Scena Młodych: Anatomia plastikowego serca

W ramach cyklu Scena Młodych w Starej Prochowni SCEK odbędą się premierowe pokazy spektaklu “Anatomia plastikowego serca” w reżyserii Tomasza Łukasiaka

“Anatomia plastikowego serca” to spektakl na styku praktyki teatralnej i psychodramy. Powstawał w ciągu wielu miesięcy pracy reżysera z autorką tekstu, Aleksandrą Skop, i jej rodzicami. Na ich zaproszenie Tomasz Łukasiak wszedł w pełną stabuizowanych emocji intymną konstelację i zaproponował członkom rodziny podjęcie wysiłku przepracowania ich relacji. Zgodzili się na to spontanicznie. Jednym z elementów tego procesu stało się pisanie tekstów przez Aleksandrę. Teksty były odczytywane wieczorami na spotkaniach rodziny, a potem także inscenizowane w wielu konfiguracjach i sytuacjach w obecności różnych osób. W toku spotkań teksty te odsłoniły – poza terapeutycznym – także teatralny potencjał. Do pracy nad materiałem reżyser zaprosił artystki: Katarzynę Gołąb oraz Tamarę Grykowską-Treszczotko, a pieczę nad całością objęła Fundacja MiDoSzu.

Teksty Aleksandry Skop są zapisem jej buntu, złości i niezgody na świat. Świat wyściełany fałszem, podszyty przemocą. Świat blichtru, jednorazówek i liofilizowanej miłości. Świat, w którym każda rzecz i każda istota może za chwilę stać się śmieciem. Na zewnątrz gładkie lśniące powierzchnie, chłodne struktury ze stali i szkła. Wewnątrz – ogień. Wszystko boli, piecze, pali. Jedno spojrzenie uruchomi serię detonacji. Na zgliszczach zbuduje nową siebie. Hiperrealistyczne projekcje pojawiają się i gasną w stroboskopowym świetle, drażnią zmysły niepokojącą precyzją – wśród trzasku rozbijanego szkła i krzyków cierpiących zwierząt.

Aleksandra Skop (ur. 1996) – absolwentka XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończyła studia inżynierskie z architektury na Politechnice w Zurychu (ETH). W ramach pracy dyplomowej przygotowała projekt ogrodu na dachu dawnej rzeźni przeznaczonego na badania nad alternatywnymi formami uprawy roślin. Doświadczenie zdobywała w prestiżowych biurach architektonicznych w Warszawie i Bazylei.

Anatomia plastikowego serca

Tekst:
Aleksandra Skop

Aktorka:
Katarzyna Gołąb

Śpiew:
Tamara Grykowska-Treszczotko

Reżyseria:
Tomasz Łukasiak

Opracowanie muzyczne:
Maksymilian Czarnecki

Kostiumy:
Magdalena Klimek

Światło i dźwięk:
Mateusz Wójcik

Grafika:
Aneta Majka Kryszak

Produkcja:
Iwona Nowakowska-Skop i Fundacja Z Miłości do Sztuki MiDoSzu

pokazy:
9 i 10 października 2021 r.
godz. 18.00
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

23 października 2021 r.
godz. 18.00
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

informacja o wejściówkach: KOMPLET OSÓB. BRAK WOLNYCH MIEJSC