Ryszard Bilan “Pod prąd” Wystawa malarstwa

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 13 października – 20 listopada 2022
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny
Kontakt z kuratorką: dorota.pienkos@gmail.com

Finisaż wystawy, spotkanie z Artystą odbędzie się 17 listopada o godz. 18:00. Zapraszamy!

 

Życie Ryszarda Bilana to gotowy scenariusz na powieść. Artysta urodził się w 1946 roku w Krakowie. Tuż potem jego rodzina przeniosła się na Ziemie Odzyskane, do Kłodzka. Mieszkał w Wiedniu, Jerozolimie i ostatecznie w Paryżu, ale w Polsce bywa regularnie i tu tworzy swoje wielobarwne obrazy i fascynujące rzeźby.

Jest absolwentem prestiżowej Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. Uprawia malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, projektowanie, ilustrację książkową, typografię. Pisze także poezje i wspomnienia. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród we Francji, Izraelu i Polsce. Jego dzieła wystawiane były na całym świecie na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Największa kolekcja jego prac znajduje się w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu, a wiele innych wzbogaciło kolekcje prywatne i publiczne.
Artysta ceniony jest za oryginalność i bezkompromisowość, nieustanne poszukiwania form odpowiednich do wyrażania własnych stanów emocjonalnych. Jak sam mówi, w swojej twórczości zawsze szedł „pod prąd” konwencjom, szkołom i schematom. Jego trudne doświadczenia życiowe, pewna nadwrażliwość na bieżące problemy społeczne i skłonność do introspekcji przekładają się na wiele ścieżek artystycznych. Na wystawie prezentowane są niektóre z nich. Przebogate kolorystycznie obrazy akrylowe kojarzą się z abstrakcyjnym ekspresjonizmem, a tak naprawdę są autoterapią w stanach przygnębienia.

Obrazy przedstawiają wspomnienia, refleksje, ulotne skojarzenia autora. Malowane są szybko, wielowarstwowo, grubą warstwą farby. Ich faktura jest wyraźna, a to, co uderza szczególnie to kontrastowe zestawienia barw. Wpatrując się w obraz można dostrzec pejzaże, postacie ludzi i zwierząt, zarysy budynków. Najważniejsze jest jednak silne wrażenie ruchu, nieustannego, dynamicznego wibrowania, któremu nie można się oprzeć. Całkiem odmienne w nastroju i wymowie są prace czarno-białe. Doskonale widać tu kunszt i doświadczenie graficzne autora. W tej gamie kolorystycznej tworzy obrazy olejne, akrylowe, drzeworyty, akwarele. Są to doskonale zharmonizowane kompozycje, gdzie dynamizm i niejednoznaczność pozwalają dostrzec silny ładunek emocjonalny towarzyszący ich powstawaniu, ale także precyzję i świetne opanowanie warsztatu.

Wielowymiarowa osobowość artystyczna Ryszarda Bilana nie pozwala mu na stagnację i zakotwiczenie w jednej formie ekspresji. Dlatego właśnie tak trudno zaklasyfikować jego twórczość i tak mocno ulegamy czarowi jego prac, które za każdym razem pokazują nam coś, czego wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Dorota Pieńkos
Kuratorka wystawy

 

 

Ryszard Bilan, artysta urodził się w 1946 r. w Krakowie, gdzie jego rodzina przeniosła się z terenów zajętych po wojnie przez ZSRR. Następnie, z falą emigrantów z Kresów Wschodnich, Bilanowie dotarli do Kłodzka. Tam Ryszard spędził kilkanaście lat swego trudnego dzieciństwa, naznaczonego biedą, chorobą matki oraz alkoholizmem ojca. Dużo czasu spędzał sam, wędrując po mieście i okolicy, bawiąc się z romskimi dziećmi i chłonąc otaczający go powojenny krajobraz. Po śmierci ojca trafił do domu dziecka i dopiero tam rozpoczął regularną naukę szkolną. Ze względu na talent plastyczny, skierowano go do szkoły obróbki szkła przy Hucie Szkła Kryształowego w Szczytnej. Za namową Zbigiewa Horbowego , który stał się poniekąd jego mentorem, zdał maturę i postanowił podjąć studia we Wrocławiu. Niestety, w 1968 roku na fali antyżydowskich represji, został zmuszony do emigracji, najpierw do Wiednia, a potem do Izraela. Bez znajomości języka i kultury, dostał się na prestiżowy wydział grafiki Bezalel Academy of Arts and Design, i rozpoczął swoją karierę artystyczną.

Po wojnie Jom Kipur, w której brał czynny udział doznając licznych wojennych traum, otrzymał stypendium rządu francuskiego, dokąd wyjechał wraz z żoną. W Paryżu, po początkowym okresie względnego dostatku i spokojnej pracy, musiał szukać sposobów na utrzymanie siebie i rodziny. Podjął więc dodatkowe studia na politechnice, otworzył firmę remontową, pracował jako grafik, rysownik, typograf, projektant szkła oraz animator filmów rysunkowych.

Obecnie, po przejściu na emeryturę, w całości poświęca się pracy artystycznej, podróżując między Francją, Izraelem a Polską, gdzie ma swoją pracownię, regularnie odbywają się jego wystawy i odwiedza swoich przyjaciół.

Największa kolekcja dzieł Ryszarda Bilana znajduje się obecnie w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu. Ostatnio odbyła się tam wystawa „Między zżyciem a śmiercią”. Artysta współpracuje także z Muzeum Ziemi Kłodzkiej i z kilkoma galeriami prywatnymi.

Poza twórczością plastyczną, Bilan uprawia także poezję i prozę, a obecnie pracuje nad powieścią opartą na swojej biografii.

 

Wybrane wystawy indywidualne Ryszarda Bilana

1975 FIAC, Paryż, Francja
1976 Du Haut-Pave Gallery, Paryż, Francja
1977 Galeria Szamir, Tel Aviv, Izrael
1980 Modern Art Museum, Paryż, Francja
1981 Taipei Art Guild, Tajwan
1982 Galeria Cimaise, Lozanna, Szwajcaria
1984 20 Contemporary Engravers, Seyne sur Mer, Francja
1987 Arsenal Museum, Granvelines, Francja
1989 Muzeum Xylon, Schwetzingen, Niemcy
1990 Galeria 86, Łódź, Polska
1995 Mediart Art Contemporain, Paryż, Francja
1996 Adine Fine Art Gallery, Nowy Jork, USA
1996 The Meizel Museum, Denver, USA
2000 Art Expo, Miami, USA
2006 Grand Tour, Galeria J, Łódź, Polska
2009 Galerie Art Montparnasse, Paryż, Francja
2011 Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko, Polska
2019 Muzeum Uniwersyteckie, Toruń, Polska
2021 Kłodzki Ośrodek Kultury, Kłodzko, Polska
2022 Muzeum Uniwersyteckie, Toruń, Polska

Wybrane nagrody

1971 The America-Israel Cultural Foundation, Izrael
1976 I-a nagroda za akwafortę, Orly, Francja
1976 Nagroda Honorowa Du Haut-Pave, Paryż, Francja
1988 I-a nagroda za drzeworyt, Elancourt, Francja
1991 I-a nagroda za grafikę, Loża, Polska