Letnia Akademia Dziennikarstwa 2024

to projekt, który organizujemy dla Was po raz drugi. Zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat pozostającą w wakacje w stolicy na 6 dni warsztatów z mistrzami. To niepowtarzalna okazja, aby w kameralnej grupie spotkać się z wyjątkowymi postaciami ze świata mediów.

Termin: 26 sierpnia – 31 sierpnia 2024, godz. 12:00-16:00
Miejsce: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, sala 112 oraz wyznaczone miejsca zajęć terenowych.

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA
– kliknij tutaj, aby wypełnić 

Do formularza należy dołączyć wydrukowaną i podpisaną kartę zgłoszenia na zajęcia realizowane w ramach projektu “Lato w SCEK 2024”

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA

Liczba miejsc: 25 osób (pierwszeństwo mają osoby, które zapiszą się na sześć dni warsztatów).
Decyduje kolejność zgłoszeń. Na zajęciach będą potrzebne smartfony, mile widziane będą także aparaty fotograficzne.
Zajęcia są nieodpłatne, finansowane z budżetu m.st. Warszawy.

Dziękujemy Wydawnictwom Agora, Czarne, W.A.B. i SIW Znak za udostępnienie materiałów do przeprowadzenia zajęć.


Warsztaty z mistrzami:

Jak zrobić dobry podcast?
PONIEDZIAŁEK 26 SIERPNIA 12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

KATARZYNA BŁASZCZYK
HANNA BOGORYJA-ZAKRZEWSKA

Katarzyna Błaszczyk (po prawej) – 15 lat pracy w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Absolwentka prestiżowej EBU Master School. Na koncie ma 20 nagród za reportaże i dokumenty radiowe. Hanna Bogoryja-Zakrzewska – 32 lata pracy w Polskim Radiu, zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody dla reportażystów radiowych w Polsce. Za swój wkład w rozwój sztuki radiowej otrzymała medal Zasłużona dla Kultury Polskiej i Brązowy Krzyż Zasługi. Razem zrobiły ponad 1500 reportaży radiowych. Od 2017 roku wspólnie tworzą Torbę reportera i podcastera. Szkolą młodzież i dorosłych. Produkują podcasty. Ich firmowy podcast warsztatowy zdobył nagrodę Podcast Roku 2021 miesięcznika Media Marketing Polska. Są autorkami książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie” (wyd. Znak) i e-booka „Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko”.

Strona internetowa Torba Reportera i Podcastera

Fot. Konrad Leśniak
_________________________

O narzędziach pracy i dziennikarstwie specjalistycznym
WTOREK 27 SIERPNIA 12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

JUSTYNA SUCHECKA-JADCZAK

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, przez 11 lat związana z „Gazetą Wyborczą”, od 2019 r. w TVN24.pl. Laureatka nagród dziennikarskich, autorka książek dla i o młodzieży: “Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” (wyd. Znak) oraz w Wyd. W.A.B. „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” i „Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie”.

Fot. Z archiwum Justyny Sucheckiej-Jadczak
_________________________

Zajęcia terenowe w Muzeum Historii Polski

ŚRODA 28 SIERPNIA 12.00-16.00
Zbiórka o godz. 11:55 przed wejściem do MHP
Muzeum Historii Polski – Cytadela Warszawska
ul. Gwardii 1, 01-538 Warszawa

Siedziba MHP (fot. Rafał Chmielewski)

Obowiązkowe 10 zł na bilet (ulgowy) na wystawę czasową “Potęga opowieści” (do obejrzenia tylko do 15.09.br.): https://muzhp.pl/wystawy/potega-opowiesci-od-dawnej-kroniki-do-nowoczesnego-muzeumv po której nas oprowadzi Adam Rębacz – zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, koordynator Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. W latach 2004-2022 uczył historii i wiedzy o społeczeństwie w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

BOŻENA DUDKO

Pomysłodawczyni i koordynatorka merytoryczna LADz, w SCEK prowadzi warsztaty dziennikarskie i spotkania literacko-filmowe. W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko”, „Anna z gabinetu bajek”, „Nietykalni”, „Zły dotyk”, „Cała Polska trzaska” oraz dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy, a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”. W latach 2005-2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego, którego była ostatnią asystentką. W latach 2010-2020 sekretarz jury międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Fot. Z archiwum Bożeny Dudko
________________________

