Kalejdoskop

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 16 stycznia – 23 lutego 2020
Galeria czynna codziennie w godz. 13:00-20:00, wstęp wolny 
Wernisaż: 16 stycznia 2020 (czwartek), godz. 18:30

 

DO WEWNĄTRZ . OKNO NA PODWÓRZE.

Wystawa “Kalejdoskop” prezentuje prace plastyczne z dorobku wykładowców Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W nawiązaniu do wystawy związanej z obchodami jubileuszu 70-lecia istnienia Wydziału prezentowanej w murach uczelni w 2018 roku, postanowiliśmy nie rekonstruując jej, doprowadzić do kolejnej odsłony, wspólnego pokazu. Uwzględnia on przed wszystkim specyfikę uczelni artystycznej, w której współistnieją i realizują się różnorodne poszukiwania artystyczne. Na wystawie obok siebie w jednym miejscu i w tym czasie znalazły się obrazy osobne. Kalejdoskop, niegdyś popularna zabawka, to migotliwa mozaika ulotnych widoków. Luneta, przez którą nie da się wyjrzeć na świat, bo jest skierowana do wewnątrz, a logarytm zmieniających się obrazów nie tworzy spójnej narracji ani logicznego ciągu, nie wskazuje wspólnej problematyki czy afirmacji.

Utopijnym zamiarem byłaby próba ukazania Wydziału w sposób obiektywny, zwłaszcza na wystawie, w ramach której uczestnicy prezentują najczęściej jedną pracę. Z definicji ma on więc raczej charakter subiektywnego szkicu. Katedra Kształcenia Ogólnoplastycznego zajmuje na Wydziale miejsce wyjątkowe i osobne. Do tej szczególnej perspektywy odwołuje się również w sensie dosłownym i metaforycznym motyw, który pojawia się zarówno na plakacie i katalogu wystawy “70”, jak i towarzyszy wystawie obecnej – w nieco zmienionej wersji – trochę nostalgiczny widok na podwórze, który można zobaczyć tylko z jednego okna: z okna MALARZY. To nie jest “typowy” dla Wydziału widok.  Jednak wszystkim dobrze znany.

                                                                                                  Kurator wystawy: Kacper Ziółkowski, 2020

 

Kurator wystawy: Kacper Ziółkowski

Autorzy prac:

Katarzyna Beck

Piotr Bogusławski

Marzenna Ciechańska

Dorota Dzik-Kruszelnicka

Wojciech Chrościcki

Paweł Marek Jakubowski

Mateusz Jasiński

Marlena Koczorowska

Monika Korsak-Truszczyńska

Anna Kowalik

Artur Krajewski

Aleksandra Krupska

Kinga Wiktoria Lubarska

Elżbieta Macander

Grażyna Macander-Majkowska

Keiji Matsumoto

Andrzej Mazur

Rafał Nijak

Jerzy Nowosielski

Marcin Petrus

Anna Dorota Potocka

Hanna Rokośna

Tytus Sawicki

Danuta Stępień

Iwona Szmelter

Zuzanna Tomaś-Krynicka

Maciej Wojciechowski

Łukasz Wojtowicz

Marta Zaborowska

Izabela Zając

Anna Zalewska-Falińska

Łukasz Zedlewski

Kacper Ziółkowski

 

W Galerii Stara Prochownia odbywają się warsztaty dedykowane grupom zorganizowanym, inspirowane bieżącą wystawą   – Lekcja w Galerii – więcej informacji TUTAJ.

 

 

 

ASP plakat 70na100 popr2 kwadrat to