wieczorem grupa obejrzała teatralną adaptację słynnej książki Ryszarda Kapuścińskiego “Cesarz” w Teatrze Ateneum.

Fotorelację z przebiegu dnia wykonał jeden z uczestników warsztatów – Jakub Czeremuszkin.
Zdjęcia grupy pod muralem są autorstwa Bożeny Dudko.

7 grudnia  – pismo bez reklam!
Gość: Dorota Groyecka,
redaktor naczelna nieregularnika reporterskiego Non-fiction

Za nami przedostatnie spotkanie. Gościem warsztatów w sobotę 7 grudnia była red. naczelna Non/fiction – nieregularnik reporterski Dorota Groyecka, absolwentka dziennikarstwa, filologii polskiej i kulturoznawstwa. Autorka książki “Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffè latte”.

Dziękujmy Pani Dorocie za bardzo ciekawą prezentację Nieregularnika i fascynującą opowieść o swojej pracy. Sześć numerów “Non / Fiction” wzbudziło ogromne zainteresowanie młodzieży. Pytania i rozmowy indywidualne trwały jeszcze długo po spotkaniu.

 

14 grudnia – dziennikarstwo sportowe i internetowe
Gość: Paweł Kapusta – dziennikarz portalu Wirtualna Polska, autor książek “Agonia”, “GAD”

“Na zakończenie warsztatów dziennikarskich spełniło się marzenie tych uczestników, którzy szczególnie interesują się dziennikarstwem sportowym i internetowym – odwiedził nas Paweł Kapusta z Wirtualnej Polski, finalista X edycji Nagrody RK, który pro publico bono podzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami. Dziękuję/my Pawłowi Kapuście za poświęcony czas i wspaniałe opowieści:) A Wydawnictwu Wielka Litera za ofiarowane książki dla najaktywniejszych uczestników spotkania z autorem “Agonii” i “Gada” ” ~ B. Dudko

Jeszcze raz gratulujemy najwytrwalszym Uczestnikom, którzy w sobotę odebrali z rąk Elżbiety Siczek, wicedyrektor SCEK, Bożeny Dudko, prowadzącej Laboratorium, oraz Magdaleny Kostrzewy, koordynator warsztatów Dyplomy zaświadczające o ich udziale w kursie.

 

List gratulacyjny dla Olgi Tokarczuk i podziękowania dla uczestników od Noblistki

Noworoczna niespodzianka!

Pierwszą zadaną pracą na inauguracyjnych warsztatach 26.10.2019 było napisanie listu gratulacyjnego dla Olgi Tokarczuk, naszej Noblistki. Prowadząca wyróżniła pięć listów, a jeden z nich – napisany przez Antka Meduckiego – postanowiła przekazać p. Oldze Tokarczuk przy najbliższej okazji, która nadarzyła się 16 grudnia w Warszawie w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS. 8 stycznia  Bożena Dudko otrzymała pocztą wspaniałą niespodziankę: podziękowanie za list gratulacyjny od naszej Noblistki, które napisała jeszcze przed świętami. To ogromne wyróżnienie, że Olga Tokarczuk w ogromie swoich obowiązków znalazła czas, by warszawskim uczniom odpisać. Jesteśmy zachwyceni!

 

Pliki do pobrania:
Karta Uczestnika Laboratorium Dziennikarskiego 2019
Regulamin Laboratorium Dziennikarskiego 2019
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych w ramach Laboratorium Dziennikarskiego  (RODO)

 

Plakat do pobrania:
Plakat Laboratorium Dziennikarskie w SCEK 2019

 

 

      nagroda im. ryszarda kapuścińskiego 10 lat