Małgorzata Gołota – spotkanie autorskie I 13 maja 2023I Noc Muzeów w SCEK

W ramach warszawskiej Nocy Muzeów Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Gołotą – autorką książki finalistki 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Będziemy rozmawiali nie tylko o wyróżnionej “Spinalondze”, ale i o innych książkach dziennikarki, także o tej, nad którą aktualnie pracuje, oraz o pracy w radiu i dziennikarstwie internetowym. Dla najaktywniejszych uczestników są przewidziane nagrody – książki autorstwa naszej Gościni.

 

13 maja 2023, godz. 15:00-18:00
SCEK, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto
Wstęp wolny, zapisz się za pomocą elektronicznego formularza zgłoszenia (kliknij tutaj)
Zgłoszenie może być indywidualne lub grupy szkolnej.

 

 

O książce:
Napiętnowani na całe życie
Kreta to ulubiony wakacyjny kierunek turystów z wielu stron świata. Jednym z najpiękniejszych jej zakątków jest zatoka Mirabello, największa na greckich wodach. To tu są najdroższe hotele na Krecie. Stałym punktem na trasie wycieczkowców kursujących po zjawiskowej zatoce jest Spinalonga, skalista wysepka zamieniona w obronny fort jeszcze przez Wenecjan. Jednak to nie resztki umocnień przyciągają turystów. Spinalongę otacza mit “wyspy trędowatych”, miejsca, gdzie chorzy na trąd stworzyli sobie namiastkę życia takiego, jakie znali sprzed czasów choroby. Tyle że przewodnicy nie mówią całej prawdy. Ze Spinalongi nie było ucieczki, ludzie tu umieszczeni znikali z rejestrów i dokumentów, skazani na powolną śmierć fizyczną, wcześniej doświadczali śmierci cywilnej. Dzieci zabierano im po kilku dniach od narodzin. Społeczeństwo i własne rodziny odrzuciły ich na zawsze, mimo że wynaleziono już skuteczny lek. Po istniejącym w pierwszej połowie XX wieku leprozorium na Spinalondze nie zostały niemal żadne dokumenty ani zdjęcia, trędowatych z wyspy do dziś otacza zmowa milczenia. Idąc za strzępami informacji, Małgorzata Gołota przeczesuje archiwa, odnajduje ostatnich świadków i ludzi, którzy poświęcili życie sprawie trędowatych. Tej lektury nie zapomnicie.

O autorce:
Małgorzata Gołota
(rocznik 1986), dziennikarka prasowa i radiowa, a także lektorka. Laureatka Nagrody Magellana 2022. Autorka książek: reportażu “Spinalonga. Wyspa trędowatych” (wyd. Agora, 2021) oraz “Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży” i “Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności” (obie w 2022 r. opublikowało wyd. Filia). Współpracuje m.in. z Radiem TOK FM, gdzie od 2020 r. przygotowuje i prowadzi „Koniec świata” i „Klimat zmian” oraz gościnnie “Wkręć się w eko”.

_______________________________________________________________________________________________

Zapraszamy warszawską młodzież do udziału w Warsztatach dziennikarskich (każda środa roku szkolnego) oraz Laboratorium dziennikarskim (soboty) prowadzonych przez Bożenę Dudko. Wszystkie zajęcia w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej są nieodpłatne dla uczestników, finansowane przez m.st. Warszawa. Więcej informacji o warsztatach w SCEK znajdziesz tutaj.
Rekrutacja na rok szkolny 2023/24 dla nowych kandydatów rozpocznie się 16 maja 2023 (szczegóły tutaj).

Bożena Dudko, redaktorka i dziennikarka (z wykształcenia polonistka). W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), „Anna z gabinetu bajek” (1999), „Nietykalni” (2000), „Zły dotyk” (2001), „Cała Polska trzaska” (2005) oraz dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy, a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”. W latach 2005-2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego, którego była ostatnią asystentką. W latach 2010-2020 była sekretarzem jury międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.