Czas trwania wystawy: 7 kwietnia – 11 maja 2017
O artystce:
Artysta plastyk, pedagog plastyki. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach – klasa tkaniny artystycznej. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku: wychowanie plastyczne.
W 2002 roku uzyskała kwalifikacje pierwszego stopnia w dyscyplinie naukowej: plastyka, specjalność: malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W 2010 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W swojej pracy łączy kwalifikacje artystyczne i pedagogiczne.
W pracy badawczej zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią. Jest autorką licznych publikacji naukowych i metodycznych. Swoje doświadczenia naukowe łączy z praktyką. Prowadzi liczne warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych.
W pracy artystycznej polem jej twórczych poszukiwań są głównie pejzaże i martwe natury,
w których zwraca uwagę na kolor i fakturę. W abstrakcyjnych, na pierwszy rzut oka, pracach znajdujemy odniesienia do świata realnego, wyjętego z kontekstu, oglądanego przez pryzmat doznań emocjonalnych i estetycznych autorki.
Wystawiała między innymi w Goteborgu, Rzymie, Kijowie, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie czy Kielcach.
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Ukrainie i Polsce.
O wystawie:
Życie jest w kolorze jaki ma twoja wyobraźnia – te słowa Marka Aureliusza stały się mottem przygotowanej prezentacji. Składają się na nią prace wykonane w technice akwareli.
Barwa i wyobraźnia. Dwa pojęcia tak ważne dla każdego artysty – malarza. Ulotna chwila, wspomnienie, to pretekst do podejmowania próby syntetyzowania zjawisk wrażeniowych z własnym przeżyciem, które oparte jest na kodowaniu pewnych sytuacji
i zapamiętywaniu tych elementów, które są mi potrzebne w danym momencie. Każde spojrzenie to inny kształt i kolor, które układają się w dźwięki na kształt partytury utworu muzycznego. Jedynym jednak środkiem wypowiedzi, instrumentem, przy pomocy którego chcę przekazać te doznania, może być obraz.
Za pomocą palety barwnej, ja – artystka, malarka, kobieta, tak jak poeta za pomocą stylistycznych środków językowych, wyrażam swoje własne (bardzo osobiste) „ja”.
Zapraszam Państwa do tego świata
Kinga Łapot-Dzierwa