LITERATURA * FILM * DYSKUSJA * ZAJĘCIA TERENOWE
Zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat na nieodpłatne, finansowane z budżetu m.st. Warszawy spotkania w ramach Laboratorium dziennikarskie SCEK.
Projekt programu i prowadzenie: Bożena Dudko
Możesz zapisać się na wybrane spotkanie poprzez elektroniczny formularz zapisu: KLIKNIJ TUTAJ. Laboratorium odbywa się w każdą sobotę roku szkolnego, w tym miesiącu wyjątkowo spotkamy się dodatkowo w środę 22 czerwca.
Arcydzieła Krzysztofa Kieślowskiego
4 czerwca 2022, Sala kinowa SCEK, ul. Jezuicka 4, godz. 10:00-15:00 (sobota)
Twórczość Krzysztofa Kieślowskiego (1941-1996) wywarła ogromny wpływ na polską i światową kinematografię. Na zajęciach porozmawiamy o najważniejszych filmach przedwcześnie zmarłego (podczas pracy nad nową trylogią: „Niebo”, „Piekło” i „Czyściec”) reżysera, który 27 czerwca obchodziłby swoje 81. urodziny. Obejrzymy też dwa filmy, wybrane przez uczestników zajęć.
„Faraon” Prusa i Kawalerowicza
11 czerwca 2022, Sala kinowa SCEK, ul. Jezuicka 4, godz. 10:00-15:00 (sobota)
Na zajęciach przeniesiemy się do starożytnego Egiptu.
Porozmawiamy o „Faraonie” – słynnej powieści Bolesława Prusa i obejrzymy nominowany do Oscara film Jerzego Kawalerowicza (1966, 145 min.)
Powieść Prusa po jej ukończeniu w 1895 roku była drukowana w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”, a w 1897 r. ukazała się jako książka. Jej głównym bohaterem jest młody faraon Ramzes XIII (postać fikcyjna – w filmie niezapomniana kreacja Jerzego Zelnika), który próbuje poznać mechanizmy zarządzania państwem oraz podejmuje walkę o niezależność władzy faraona od kapłanów.
„Faraon” Prusa od ponad stu lat fascynuje czytelników. To, że jest świetnym materiałem na film, zauważono jeszcze w okresie międzywojennym, ale do realizacji, która zajęła trzy lata, doszło dopiero w latach 60. Podjął się tego reżyser Jerzy Kawalerowicz (scenariusz napisał razem z Tadeuszem Konwickim), który dojrzał w powieści Prusa nie tylko świetne dialogi, pełną napięcia akcję, wyraziście zarysowane postaci i atrakcyjne tło obyczajowe, ale również uniwersalne przesłanie o odwiecznych mechanizmach władzy.
Zdjęcia do filmu kręcono na trzech kontynentach: w Europie (w Polsce: nad jeziorem Kisajny i w atelier łódzkiej wytwórni), w Afryce (Egipt: Kair i Luksor) i w Azji (okolice Buchary w Uzbekistanie), a w scenach batalistycznych uczestniczyły dwa tysiące statystów. „Faraon” do dzisiaj pozostaje jedną z najlepszych polskich superprodukcji.
Zwiedzanie Lengrenówki
– otwartej pracowni Muzeum Karykatury
22 czerwca 2022, ul. Brzozowa 6/8, godz. 16:30- 17:45 (środa)
Lengrenówka mieści się w mieszkaniu i pracowni Zbigniewa Lengrena (1919–2003) – grafika, ilustratora i karykaturzysty, przez wiele lat związanego z „Przekrojem”.
Więcej informacji: https://www.muzeumkarykatury.pl/index.php/pl/projekt-lengrenowka
——–
Spotkanie z red. Stanisławem Zawiślińskim,
wykładowcą dziennikarstwa na UW, o studiowaniu dziennikarstwa
i reżyserze Krzysztofie Kieślowskim z jego pierwszym biografem
22 czerwca 2022, SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112, godz. 18:00-19:45
Więcej informacji o naszym gościu: https://www.wdib.uw.edu.pl/pracownicy/wykladowcy/stanislaw-zawislinski
25 czerwca (pierwszy dzień wakacji), wyjątkowo w godz. 12:00-16:00
Kompleks „Mała Warszawa”, ul. Otwocka 14 na Pradze
Argentyński reporter Martín Caparrós, laureatka Nagrody Literackiej Nike Joanna Bator i inni goście Big Book Festival – udział w wybranych wydarzeniach znakomitego festiwalu czytelników, pisarzy i artystów.
O miejscu: https://bigbookfestival.pl/2022/miejsce
Program festiwalu: https://bigbookfestival.pl/Big-Book-Festival-2022-program.pdf?fbclid=IwAR0qMYW_fYVSqZhU4_rGYp97GwcM4cVdiA7YtJqp02nwJ3db9CvOZt0w2_o
ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZAPISU
Zapraszam/y także młodzież (13-19 lat) z Ukrainy.
Organizator zastrzega możliwość wprowadzenia drobnych zmian w programie.
W lipcu (4-15.07, w godz. 12:00-15:45, bez sobót i niedziel) zapraszamy na Wakacyjne Laboratorium Dziennikarskie, którego program opublikujemy wkrótce.
Masz pytania?
info@scek.pl
mordakowska@scek.pl
bdudko@scek.pl
22 277 06 10
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
ul. Jezuicka 4, Stare Miasto