Aleksandra Nowicka I Relacja Warszawa-Olsztyn/Połączenie bezpośrednie

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 10 września – 2 listopada 2022
Wystawa czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny
Wernisaż 12 września 2022, godz. 18:30

 

 

“Relacja Warszawa – Olsztyn / Połączenie bezpośrednie” to wystawa opowiadająca o pamięci i emocjach związanych z dzieciństwem Aleksandry Nowickiej. Tytuł wystawy nawiązuje do niezliczonych podróży artystki pociągiem z Warszawy do rodzinnego miasta Olsztyn. Sugeruje również wyjątkowo intymny charakter wspomnień z najmłodszych lat.

Główną osią wystawy jest cykl obrazów olejnych “Oda do Dzieciństwa”, w którym ukazane zostają sceny zaczerpnięte z analogowych, rodzinnych zdjęć. Na obrazach portretowani są członkowie najbliższej rodziny i przyjaciele Aleksandry Nowickiej, która za pomocą realistycznej formy przedstawia rzeczywistość lat 90′ ubiegłego wieku. Oprócz tradycyjnych prac malarskich na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze rysunki artystki.

 

Aleksandra Nowicka, urodzona w 1997 roku w Olsztynie. Ukończyła studia na kierunku Historia Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w 2021 roku. Obecnie studentka IV roku Wydziału Malarstwa na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rozwija się w pracowni malarskiej prof. Antoniego Starowieyskiego i w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prowadzonej przez prof. Jana Mioduszewskiego. W swojej twórczości za pomocą realistycznej formy opowiada historie ze swojego dzieciństwa, inspirując się starymi, analogowymi fotografiami rodzinnymi.