GALERIA ROBOTÓW

Wystawa “Galeria robotów” jest efektem warsztatów z kreowania form przestrzennych oraz animacji poklatkowej zrealizowanych w ramach Programu PEGAZ Biura Edukacji m. st. Warszawy.

Warsztaty zatytułowane ,,Człowiek pospieszny ery posamochodowej” zainspirowane były literaturą oraz rysunkami satyrycznymi Stanisława Lema.

Uczestnicy stworzyli z elektrośmieci, materiałów recyklingowych postacie, które następnie “ożywiali” za  pomocą techniki animacji poklatkowej.

W postprodukcji filmy różnych uczestników zostały połączone w jeden film, w którym świat rzeczywisty łączy się ze światem inspirowanym wyobraźnią Stanisława Lema oraz wyobraźnią uczestników projektu.

Technologia coraz bardziej wkracza w naszą codzienność, dlatego wizje, które wydały się być nierealne jeszcze 30, 20 czy nawet 10 lat temu, teraz stają się elementem naszej normalności.

Jest to dobry moment na postawienie pytania czym jest postęp technologiczny i jakie skutki ze sobą niesie. Absurdalne, humorystyczne efekty powstające “na zderzeniu” światów realnego i wyobrażonego odsłaniają realne problemy bliskiej przyszłości.

Galerie Robotów można było zwiedzać od 21 lipca do 5 grudnia 2021 roku.

Kuratorki wystawy: Joanna Łabęcka, Joanna Piątek i Marta Kawecka-Smolińska oprowadzały grupy szkolne po wystawie. Następnie przekazały te rolę wolontariuszom- studentom warszawskich uczelni wyższych.

Nagrania realizowane były w przestrzeniach SCEK-u oraz partnera projektu- Biblioteki m. st. Warszawy.

Jednym z elementów Galerii była wystawa pokonkursowa na postać inspirowaną twórczością Stanisława Lema pt. “Człowiek pośpieszny ery posamochodowej”

Rok 2021 został ustanowiony rokiem Lema. 12 września 2021 roku przypadła setna rocznica urodzin tego wybitnego polskiego prozaika. Tytuł konkursu ma swoje źródło w jednym z satyrycznych szkiców autora. Tematem przewodnim nadsyłanych prac był świat ludzi i robotów. Uczestnicy konkursu stworzyli z materiałów recyclingowych postacie inspirowane zarówno twórczością pisarza, jak i własnymi obserwacjami z codziennego życia.

Konkurs dedykowany był uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczestnikom zajęć w domach kultury, klubach i placówkach edukacji pozaszkolnej na terenie m.st. Warszawy oraz mieszkańcy stolicy. Wiek uczestnika nie mógł przekraczać 19 lat.

W Konkursie dozwolone było korzystanie z wszelkich materiałów recyklingowych.

Uczestnicy i uczestniczki konkursu zaskoczyli swoją kreatywnością i pracowitością komisję jury. Do udziału w konkursie wpłynęło 251 prac-robotów wykonanych przez 242 uczestników.
Jury w składzie: Joanna Łabęcka – przewodnicząca, Edyta Ganc, Marta Kawecka-Smolińska podkreśla wysoki poziom konkursu i przyznało 12 równorzędnych nagród oraz 12 równorzędnych wyróżnień.

Poniżej kilka z nagrodzonych prac konkursowych:

 


Szymon Majdecki, 11 lat, SILVER KRYON
Szkoła Podstawowa nr 355


Liliana Gola, 10 lat
Szkoła Podstawowa nr 50
Zosia Socha, 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 306
Zosia Socha, 7 lat
Szkoła Podstawowa nr 306

Amelia Socha, 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 306

Amelia Socha, 10 lat
Szkoła Podstawowa nr 306

Darek Nasiłowski, 10 lat, Robot wielozadaniowy do prac domowych Szkoła Podstawowa nr 277

Darek Nasiłowski, 10 lat
Robot wielozadaniowy do prac domowych
Szkoła Podstawowa nr 277

Projekt dofinansowano z programu PEGAZ:

Partner: