Pokaz edukacyjny filmu “Czerwone maki”

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
Kino Świat
oraz
Entropia Słowa
zapraszają
dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, katechetów, animatorów kultury, pedagogów szkolnych
na edukacyjny pokaz specjalny filmu
pt. CZERWONE MAKI
w dniu 10 kwietnia (środa) 2024 r., o godz. 14:30
do Kinoteki (Plac Defilad 1 Warszawie)
Scenariusz wydarzenia:
– 14.30 – przywitanie widzów oraz krótkie wprowadzenie
– 14.35 – 16.45 – projekcja filmu
– 16.50 – 17.35 – rozmowa z prof. Grzegorzem Łęcickim poprowadzi Artur Wolski
Aby wziąć udział w wydarzeniu 10 kwietnia, należy wypełnić formularz do 8 kwietnia https://forms.gle/6vmkgtr9S8Kr42oKA
Wymagane jest poprawne wpisanie pełnej nazwy instytucji edukacyjnej / kulturalnej.
Liczba miejsc ograniczona. Prześlemy potwierdzenie wpisania na listę gości najpóźniej do 9 kwietnia.
UWAGA! Zaproszenie jest pojedyncze i imienne.
Pokaz jest przeznaczony wyłącznie dla osób związanych z edukacją oraz animatorów kultury.
Na sali będzie obecny pies prowadzącego i organizatora pokazu – Vincent.
Czerwone maki to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Zdjęcia powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. Po raz kolejny specjalista od kina wojennego – Krzysztof Łukaszewicz (Orlęta: Grodno ’39, Karbala, Generał Nil) nawiązuje do najważniejszych i najbardziej dramatycznych kart naszej historii.
W filmie fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść. Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu czynią z Czerwonych maków kino pozostawiające niezapomniane emocje.
Dynamiczne i nowocześnie realizowane Czerwone maki inspirowane są najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej (np. Najdłuższy dzień (1962), O jeden most za daleko (1977), Szeregowiec Ryan (1998), Dunkierka (2017)). Podobnie jak w dziełach światowych reżyserów – historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów.
Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.
Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.
Mimo że bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz która otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Dzięki Czerwonym makom bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zdobyli Monte Cassino, zyskuje nareszcie właściwe upamiętnienie.