ODKRYWANIE I Krzysztof Ryfa

 

Galeria Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Wystawa czynna od 30 marca do 7 maja 2023
Wernisaż: 30 marca 2023 r., godz. 18:00
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

 

Odkrywanie

Kilkanaście obrazów w technice własnej, szorstkich od ziemi, kory, zostawiających w folii piach i okruchy. Wyrosłych stąd, z pastewnego nieba, sosnowej łachy, którą kiedyś przejeżdżał patrol. Rozgrzanych nagłą, chwytającą za serce reminiscencją. Niebo stężałe, na nim smuga. Hala w oddali biała jak prom. I naraz deszcz, wicher, odpadłe od lasu skrzydło. Wykop w ziemi otoczono sznurkiem. Śniegi parują, lecz patrzeć trzeba wzdłuż linii. Bramy drzew, znaków, woda w radlinach. Przyczajone bunkry. Odkryć po to, by raptem stracić. W trasie nie ma czasu. Błysk na skraju jak sygnał, zawołanie, by iść dalej, ale już w głowie. I może aż do obrazu, w którym droga będzie inna, i horyzont też. Do niego też trzeba będzie dość, odkryć, odwinąć, sprawdzić co pod spodem.

                                                                                                                         Natalia Wegner


Krzysztof Ryfa,
urodzony w 1959 roku w Jeleniej Górze. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim. Kurator wystaw, animator kultury, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów. Jest członkiem ZPAP, Okręg Warszawski.

Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce m. in. w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Włocławku, Płocku, Bydgoszczy, Koninie, Czersku, Lublinie, Opinogórze, Tomaszowie Lubelskim, Ostrowie Wielkopolskim, Grodzisku Wielkopolskim, Kielcach, Kaliszu, Krzyżu, Zielonej Górze, Bielsko-Białej, Częstochowie, Szczecinku, Połczynie-Zdroju, Międzyrzecu Podlaskim, Mosinie, Borsku, Bornym Sulinowie, Narewce i za granicą: Malmo (Szwecja), Werona (Włochy), Hamburg, Wiesbaden, Kassel (Niemcy), Lille, Henin-Beaumont (Francja), Lwów (Ukraina), Koszedary (Litwa), Cypr.

Wyróżnienia na Quadro Art w Łodzi w 2016 roku i Pejzażu Współczesnym w Częstochowie w 2018 roku. II nagroda na 32.Ogólnopolskiej Wystawie Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2020. Mieszka i tworzy w Ostrowie Wielkopolskim.