Wystawa “Z dystansu” – Natalia Wegner

 

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: od 26 maja do 27 czerwca 2022
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

 

 

Ze ścian, z ogrodu, wprost w biały przestwór. Przez chłonny, nieprzepuszczalny kadr szyby. Pod wpływem spojrzenia linie porządkują swój bieg. Drzewa pierzchają na boki. Głowa pasażera opada, sen wprzęga się w smugę pobocza. Tu, po ciepłej stronie, pejzaż nie doskwiera, obraca się jak makieta. Frezowane pola, próby nieba.

Bez dźwięku, powietrznego ziarna, obraz wydaje się pełen, sugestywniejszy niż zwykle. Kolor i kształt są jego esencją.

Wystawa Z dystansu podsumowuje czas obserwacji podróżnych. Obrazy na papierze w technice akrylu, kolażu powstały w ciągu kilku ostatnich lat. Inspirowane są widokiem terenów otwartych, towarzyszących komunikacyjnym traktom, gdzie obszary nieba i ziemi koegzystują ze sobą.

Z dystansu to również tytuł projektu malarskiego realizowanego w ramach grantów badawczych na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jego efektem jest seria prac prezentowanych w Galerii Stara Prochownia w Warszawie.

 

Natalia Wegner

 

 

Natalia Wegner, urodzona w 1974 roku w Poznaniu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Linorytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. W latach 1999-2004 zatrudniona w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis. Od 2003 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, jest kierownikiem XII Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rysunku. W 2020 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Zajmuje się malarstwem na papierze stosując technikę kolażu polegającą na umieszczaniu w obrazach spreparowanych malarsko materiałów. Mieszka i tworzy w Mosinie pod Poznaniem.