Plener Malarski “Kazimierz pędzlem malowany”

W dniach 26-30 sierpnia Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej po raz kolejny zorganizowało wyjazdowy Plener Malarski w Kazimierzu Dolnym pod tytułem „Kazimierz Pędzlem Malowany”. Celem pleneru była wzajemna inspiracja i praca twórcza, popularyzacja sztuki malarskiej, integracja środowiska twórców artystycznych oraz wymiana doświadczeń. W wydarzeniu udział wzięli uczestnicy zajęć malarskich SCEK. Młodzież gościł Ośrodek Oświatowo-Szkoleniowy „Arkadia” w Kazimierzu Dolnym, a warsztaty malarskie poprowadziła Pani Ewa Kunkowska-Dembe.

Kazimierz Dolny jest mekką polskich artystów, plastyków i malarzy. Miasto o barwnej i długiej historii oferuje piękno architektury, niezwykłe krajobrazy i sielskość przyrody, dlatego zajęcia warsztatowe odbywały się w wielu ciekawych miejscach. Plener zaowocował powstaniem kilkunastu dzieł młodych twórców, które dzięki uprzejmości Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki zostały zaprezentowane w ich przestrzeni.

Wystawa „Kazimierz pędzlem malowany” jest częścią ekspozycji Kazimierskiego Ośrodka Kultury od 30 sierpnia do 14 września 2023 roku. Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej  zorganizuje wystawę prac poplenerowych w Galerii Brzozowa (ul. Jezuicka 4). Termin zostanie ogłoszony na stronie internetowej SCEK. Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia, a także opisem wystawy oraz jej autorkami i autorami.

_________________________

Opis wystawy

Kim jesteśmy ?

Młodzież z pracowni rysunku i malarstwa w Starej Prochowni SCEK , w tym tegoroczni maturzyści, którzy zdali na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i od października będą już studentami. W grupie mamy także młodzież niezwiązaną ze SCEK ale związaną z naszą instytucją pasją. Jestem i ja, prowadzący ten plener nauczyciel rysunku i malarstwa w SCEK, absolwentka Wydziału Malarstwa  ASP w Warszawie.

Pierwsze chwile w Kazimierzu …

Pieszo, rowerem, w grupach i w pojedynkę, ruszyliśmy popatrzeć i złapać to co nam ,,zaświeci”, żeby móc wybrać miejsca i opowiedzieć o nich już pozawerbalne, czysto malarsko pokazać na płótnie dostrzeżone i zapisane przez pryzmat naszych  indywidualnych osobowości, odczuć, emocji i marzeń.

Ruszyliśmy po raz trzeci jako ta sama pracownia, choć co roku w innym składzie i zafascynowani, śladami profesora Tadeusza Pruszkowskiego i jego studentów, do miasta malarzy spełnić nasz imperatyw twórczy – zapomnieć na chwilę o wszystkim i oddać się malowaniu.

Tuż przed zachodem, szłam z grupą kilku osób, które też chciały na zachód słońca popatrzeć. Szliśmy brzegiem wzdłuż rzeki, wydeptaną ścieżką. Po lewej woda, po prawej wiślany Wał. Ja w górę patrzę, wysoko, na linii wału ludzie. Jakby ich tylko fragmenty. Niespiesznie gdzieś idą ciemne małe kreseczki ucięte na wysokości ramion lub w pasie. Jest ktoś wyraźnie bliżej i nieco większy. To para. I chociaż dla zwykłych oczu, oni także są mali bo siedzą wysoko na tle przepastnego nieba, daje się poczuć ich wielkie emocje. Mi zaświeciło niebo nad nimi . Wszystko do zobaczenia w obrazie.
Spójrzcie Państwo proszę, co zaświeciło innym. Każdemu z osobna.

Ewa Kunkowska- Dembe

_________________________

Lista obrazów

1.Ewa Kunkowska- Dembe „Super”

2. Dominika Kosela „Kwiatki”

3. Weronika Brycka „Kompozycja. Plac zabaw”, „Kamienie i deski”

4. Antonina Koroś „O krok od śmierci”

5. Weronika Druzd „Słoneczny patrol”, „Tokyo drift”

6. Tymon Pieńkowski „Znicz”

7. Czarek Zdrojewski „Konsument”

8. Paulina Wachnicka „Koniec lata I”, „Koniec lata II”

9. Marta Najda „Sen Barbary”, „Ursus welcome to”

10. Jagna Kordyzon „Strasznie głupia sytuacja”, „Nie lubię komarów”

11. Helena Korycka „Łąka zapomnienia”, „Pejzaż we mgle”

12. Tomasz „Cmentarz”, „Chmury”

_________________________

FOTORELACJA

Koordynatorzy projektu:
Martyna Skrednów, Piotr Garczyński
scek@eduwarszawa.pl
☎️ 22 277 06 18