Festiwal Sztuka Działa – IX edycja 20 listopada – 11 grudnia 2021 roku

Sztuka Działa na ucho.

IX edycja festiwalu poświęcona była interaktywnym eksperymentom dźwiękowym oraz szeroko rozumianej sztuce dźwięku. Czy dźwięk można poczuć? Czy można go zobaczyć? Czy można go złapać?

Muzykę możemy zaprogramować tak, aby służyła do oznaczania terytorium i tworzenia własnych wersji przestrzeni. Przestrzenie te, można dowolnie moderować pozornie nieinwazyjnie wpływając na nasze zachowania za pomocą odpowiednio dobranych dźwięków. IX Festiwal poruszył więc przede wszystkim tematy ekologii dźwięku oraz architektury dźwiękowej zmuszając odbiorców do refleksji nad koniecznością odpowiedzialnego projektowania przestrzeni akustycznej w dużym mieście. Pytanie o dźwięk będzie także pytaniem o ciszę, w której on rozbrzmiewa.

Cztery grupy warsztatowe pracowały nad tematem dźwięku w wybranym nurcie artystycznym. Każda grupa przygotuje finalne pokazy, które zaprezentujemy w sobotę, 11 grudnia 2021 roku, w siedzibie Starej Prochowni SCEK.
 


 

Wystawa wieńcząca warsztaty tworzenia instalacji dźwiękowych.

Podczas warsztatów dogłębnie i analitycznie skupiliśmy się na zjawisku jakim jest dźwięk. Wspólnie spojrzeliśmy na niego pod kątem praw fizyki, zaznajomiliśmy się z podstawami akustyki oraz przeszliśmy przez klasyfikację istniejących już instrumentów muzycznych, aby finalnie móc świadomie stworzyć swoją własną, eksperymentalną propozycję nowego instrumentu.

Na pierwsze zajęcia zaprosiliśmy aktywnie działającego muzyka, który podzielił się z nami swoją wiedzą oraz zaprezentowaliśmy niecodziennie rozwiązania na żywo takie jak teremin. Zastanowiliśmy się również nad projektowaniem dźwięków, jakie dźwięki wydają urządzenia, jak człowiek projektuje dźwięki w przestrzeni publicznej, cyfrowej i domowej. Bez teorii nie da się w końcu projektować!

Następne zajęcia poświęciliśmy już w całości na doświadczanie dźwięków. Poszukiwaliśmy ich w różnych miejscach i wyostrzaliśmy słuch przy wsparciu szeregu ćwiczeń pozwalających usłyszeć świat ożywiony i nieożywiony w nowy sposób. Nasze instrumenty powstały z nietypowych materiałów i możliwe, że nie będą w żadnym stopniu przypominać istniejących już rozwiązań!

Stworzyliśmy jedną, wielką instalację dźwiękową oraz przygotowaliśmy spektakl muzyczny, podczas którego zagraliśmy na niej wspólny koncert!

Efekt naszej pracy można było zobaczyć w galerii Brzozowa w dniach 13 grudnia 2021 – 9 stycznia 2022.


 

Co jeszcze działo się na Festiwalu?

Warsztaty performatywno – muzyczne

Jak turyści słyszą Warszawę? Warsztaty reportażu radiowego

Dowiedz się więcej o warsztacie klikając tutaj.

Produkcja eksperymentalnego dźwięku – warsztaty

Pokaz filmu “Rozumiemy się bez słów”

O pokazie filmu i spotkaniu z Olgą Bończyk przeczytacie więcej tutaj.

MIASTOFONIE – Pokaz dźwiękowy + warsztat w instalacji

Sprawdź opis tutaj.