„Święty” – edukacyjny pokaz specjalny filmu z udziałem twórców

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
Dystrybucja Kinowa TVP

oraz
Entropia Słowa

zapraszają dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, katechetów, animatorów kultury, pedagogów szkolnych na edukacyjny pokaz specjalny filmu „Święty” z udziałem twórców filmu Sebastiana Buttnego (reżyserem i autorem scenariusza) oraz Mateusza Kościukiewicza (porucznik Andrzej Baran). Na pokaz zaprosi Leszek Lichota (ksiądz Stefan) w dniu 25 kwietnia (wtorek) 2023 r., o godz. 14:00 do Kina Atlantic, ul. Chmielna 33 w Warszawie.

Zapraszamy także na nasz pokaz i rozmowę jedną grupę uczniów. 
Możliwość zgłoszenia poniżej, w dedykowanym formularzu.
Uczniowie powyżej 15 roku życia.

Akcja filmu dzieje się wiosną 1986 roku. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne…

Święty to więcej niż kryminał, chociaż posiada wszystkie cechy tego gatunku. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku historia śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u. 20 marca ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry. Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… W trakcie śledztwa rozgrywają są trzy równoważne wątki.

Polecamy materiały edukacyjne: https://sprzedaz.tvp.pl/68770863/swiety-strona-edukacyjna

Scenariusz wydarzenia:
– 14.00 – przywitanie widzów oraz krótkie wprowadzenie
– 14.10 – 16.15 – projekcja filmu
– 16.15 – 17.15 – rozmowa z Twórcami, którą poprowadzi Artur Wolski 

Zapisy: „Święty” – edukacyjny pokaz specjalny filmu z udziałem twórców – Entropia Słowa (entropiaslowa.email) 

plakat filmu Święty