Spotkanie z Justyną Czechowską

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej od 2013 roku kilku organizuje dla uczniów warszawskich szkół w wieku 13-19 lat cykl Lekcja z Mistrzem Reportażu – spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

W tym roku odbędą się spotkania z Justyną Czechowską, Katarzyną Kobylarczyk, Mirosławem Tryczykiem, Marcinem Kąckim, Karoliną Sulej.

 

Lekcja z Justyną Czechowską odbędzie się w ramach Warsztatów dziennikarskich SCEK.  Spotkanie z finalistką 12. edycji Nagrody RK ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury zaplanowane jest w przededniu Międzynarodowego Dnia Tłumacza. Justyna przełożyła ze szwedzkiego książkę Matildy Voss Gustavsson “Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim” wyd. Wielka Litera. O znaczeniu i istocie pracy tłumaczy literackich na wybranych przykładach będzie rozmawiała z tłumaczką Bożena Dudko.

W środę 29 września 2021. godz. 17:30-19:30 warsztatowicze będą mieli niepowtarzalną okazję w kameralnym gronie zadać autorce swoje pytania. Dołącz do grupy warsztatowej (ostatnie wolne miejsca!). Szczegóły dotyczące rekrutacji na zajęcia znajdziesz TUTAJ.

 

Justyna Czechowska (rocznik 1979) – współzałożycielka Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, która od początku współtworzy program festiwalu Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Pracowała mi.in. jako nauczycielka kreatywnego pisania i agentka literacka. Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za przekład tomu wierszy Linn Hansen “Przejdź do historii”. Przekłada z języka szwedzkiego, m.in. prozę Agnety Pleijel, Idy Linde, Tove Jansson. Jej przekład “Klubu” autorstwa Matildy Voss Gustafsson znalazł się w finale XII edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

 

Matilda Voss Gustavsson, Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020

W 2018 roku w Sztokholmie wybuchła bomba: literacka Nagroda Nobla nie będzie ogłoszona! Skandal był wyjątkowo głośny. Dotyczył najbardziej znanej w świecie instytucji kulturalnej – Akademii Szwedzkiej, przyznającej literackie Nagrody Nobla. To właśnie w tym kręgu obracał się Jean-Claude Arnault, mąż poetki zasiadającej w szacownym gronie akademików.
Reportaże Matildy Voss Gustavsson o drapieżniku, latami tolerowanym przez sztokholmskie środowisko kulturalne, drukowano najpierw w dzienniku „Dagens Nyheter”. Łatwo byłoby je zebrać i opublikować w jednym tomie. Młoda reporterka podeszła jednak do sprawy ambitniej. Historię molestowania i gwałtów, ale też korupcji i nadużyć finansowych, postanowiła opowiedzieć od nowa, odchodząc daleko od stylu gazetowego. Tak powstał świetnie napisany „Klub”, pasjonujący zapis dziennikarskiego śledztwa. Dociekliwego i skrupulatnego.
Ważną zaletą „Klubu” jest dobrze oddana przez tłumaczkę powściągliwość języka opowieści. Gustavsson subtelnie przedstawia niedomówienia, zatarcie granic przemocy w erotycznych grach gwałciciela i jego ofiar. Skłania przy tym do refleksji na temat jakoby utrwalonego już w Szwecji równouprawnienia płci: iluzja. Wreszcie obnaża kompleksy szwedzkiej elity kulturalnej wobec Zachodu. Jakim cudem mitoman, miernota i oszust stał się w ich świecie ważną osobistością? Bo był Francuzem?

Elżbieta Sawicka

Więcej informacji:
Magdalena Ordakowska
☎️
22 277 06 10
📧 mordakowska@scek.pl, info@scek.pl

Projekt finansowany jest przez m.st. Warszawa.

 

Warsztaty dziennikarskie odbywają się każdą środę roku szkolnego (ostatnie wolne miejsca!).
W soboty zapraszamy do udziału w Laboratorium dziennikarskim. Kliknij
TUTAJ  i poznaj szczegóły!