Media przyszłości: dziennikarstwo w sieci

CZWARTEK 29 SIERPNIA 12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

JAKUB WĄTOR

Pracował jako dziennikarz w „Gazecie Wyborczej”, newonce.radio, Wirtualnej Polsce i Spider’s Web. Obecnie w zespole śledczym redakcji Goniec.pl. Od kilku lat śledzi świat influencerów, od jego materiału zaczęła się afera nazwana później Pandora Gate. Autor książki „Influenza. Mroczny świat influencerów” (Wyd. Agora). Najlepiej śledzić go na X.com (@10kubawator), TikToku (@10kubawator) lub Instagramie (@watorjakub).

Fot. Z archiwum Jakuba Wątora / Goniec.pl
_________________________

Jak pisać o ekologii?

PIĄTEK 30 SIERPNIA,12.00-16.00
SCEK, ul. Jezuicka 4, sala 112

ADAM ROBIŃSKI

Dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikiem „Pismo” i autor książek opublikowanych w Wyd. Czarne: „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”, „Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów” i „Puszcza domowa. Co kryje Kampinos”. Otrzymał kilka nagród i nominacji do nagród literackich i podróżniczych. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Mieszka w Warszawie, krąży po całej Polsce. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym..

Fot. Marta Filipczyk
_________________________

Biodróż po Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego

SOBOTA 31 SIERPNIA,12.00-14.00
Zbiórka o godz. 11:55 przy wejściu głównym do Parku Akcji “Burza”
(od ul. Bartyckiej naprzeciwko Castroramy) 

Park Akcji “Burza, 00-713 Warszawa
więcej informacji o parku…

Kopiec Powstania Warszawskiego
Archigrest Warszawa 2023 (źródło: toposcape.pl)

MICHAŁ KSIĄŻEK

Od niedawna zatrudniony w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jest poetą, pisarzem, ornitologiem, a z wykształcenia inżynierem leśnikiem. Autor „Jakucka. Słownika miejsca” (Wyd. Czarne) oraz wydanych przez Fundację Sąsiedzi: „Drogi 816” i tomików poezji „Nauka o ptakach” i „Północny wschód”. Ostatnio opublikował „Atlas dziur i szczelin” (wyd. Znak), wyróżniony Nagrodą m.st. Warszawa i Nagrodą Planeta Izabelin. Nominowany do kilku nagród literackich i podróżniczych. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015), Nagrody Literackiej Gdynia (2016), Nagrody Magellana (2016). Wielokrotnie sądzony za obronę Puszczy Białowieskiej.

Fot. Eliza Łabarzewska
_________________________

Spacer historyczny na Kopcu Powstania Warszawskiego

SOBOTA 31 SIERPNIA,14.00-16.00
Kopiec Powstania Warszawskiego
Park Akcji “Burza”, 00-713 Warszawa

Kopiec Powstania Warszawskiego
Archigrest Warszawa 2023 (źródło: toposcape.pl)

TOMASZ URZYKOWSKI

Absolwent historii sztuki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i podyplomowych studiów konserwacji zabytków na Politechnice Krakowskiej. Od 1997 r. jest dziennikarzem stołecznej redakcji „Gazety Wyborczej”. Pisze o historii miasta, jego architekturze i zabytkach. Jest współautorem „Przewodnika po powstańczej Warszawie” i kilku warszawskich spacerowników. Mieszka w Sulejówku.

Fot. Z archiwum Tomasza Urzykowskiego
_________________________

Organizator zastrzega sobie prawo do drobnych zmian w programie

Koordynatorka merytoryczna:

Bożena Dudko
📧 bdudko@eduwarszawa.pl
W SCEK prowadzi w roku szkolnym Warsztaty dziennikarskie oraz Laboratorium dziennikarskie. Więcej informacji o warsztatach – kliknij tutaj.

Pytania proszę kierować do Działu Organizacji SCEK:
Piotr Garczyński
e-mail: scek@eduwarszawa.pl; pgarczynski@eduwarszawa.pl
☎️ 22 277 06 10 ☎️ 22 277 06 18