PLASTIC FLOWERS | Wystawa prac Milana Cieslara

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 8 listopada –  3 grudnia 2023
Galeria czynna codziennie w godz.14:00-19:00, wstęp wolny

Wystawa PLASTIC FLOWERS to pokaz najnowszych prac Milana Cieslara, w których artysta pochyla się nad przemijającą formą tego, co miękkie, wrażliwe, kruche, kobiece, a jednocześnie zderza symbol kobiecości z twardą naturą sztucznego plastiku.

Prace Milana Cieslara powstają szybko, wręcz kompulsywnie. Układają się w stale podlegające przekształceniom serie, pokazujące dynamikę artystycznego gestu. Cieslar podczas malarskiej pracy używa farb przemysłowych, sprayów i szablonów drukarskich, a powstałe płótna określa mianem „malarskiej antymaterii”. Skupia się na ulotności formy oraz zarejestrowaniu zaobserwowanej i często sprowokowanej zmiany wybranego kadru. Niezbędną i wielokrotnie sprawdzoną metodą twórczą jest dla niego nakładanie na początkową strukturę obrazu podobnych plam barwnych, które następnie ulegają przekształceniom.

Milan Cieslar – malarz, grafik, pedagog, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej na Wydziale Pedagogicznym na Uniwersytecie Ostrawskim w Czechach, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa
i form przestrzennych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
W latach 1987-1992 studiował na Wydziale Filozoficznym na Uniwersytecie Ostrawskim
i na Studiach Artystycznych u prof. Zdeňka Kučery. Doktorat uzyskał na Wydziale Pedagogicznym na Uniwersytecie Preszowskim. Mieszka, tworzy i pracuje w Ostrawie i Karwinie.