Laboratorium Dziennikarskie w czerwcu


LITERATURA * FILM * DYSKUSJA * ZAJĘCIA TERENOWE

 

Zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat na nieodpłatne, finansowane z budżetu m.st. Warszawy spotkania w ramach Laboratorium dziennikarskie SCEK.

Projekt programu i prowadzenie: Bożena Dudko

Możesz zapisać się na wybrane spotkanie poprzez elektroniczny formularz zapisu: KLIKNIJ TUTAJ. Laboratorium odbywa się w każdą sobotę roku szkolnego, w tym miesiącu wyjątkowo spotkamy się dodatkowo w środę 22 czerwca.

 

 

Arcydzieła Krzysztofa Kieślowskiego
4 czerwca 2022,
Sala kinowa SCEK, ul. Jezuicka 4, godz. 10:00-15:00 (sobota)

Twórczość Krzysztofa Kieślowskiego (1941-1996) wywarła ogromny wpływ na polską i światową kinematografię. Na zajęciach porozmawiamy o najważniejszych filmach przedwcześnie zmarłego (podczas pracy nad nową trylogią: „Niebo”, „Piekło” i „Czyściec”) reżysera, który 27 czerwca obchodziłby swoje 81. urodziny. Obejrzymy też dwa filmy, wybrane przez uczestników zajęć.

Najbliższym współpracownikiem Kieślowskiego (od 1982 roku) był adwokat Krzysztof Piesiewicz. Ich pierwsze spotkanie zostało zaaranżowane przez Hannę Krall i okazało się przełomowe dla każdego z nich: kino Kieślowskiego obrało nowy kierunek, a Piesiewicz stał się wybitnym scenarzystą filmowym.
W rozmowie-rzece z Mikołajem Jazdonem, opublikowanej w 2021 roku przez wyd. Wielka Litera, Piesiewicz przybliża prywatną sylwetkę reżysera i ujawnia szczegółowe okoliczności powstania scenariuszy jego najwybitniejszych filmów. Opowiada o przyjacielu przez pryzmat jego filmowej biografii i wspólnej pracy nad scenariuszami. Kreśli rozległe społeczne tło, przywołuje polityczne i historyczne konteksty interpretacyjne, tłumaczy, co i jak wpłynęło na ostateczny kształt filmowych arcydzieł, które do dziś okazują się w swojej wymowie uniwersalne i aktualne dla widzów na całym świecie.

 

 

„Faraon” Prusa i Kawalerowicza
11 czerwca 2022,
Sala kinowa SCEK, ul. Jezuicka 4, godz. 10:00-15:00 (sobota)

Na zajęciach przeniesiemy się do starożytnego Egiptu.

Porozmawiamy o „Faraonie” – słynnej powieści Bolesława Prusa i obejrzymy nominowany do Oscara film Jerzego Kawalerowicza (1966, 145 min.)

Powieść Prusa po jej ukończeniu w 1895 roku była drukowana w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”, a w 1897 r. ukazała się jako książka. Jej głównym bohaterem jest młody faraon Ramzes XIII (postać fikcyjna – w filmie niezapomniana kreacja Jerzego Zelnika), który próbuje poznać mechanizmy zarządzania państwem oraz podejmuje walkę o niezależność władzy faraona od kapłanów.
„Faraon” Prusa od ponad stu lat fascynuje czytelników. To, że jest świetnym materiałem na film, zauważono jeszcze w okresie międzywojennym, ale do realizacji, która zajęła trzy lata, doszło dopiero w latach 60. Podjął się tego reżyser Jerzy Kawalerowicz (scenariusz napisał razem z Tadeuszem Konwickim), który dojrzał w powieści Prusa nie tylko świetne dialogi, pełną napięcia akcję, wyraziście zarysowane postaci i atrakcyjne tło obyczajowe, ale również uniwersalne przesłanie o odwiecznych mechanizmach władzy.
Zdjęcia do filmu kręcono na trzech kontynentach: w Europie (w Polsce: nad jeziorem Kisajny i w atelier łódzkiej wytwórni), w Afryce (Egipt: Kair i Luksor) i w Azji (okolice Buchary w Uzbekistanie), a w scenach batalistycznych uczestniczyły dwa tysiące statystów. „Faraon” do dzisiaj pozostaje jedną z najlepszych polskich superprodukcji.

 

Zwiedzanie Lengrenówki
– otwartej pracowni Muzeum Karykatury
22 czerwca 2022, ul. Brzozowa 6/8, godz. 16:30- 17:45 (środa)

Lengrenówka mieści się w mieszkaniu i pracowni Zbigniewa Lengrena (1919–2003) – grafika, ilustratora i karykaturzysty, przez wiele lat związanego z „Przekrojem”.
Więcej informacji: https://www.muzeumkarykatury.pl/index.php/pl/projekt-lengrenowka

——–
Spotkanie z red. Stanisławem Zawiślińskim,

wykładowcą dziennikarstwa na UW, o studiowaniu dziennikarstwa
i reżyserze Krzysztofie Kieślowskim z jego pierwszym biografem

22 czerwca 2022,
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112, godz. 18:00-19:45

Więcej informacji o naszym gościu: https://www.wdib.uw.edu.pl/pracownicy/wykladowcy/stanislaw-zawislinski

 

 

 

 

 

 

25 czerwca (pierwszy dzień wakacji), wyjątkowo w godz. 12:00-16:00
Kompleks „Mała Warszawa”, ul. Otwocka 14 na Pradze

Argentyński reporter Martín Caparrós, laureatka Nagrody Literackiej Nike Joanna Bator i inni goście Big Book Festival – udział w wybranych wydarzeniach znakomitego festiwalu czytelników, pisarzy i artystów.

O miejscu: https://bigbookfestival.pl/2022/miejsce

Program festiwalu: https://bigbookfestival.pl/Big-Book-Festival-2022-program.pdf?fbclid=IwAR0qMYW_fYVSqZhU4_rGYp97GwcM4cVdiA7YtJqp02nwJ3db9CvOZt0w2_o

 

 

 

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZAPISU


Zapraszam/y także młodzież (13-19 lat) z Ukrainy.
Organizator zastrzega możliwość wprowadzenia drobnych zmian w programie.

 

W lipcu (4-15.07, w godz. 12:00-15:45, bez sobót i niedziel) zapraszamy na Wakacyjne Laboratorium Dziennikarskie, którego program opublikujemy wkrótce.

 

Masz pytania?
info@scek.pl
mordakowska@scek.pl
bdudko@scek.pl
22 277 06 10

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
ul. Jezuicka 4, Stare Miasto