Wakacyjne Laboratorium Dziennikarskie 2024

Obrazy wojny w literaturze i filmie
Terminy: 24.06. – 26.06. (poniedziałek-środa), godz. 14:00-18:00
FORMULARZ ZGŁOSZENIA

„To rządzący wmawiają ludziom, że wojny są dramatem przeciwności. Dobro przeciwko złu, my przeciwko nim, zwycięstwo albo klęska – pisze Robert Fisk, jeden z autorów „Wojny. Antologii reportażu wojennego”. W wojnie zasadniczo nie idzie o wygraną czy przegraną, lecz o śmierć i zabijanie. Wojna to całkowity upadek człowieczeństwa”. „Wojna…” Jagielskiego to opowieść o stu ostatnich latach historii sporządzona przez naocznych świadków wydarzeń, które miały się zapisać jako kamienie milowe najnowszych dziejów. Wojciech Jagielski, który ponad dwadzieścia lat relacjonował konflikty zbrojne, wybrał do antologii teksty korespondentów wojennych największego kalibru i opatrzył je autorskim komentarzem.

Podczas trzech pierwszych dni wakacji będziemy rozmawiać o wojnie w literaturze i filmie oraz oglądać wybrane filmy.

HARMONOGRAM:

PONIEDZIAŁEK 24 CZERWCA

Akcja pod Arsenałem w „Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i Roberta Glińskiego

26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w pobliżu warszawskiego Arsenału członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara “Rudego”. Akcję na podstawie relacji bezpośrednich świadków opisał Aleksander Kamiński – książka jeszcze w czasie wojny miała dwa konspiracyjne wydania. W 2014 r. Robert Gliński dokonał jej adaptacji filmowej.

 


WTOREK 25 CZERWCA

Bitwa pod Lenino: 13 października 1943
we wspomnieniach żołnierzy, pracach historyków i filmie Jerzego Hoffmana

Inscenizacja bitwy pod Lenino w filmie „Do krwi ostatniej…” Jerzego Hoffmana (1978, 192 min.) –zrealizowana przy użyciu ogromnych nakładów oraz środków pirotechnicznych – do dzisiaj jest uznawana za jedną z najlepiej zrealizowanych scen batalistycznych w historii polskiego kina.

Bitwa – nazywana chrztem bojowym polskich jednostek podległych armii ZSRR oraz początkiem szlaku bojowego tzw. Ludowego Wojska Polskiego – w okresie PRL urosła do rangi symbolu, a jej rocznica (12 października) była obchodzona jako Dzień Wojska Polskiego.


ŚRODA 26 CZERWCA

„D-Day”: 6 czerwca 1944 na plaży w Normandii

Kluczowe wydarzenie dla przebiegu II wojny światowej od dawna budzi zainteresowanie świata filmowego – jest kilka filmów na ten temat, m.in. „Szeregowiec Ryan” Stevena Spielberga (1998; 163 min.), nagrodzonym pięcioma Oscarami. Inwazja wojsk alianckich na plaży Omaha stała się sceną ikoniczną. Przygotowana z rozmachem i fantazją, pokazuje okropieństwo wojny. Jest uznawana za jedną z najlepszych scen batalistycznych w historii kinematografii.

 

Koordynatorka merytoryczna:

Bożena Dudko
redaktorka i dziennikarka (z wykształcenia polonistka). W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), „Anna z gabinetu bajek” (1999), „Nietykalni” (2000), „Zły dotyk” (2001), „Cała Polska trzaska” (2005) oraz dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy, a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”. W latach 2005-2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego, którego była ostatnią asystentką. W latach 2010-2020 była sekretarzem jury międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. kontakt: bdudko@eduwarszawa.pl

W SCEK prowadzi w roku szkolnym Warsztaty dziennikarskie oraz Laboratorium dziennikarskie. Więcej informacji o warsztatach – kliknij tutaj.


Pytania proszę kierować do Działu Organizacji SCEK:
Piotr Garczyński ☎️ 22 277 06 10 ☎️ 22 277 06 18
e-mail: scek@eduwarszawa.pl; pgarczynski@eduwarszawa.pl